KármentőFel- és lemondások

2019. május 27., hétfő, Jegyzet
Kuti János

Nehéz elmenni a hatalom közeléből, netán annak csúcsáról, ami sokszor a húsos fazekat is jelenti, de azért megtörténik, hogy valaki szedi sátorfáját és lemászik az uborkafáról, ahová korábban felkapaszkodott. Most legutóbb a jelenlegi nagy államfők közül egy nő, Theresa May jelentette be, hogy veszi ridiküljét és távozik az angol kormány éléről, mert nem tudta lezárni Nagy-Britannia kilépési tárgyalásait az unióból. Elhatározása bejelentésekor erősen meg volt illetődve, elérzékenyült és sűrűn hullatta könnyeit. De a britek nem siratják, hisz posztjára már egyből van öt jelentkező.

Nálunkfelé a magas tisztséget betöltők nem szoktak se le-, se felmondani, mert például még egy parlamenti képviselő esetében is fennáll annak veszélye, hogy ha lemond mandátumáról, elveszíti mentelmi jogát, és esetleg egyenesen a börtönben landol. Egyáltalán nem számít (nem is hint hamut fejére), ha egy miniszter vagy kormányfő nem tudja megvalósítani, amit bársonyszékbe ültetésekor felvállal. Pedig senki nem venné rossz néven, ha férfiasan (vagy nőiesen) bevallaná, hogy nem tud eleget tenni az elvárásoknak, és ezért angolosan (mint Theresa May) távozik posztjáról. Még a több mint kétmilliárd katolikus hívő főpásztora, XVI. Benedek pápa is távozott a Vatikánból, mondván, hogy hajlott kora miatt nem folytathatja hivatását. Pedig a pápákat életfogytiglanra választják. Egy politikai botrány miatt adta le a Fehér Ház kulcsát az amerikai elnök, Richard Nixon, de se szeri, se száma a lemondott uralkodóknak, királyoknak.

Alig egy héttel ezelőtt történt még egy lemondás, az Osztrák Szabadságpárt elnöke, Heinz-Kristian Strache mondott le az alkancellári posztról, amit az osztrák kancellár, aki már rég szeretett volna tőle szabadulni, nagy örömmel elfogadott. Úgy mellékesen még pártelnöki tisztégéből is távozott. Politikai halálát az okozta, hogy kompromittáló felvételt közöltek róla a német lapok, melyen egy magát orosznak valló nővel beszélgetett két évvel ezelőtt egy állítólagos korrupciós ügyletről. Azt állítja, hogy nem követett el semmilyen jogsértést, és egyelőre nem is bizonyítottak rá ilyesmit, mégis lemondott. Azt is közölve, hogy minden jogi lépést megtesz az ügy tisztázása érdekében. Beismerte, hogy az ibizai találkozón – ahol a videófelvétel készült –, túlzott mértékű alkohol befolyása alatt állt, és most józanul tekintve akkori kijelentései katasztrofálisak és kimondottan kínosak. Ez már ilyen, ha nem bírja az italt, nem kellett volna bevodkáznia, mert az ittasság nem enyhítő körülmény, még esetében sem. Az Ibizán készült felvétetlen a 2017-es választási kampányhoz nyújtandó támogatásért és egy nagy osztrák lap megszerzéséért cserébe állami megbízások elnyerését helyezte kilátásba. Nálunk az ilyesmit nem kilátásba helyezik, hanem megvalósítják. Abban igaza lehet a volt alkancellárnak, hogy egy titkosszolgálati akció áldozata, amelyet az európai parlamenti választásokra időzítettek. Az ibizai videó egy újabb napvilágra kerülő részletében arról is beszélt, hogy az osztrák kancellár, Kurz, szexorgiákon vett részt, ezeken a drogoknak és egy titkos szobának is kiemelkedő szerepe volt. Lehet, hogy ezekről a dolgokról is vannak felvételek, de úgy látszik, azok nyilvánosságra hozatala most nem időszerű. Aztán majd, ha az lesz, akkor azok is előkerülnek és majd Kurz sem fog sokat gondolkodni, hanem, ahogy illik, rövid úton lemond. De egyelőre úgy néz ki, ez még senkinek sem érdeke. (Vagy nem igaz.)

Nálunk hiába hallgatnak le mindenkit a titkosszolgálatok, hiába voltak protokollumaik az ügyészséggel, és (az ártatlanul meghurcoltak mellett) többekre is milliós csalásokat bizonyítottak rá, mégis nagyon kevesen kapják meg méltó büntetésüket. Arról aztán meg végképp nem lehet szó, hogy egy gyanúsított lemondjon. Európának ebben a szegletében nem divat a fel- vagy lemondás. II. Károly román király lemondott ugyan, de ő német származású volt. Fia, Mihály király is apja sorsára jutott, de úgy vehetjük, hogy őt inkább kényszerítették trónja és Románia elhagyására. Aztán a szocializmusban, Gheorghe Gheorghiu-Dej kihalt a hatalomból. Utána Ceauşescutól nem lehetett megszabadulni, ezért aztán ki kellett lőni. A történelem folyamán a hatalomból való erőszakos eltávolítás sokszor hasznos módszer és bevett gyakorlat volt, de már kiment divatból, pedig ma is sokan megérdemelnék.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2019-05-27: Közélet - Hecser László:

Kártérítés nincs, az árvízveszély marad

Tavaly március közepén, majd június utolsó napjaiban öntötte el az árvíz Erdővidék legtöbb települését: napokon át kellett tartani attól, hogy a gát megbírja-e a fokozott terhelést, az azokon átbukó víz miatt az utak járhatatlanokká váltak, a bevetett szántóföldek sekély tavakká változtak, a gazdák állataikat menekítették, az istállók és egyéb épületek a természet erőinek martalékául maradtak. Ioan Deneş és Carmen Dan személyében miniszterek adták egymásnak a kilincset a helyszínen, itt volt Raed Arafat államtitkár, félcipőben megjárta a köpeci gátat Sebastian Cucu kormánymegbízott is, az érintettek támogatásáról biztosított az egész megyevezetés. Az érintett gazdák számba vették vesztességeiket, a dokumentációt pedig elküldték az illetékeseknek, hátha mielőbb megérkezik az ígért kártalanítás. A víz elhaladt, azzal együtt elült a szenzáció is, a fontos emberek tekintete pedig más irányba fordult, a bajbajutottak szavára pedig senki sem figyel.
2019-05-27: Belföld - :

Nyertek a liberálisok, hat százalék fölött az RMDSZ (EP-választás)

A Központi Választási Iroda hétfőn 11 órakor közzétett részleges adatai szerint a vasárnapi európai parlamenti választásokon a Nemzeti Liberális Pártra (NLP) a szavazók 26,23 százaléka, a Szociáldemokrata Pártra (SZDP) 23,68, az USR PLUS 2020 Szövetségre 20,51 százalék adta voksát. A sorban a Pro Románia következik 7,01 százalékkal, majd az RMDSZ 6,07 százalékkal. A bejutási küszöböt átlépők között az utolsó a Népi Mozgalom Párt (NMP) 5,55 százalékkal.