2,2 millió eurós európai uniós pályázatot sikerült megnyerni, amelyből saját tejfeldolgozót létesítenek, és amelynek kapuján a remények szerint 2020-ban gördülhet ki az első autó, tele Kézdivásárhelyen gyártott tejtermékkel – jelentette be Fejér László Ödön szenátor a múlt héten az 1. ipari parkban megtartott sajtótájékoztatón, melyen a Kézdi Lacto Coop szövetkezetbe tömörült kézdiszéki állattartó gazdák is szép számban jelen voltak.
A szenátor elmondta: amikor négy esztendővel ezelőtt, 2015. október 29-én kilenc alapító taggal létrehozták a tejszövetkezetet, nagyon kevesen hittek a sikerben, de tudták, hogy más választásuk nincs. Nem ijedtek meg, nem adták fel. Partnerkapcsolatokat alakítottak ki, szövetségeseket kerestek, és átsegítették egymást a nehezebb időszakokon. Egy dédelgetett célt tűztek maguk elé: mihamarabb elérni, hogy ne Hargita megyében gyártsák termékeiket, hanem Kézdivásárhelyen egy saját tejfeldolgozóban.
Fejér László Ödön azt is elmondta, hogy a tejszövetkezet közel kétszáz tagot számlál, naponta öt- és tízezer liter közötti tejet adnak le a székelykeresztúri és csíkszépvízi tejfeldolgozóknak, és a Kézdi márkanévvel ellátott termékeknek évi tízmillió lejes piacot sikerült kialakítaniuk. A szenátor közölte, hogy az 1. ipari park egyik csarnokában egy korszerű tejfeldolgozó üzem létesül, ahol a klasszikus tejtermékek mellett a cukrászipar számára is előállítanak pasztőrözött alapanyagokat.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök álláspontja szerint a székelyföldi kis- és közepes gazdák jövője a szövetkezetekben rejlik, szükség van a nagygazdákra is, de az előbbiek vannak többen és gyakorlatilag ők alkotják Székelyföld mezőgazdaságának alapját. Hosszú távon a szövetkezet biztosíthatja Székelyföld gazdatársadalmának fennmaradását. A megyeitanács-elnök további támogatásáról biztosította a gazdákat. Bokor Tibor polgármester a gazdák összefogásának fontosságát emelte ki, hangsúlyozva, hogy Kézdivásárhely önkormányzata az alapgondolat megszületésétől támogatta a projektet.
Könczei Csaba, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője mérföldkőnek nevezte a pályázat elnyerését, elmondva, hogy Háromszéken huszonegy mezőgazdasági profilú szövetkezet van bejegyezve, ez az egykori téeszek egyharmadát jelenti, közülük öt nem működik. Meszesi Nándor vállalkozó, a Rigó Jancsi Cukrászat tulajdonosa a majdani üzem általános gyártási folyamatáról, illetve tej- és cukrászati termékekről tájékoztatta a jelenlevőket, a tej minőségi paramétereinek a fontosságára hívta fel a gazdák figyelmét.