Műépítészként dolgozott, majd elvégezte a Magyar Képzőművészeti Egyetem festészet szakát. Táplálkozásterapeuta, a hulladékmentes élet hirdetője, előadásokat tart, könyveket ír. Otthon egyszerűen című kötetét mutatta be vasárnap délután a Szimplában Kováts Gizella, és bizony sokan voltak kíváncsiak – nemcsak fiatalok, de idősebbek is – a környezettudatos életmódot hirdető szakemberre.
Rendkívül hasznos kis könyvről van szó – vezette fel a beszélgetést Várkonyi Eszter –, amely nemcsak elméleti szinten tárgyalja a kérdést, de konkrét javaslatokkal, tippekkel szolgál, és rávezet arra, hogy ami egészséges, az jó a környezetünknek, a lelkünknek, ráadásul többnyire olcsón, egyszerűen előállítható. Kováts Gizella elmondta, egy egészségügyi probléma csodálatos megoldódása kapcsán kezdett foglalkozni a kérdéssel, könyve első része a táplálkozással foglalkozik, melyre meglátása szerint kihat lelkiállapotunk – honnan, milyen körülmények közül származik a nyersanyag, milyen hangulatban készül az étel, mérgesen vagy vidáman fogyasztjuk azt. Az adalékanyagok többnyire valamilyen haszonszerzés céljából kerülnek a nyersanyagokba, ételekbe, és épp ezért negatívan hatnak a fogyasztókra is – magyarázta. Bár elsősorban vegán receptekkel szolgál, mint fogalmazott, a hús is lehet egészséges, a kontextustól függően. Nagyon fontos lenne azonban, ha táplálékunk legalább fele élő, nyers lenne, amit mi termelünk vagy vásárolunk a piacról, ezek élő enzimeket, élő katalizátorokat tartalmaznak, amelyeknek gyógyító, betegségmegelőző hatásuk van. Életünk ütemén is lassítanunk kellene, mert mindent, amit lerövidítünk, be kell valamilyen módon pótolnunk, ezért vesznek el egészségünkből például a gyorsételek – magyarázta.
A kötet második felében házi kozmetikumokat mutat be, természetes anyagokból készült tisztálkodó és tisztítószereket, amelyeket maga kísérletezett ki, és amelyeket nemcsak kipróbált, de rendszeresen használ is családjával. Bízni kell a természet gyógyító erejében – fogalmazott.
A harmadik részben a hulladékmentes életmódra szolgál tippekkel, abból indul ki, hogy az a műanyag, amit eldobunk, visszakerül az élelmünkbe, vizünkbe. Magunknak kell elkezdenünk a változást – például nem kell minden zöldséget, gyümölcsöt műanyag zacskóba csomagolni az üzletben vagy piacon – és kiderül, nem is olyan nehéz. A rossz szokásokat, beidegződéseket leküzdeni nem egyszerű, de ha belső indíttatásunk megszületett, információhoz könnyen hozzáférhetünk, és megtapasztalhatjuk, hogy a természetkímélő életforma nem kíván többletenergiát, sokkal egészségesebb és olcsóbb is.
Kováts Gizella nemrég költözött Kolozsvárról Sepsiszentgyörgyre, és tervei közt szerepel, hogy ősztől iskolákban tart előadásokat a hulladékproblémákról, az egészségesebb táplálkozásról. Komposztládák kihelyezését javasolja az oktatási intézményekbe, hogy az ételmaradékot komposztálni lehessen, és a keletkező termőföldet a gyerekek fel tudnák használni például kertészkedésre.
A pénteken megnyíló vásárban standja lesz terapeutikus festőműhellyel. Egyesületének gyűjt adományokat, ugyanott megvásárolható lesz könyve is.