A Maros-Magyar Autonóm Tartományról

2019. május 6., hétfő, Közélet

A Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete szervezésében a Civilek Házában, az egyesület székhelyén László György kalotaszegi író, költő, műfordító tartott előadást A Maros-Magyar Autonóm Tartomány címmel. Az előadót Keizer Róbert Kolozs megyei önkormányzati képviselő is elkísérte. László György 2011-ben már járt Kézdivásárhelyen, az egyesület egyik ünnepségén volt jelen. A vendégeket Fülöp Magdolna, az egyesület elnöke köszöntötte.

László György bevezetőként Vörösmarty Mihály Szózatát szavalta el, majd a Maros-Magyar Autonóm Tartomány születéséről és megszüntetéséről beszélt. Elmondta: távolról se higgyük azt, hogy a román politikum nagyvonalúságának köszönhetően jött létre, nem, hiszen mindvégig ellenálltak, de egy olyan időszak volt, amikor nem lehetett nemet mondani, és bármilyen furcsán hangzik, a Magyar Autonóm Tartomány létrejöttét Sztálin rendelte el. A második világháború után a szovjet vezetés – habár Sztálin azt mondta, hogy a magyarokat meg kell büntetni, mert a németekkel együtt feldúlták az orosz falvakat és városokat, ami igaz volt – nem akarta visszaadni Észak-Erdélyt Romániának. Az akkor már igen beteg Sztálin külügyminiszterének, Molotovnak köszönhetően kapta vissza Románia Észak-Erdélyt. Molotov nem volt orosz, Ukrajnában született, megvetette a magyarokat, gyűlölte Horthyt. 1952-ben készült el az új román alkotmány, amikor Erdély területén még itt állomásoztak a 2. és 3. Ukrán Front csapatainak a maradványai, és el is rendeltek egy szovjet katonai vezetést, mert a Maniu-gárdisták atrocitásokat hajtottak végre a magyar lakossággal szemben. Sztálin azt mondta, hogy a szovjet vezetés nem láttamozza az új román alkotmányt, amíg nem határozzák meg a Magyar Autonóm Tartomány határait. Így jött létre a Magyar Autonóm Tartomány.

Az orosz csapatok 1954 elején kezdtek kivonulni Erdélyből. A tartomány területén a magyar nyelv a román mellett hivatalos nyelv volt, ami nagy teljesítménynek számított abban az időben. Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála után, 1960-ban Kézdi és Sepsi rajont Brassó tartományhoz csatolták, a maradék terület Marosludas rajonnal alkotta a Maros-Magyar Autonóm Tartományt Marosvásárhely központtal. Ezeket a tartományokat 1968-ban a megyésítéssel felszámolták, és létrehozták többek között Maros, Hargita és Kovászna megyét. Az előadó azt is elmondta, hogy hamarabb látná kivitelezhetőnek Erdély gazdasági autonómiáját, mint a Székelyföldét. László György előadása végén két verset szavalt el, és azt is elárulta, hogy legalább ezer verset tud könyv nélkül.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 24
szavazógép
2019-05-06: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Találkozások Arany Jánossal (Marosán Csaba Gidófalván)

Marosán Csaba, a kolozsvári színház művésze fiatal kora ellenére igen hasznos kezdeményezésbe vágott: népünk régi és nem csak régi történeti eseményeihez és jeles személyiségeihez kapcsolódó egyéni előadóműsorokat szerkeszt és mutat be – így jutott el Gidófalvára is Arany János-műsorával.
2019-05-06: Közélet - Nagy B. Sándor:

Az unió és a jövő (Diákoknak tartott előadást Czika Tihamér)

Egykori iskolája, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium dísztermében tartott előadást Czika Tihamér, az Európai Bizottság tisztviselője a Back to School, avagy vissza az iskoládba elnevezésű program részeként, amely során több száz romániai európai uniós hivatalnok látogatott haza egykori középiskolájába, hogy megossza az unióról szerzett élményeit, ottani munkájának tapasztalatait a diákokkal.