Közel egy évtizede, azaz 1999 októberében a brassói Brafor fakitermelő társaság bezárta kommandói fűrészgyárát. Ezzel együtt a kovásznai és kommandói erdei vasúton is megszűnt a tevékenység, így az ipartörténeti műemlék értékű kisvasút és tündérvölgyi sikló pusztulásnak indult.
Azóta sok szó esett megmentésükről, egyesület is létrejött, mely kezdetben táborokat szervezett Kommandón az erdei vasút újraélesztésére. Jöttek budapesti fiatalok, bukaresti és svájci megszállottak a kisvasút megmaradt részén talpfákat cserélni, töltést javítani, gazt gyomlálni a sínek közül. Madaras Lázár, a Brafor akkori igazgatója is azzal biztatta az egyesületet, hogy támogatni fogja vasútmentő tevékenységüket. És azt is megígérte (!), hogy az erdei vasutat minden berendezésével együtt átadják a kommandói és kovásznai önkormányzatok tulajdonába. Aztán telt-múlt az idő, a vasútmentő táborok elmaradtak, és hosszú ideig nem lehetett tudni, mi lesz, csak annyit, hogy időközönként a kommandói rendőrség ócskavas-kereskedők után nyomoz, mert a végeken a sínek fogynak. Eközben a kovásznai sikló hídja is teljesen elkorhadt.
Miután Madaras Lázár és a Brafor utána következő vezetőinek ígéretéből nem lett semmi, a megyei tanács gondolt egy nagyot, és kezdeményezte a kisvasút kisajátítását. Erre vonatkozóan a megyei közgyűlés határozatot is hozott, ám értesüléseink szerint a kivitelezés folyamatát lassítja, hogy a kisvasút egyes részeire/területeire különböző személyek visszaigénylési kérelmet nyújtottak be. Amíg a peres ügyek le nem zárulnak, a megyei tanácsnak várnia kell. Annyit viszont megtettek, hogy 10 600 euróért vásároltak egy mozdonyt, amelyet a napokban szállítottak fel Kommandóra (képünk). Igaz, nem gőzmozdony, hanem egy Bukarestben gyártott, apró javításokra szoruló dízel gép, amely ugyan a turisták sétáltatására megfelel, ám a régi Krauss — melyet a gyár udvarán levő egyik színben esz a rozsda! — jobban illene a kommandói tájhoz, illetve a hajdani fakitermelő telep múltjának felidézéséhez.