A meg nem egyezés, az, hogy az RMDSZ és ellenzéke külön indul a parlamenti választásokon, fura helyzethez vezethet a Székelyföldön, csökkenhet a parlamenti képviselők, szenátorok száma, de még valószínűbb, hogy ezt elsősorban a szórvány sínyli meg, képviselet nélkül maradhat az ott élő magyarság — nyilatkozta Márton Árpád RMDSZ-es képviselő, és rendkívül hasonló véleményt fogalmazott meg Szilágyi Zsolt, az EMNT alelnöke.
Márton Árpád értetlenül áll az MPP, majd az EMNT közös indulást elutasító döntése előtt. Úgy véli, ez azzal magyarázható, hogy az RMDSZ tárgyalópartnerei nem értik pontosan az új választási törvényt. Az RMDSZ-es képviselő szerint az önkormányzati választások eredménye alapján nincs esélye az MPP-nek még az alternatív (hat képviselő, három szenátori hely) küszöb elérésére sem. Ha függetlenként indítják jelöltjeiket, még nagyobb a kihívás, ugyanis nem az RMDSZ-t kell legyőzniük, hanem meg kell szerezniük a leadott érvényes szavazatok legalább felét. Ha ez nem sikerül, az illetőre leadott voksok elvesznek, és így a Székelyföldön is teljesen átrendeződhetnek az arányok, nagyobb súlyt kapnak például majd a visszaosztásnál a román pártok. Kovászna megyében, valószínű, biztosan mandátumhoz jut valamelyik román párt, és egyáltalán nem biztos, hogy csak a remélt Bodza-vidéki körzetben — vélekedik Márton Árpád. Azzal, hogy megoszlanak a magyar szavazatok, és csökkenhet az RMDSZ támogatottsága, valójában a szórványképviselet kerül igazán veszélybe, megtörténhet, hogy a visszaosztásnál nem jut majd képviselői hely az Arad, Brassó, Máramaros megyeieknek — hangsúlyozta a képviselő.
Szerdán, az RMDSZ—EMNT-tárgyalások megfeneklése után hasonló aggodalmakat fogalmazott meg Szilágyi Zsolt. Felhívta a figyelmet, ,,rossz esetben" a magyar képviselet gyengüléséhez vezethet az RMDSZ—MPP választási vetélkedés, de számítani kell a választói közönyre, a távolmaradásra is, amely szintén kevesebb magyar képviselő mandátumszerzéséhez vezethet. Szilágyi úgy vélekedett, ha így történik, ,,az RMDSZ sikerpolitikusai helyükön maradnak majd", de nem lesz parlamenti képviselete például a Bihar megyeieknek.