Marosán Csaba GidófalvánTalálkozások Arany Jánossal

2019. május 6., hétfő, Közélet

Marosán Csaba, a kolozsvári színház művésze fiatal kora ellenére igen hasznos kezdeményezésbe vágott: népünk régi és nem csak régi történeti eseményeihez és jeles személyiségeihez kapcsolódó egyéni előadóműsorokat szerkeszt és mutat be – így jutott el Gidófalvára is Arany János-műsorával.

  • Gidófalvi tanulók az előadóval. Fotó: Solymosi Enikő
    Gidófalvi tanulók az előadóval. Fotó: Solymosi Enikő

Miként azt a gidófalvi kultúrotthonban megtartott fellépése előtt elmondta, műsorait azzal a céllal mutatja be, hogy szent akarattal és kitartással ébresztgesse – főleg a fiatalokban – az azonosságtudatot, a nemzeti együvé tartozás érzését.

Az előadót a Gidófalva Község Fejlődéséért Egyesület részéről G. Szabó Ferenc és Máthé István egyesületi elnök köszöntötte. Az eseményen sokan részt vettek, jelen voltak a helyi pedagógusok, a Czetz-iskola igazgatója, az anyagi költségek előteremtésében – művészi honorárium, plakátok, meghívók – az Erdélyi Magyar

Nemzeti Tanács és a Gidófalvi Matild-forrás Erdő-közbirtokosság támogatta a szervezőket.

Mátyás Judit, a Czetz János-gimnázium magyar szakos tanárának ötödikes tanítványai – Sánta Krisztina Noémi, Kölcze Tihamér, Szász Krisztián István és Szász Gyula – Arany-versekkel köszöntötték az előadót. Kisfilmen követhettük a művész útját, a Toldi írójának csodálatos pályáját Nagyszalontától a debreceni gimnáziumon át a Kerepesi temetőig. Tapsviharral fejezte ki elismerését a közönség, amely így részese lett az interaktívvá vált előadásnak, Marosán Csaba színművész pedig megkülönböztetett figyelemmel érdeklődött Gidófalva nagyjai, Czetz János és G. Jantsó Pál iránt, megtekintette a Czetz-emlékszobát, alighanem megihlette a két személy érdekfeszítő élete.

Marosán Csaba előadóestje mindannyiunk számára újabb találkozást jelentett Arany Jánossal, akinek emléke e sorok írója számára versein kívül több emlékezetes momentumhoz kötődik. Néhai Mikó-kollégiumi tanárunk, Izsák József mutatta be egy óráján a „bajszos költőt”. Kiollózott portréját beragasztottuk füzetünkbe, amelyre – az ő utasítására – ezt kellett ráírni: Magyar irodalomtörténeti napló. Szaktanár dr. Izsák József. Szobatársaim nem kis diákcsínyt követtek el, amikor megnyálazott tintaceruzával átjavították a feliratot a következőre: Magyar birodalom történeti naplopó. Baktanár dr. Hátizsák József.

Aztán, mert Arany nem volt tiltott téma minálunk, egy, a nevét viselő sepsiszentgyörgyi utca előterének parkocskájában névadójának Vargha Mihály alkotta mellszobra is megjelent, így 2007 óta városunké Arany büsztje.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 26
szavazógép
2019-05-06: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Színház
EGYÉNI ELŐADÁS. Parti Nagy Lajos: Ibusár-megállóhely – Benedek Ágnes egyéni előadása Sepsiszentgyörgyön a Tamási Áron Színház kamaratermében ma 19 órától tekinthető meg.
TAMÁSI ÁRON SZÍNHÁZ. A sepsiszentgyörgyi magyar színház kamaratermében május 9-én, csütörtökön, 10-én, pénteken és 11-én, szombaton 19 órától Henrik Ibsen: A társadalom támaszai. Rendező: Botos Bálint.
2019-05-06: Közélet - Iochom István:

A Maros-Magyar Autonóm Tartományról

A Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete szervezésében a Civilek Házában, az egyesület székhelyén László György kalotaszegi író, költő, műfordító tartott előadást A Maros-Magyar Autonóm Tartomány címmel. Az előadót Keizer Róbert Kolozs megyei önkormányzati képviselő is elkísérte. László György 2011-ben már járt Kézdivásárhelyen, az egyesület egyik ünnepségén volt jelen. A vendégeket Fülöp Magdolna, az egyesület elnöke köszöntötte.