Szűkösnek bizonyult a zágoni Mikes Kelemen Kulturális Központ múzeumának nagyterme Tamás Sándor A Szent Anna-tó képi megjelenÃtése cÃmű elÅ‘adása alkalmával. A hétfÅ‘ esti eseményt az RMDSZ megyei és helyi nÅ‘szervezete szervezte, karöltve a zágoni önkormányzattal. Többségben voltak ugyan a nÅ‘k, de a férfiak is szép számban megjelentek, nagyon sok fiatal, gyermek is kÃváncsi volt az elÅ‘adásra, többen érkeztek Papolcról is.
Joós Krisztina, a helyi nÅ‘szervezet vezetÅ‘je köszöntÅ‘jében az alakulatot is ismertette, kiemelve: négyéves működésük során elérték, hogy erÅ‘t képviselnek a közösségen belül. Kis József polgármester meglepetésének adott hangot a tömeg láttán. Nem számÃtottak ekkora érdeklÅ‘désre, de újból bebizonyosodott, hogy a községben minden vonatkozásban megvan az összefogás – értékelte, hozzátéve: kevés is lesz az ajándéknak szánt hetven kötet (Boér Hunor – Tamás Sándor: SZENTANNA, Kiadó: Kovászna Megyei MűvelÅ‘dési Központ – Székely Nemzeti Múzeum, 2019), Ãgy aki helyben nem juthatott könyvhöz, másnap veheti át.
Tamás Sándor bevezetÅ‘ként elmondta: ragaszkodott, hogy a múzeum épületében kerüljön sor a bemutatóra, hiszen anno ugyanebben az épületben látta meg a napvilágot. (Korábban a Mikes–Szentkereszty-kastélyban szülészet is működött – szerk. megj.). Az elÅ‘adó szülei is jelen voltak az eseményen, Ãgy Tamás nekik is köszönetet mondott. Azt is jelezte: különleges elÅ‘adásra készült, ezzel köszönt minden anyát és leendÅ‘ anyát az anyák napja alkalmával. Az elÅ‘adás során az emlÃtett könyvbe is belefoglalt, a Szent Anna-tavat megjelenÃtÅ‘ ábrázolásokkal ismerkedhettek a jelenlévÅ‘k.
A megjelenÃtések sorában az elsÅ‘ helyen voltak a geográfiai, közigazgatási, hadi, kereskedelmi és más vonatkozású térképek, de a látképek, képeslapok sora is az Erdély legköltÅ‘ibb helyének okkal nevezett tó százféle – sok esetben ismeretlen – arcát mutatták be. Az ábrázolásokhoz fűzött magyarázatok pedig a laikusok számára is csemegének számÃtottak – az elÅ‘adónak sikerült érdekesen, közérthetÅ‘en átadni olyan konkrét történelmi, földrajzi, egyházi tudnivalókat, melyek sok tudós ember szájából általában csak rideg információhalmazként jutnak el a hallgatósághoz.