A román nyelvi kompetenciák felmérésével ma megkezdődnek az érettségi szóbeli vizsgái, a magyar nyelvi készségek, számítógépes és idegen nyelvi ismeretek felmérésével június 13-ig tart a középiskolai végzősök záróvizsgájának első szakasza. Az írásbeliket csak július elsején kezdik, de június 18-tól vizsgáznak a nyolcadikosok is. A két oktatási szakasz végén Háromszéken több mint háromezer diák old meg vizsgafeladatokat, teszteket, válaszol a kérdésekre, szerkeszt önálló fogalmazást megadott témakörben.
Háromszéken 1138 diák kezdte meg tavaly ősszel a tizenkettedik osztályt, közülük 815-en magyar tannyelvű osztályokban. Csak az iratkozás lezártával derül ki, hogy hányan kívánnak érettségizni.
Akiket nem sikerült lezárni, egy vagy két tantárgyból pótvizsgára, netán ismétlőre buknak, vagy nem kívánnak tovább tanulni, azokkal nem számolnak a vizsgatermek beosztásánál, de akik jelentkeztek, ma román nyelv és irodalomból, majd a kötelező többi tárgyból szóbeliznek, aminek egyetlen tétje, hogy a diák megjelenjen a vizsgán, az eredmény nem számít. Az írásbelin elért jegyek ellenben döntőek, 6-os általános alatt a vizsgázó nem kaphat érettségi diplomát.
Más a helyzet a nyolcadikosoknál, ahol minden próbát beszámítanak a kilencedikes felvételi médiájába. A megyei tanfelügyelőség adatai szerint idén 1927 háromszéki nyolcadikos diák szerepel a nyilvántartásban, 1058-an városi iskolákban, 869-en falusi tanintézményekben tanulnak. Magyar tannyelvű osztályokban 767 magyar tanulót oktatnak városon, 627-et falun (összesen 1349, azaz 72,34 százalék). Román tagozaton közel ugyanannyi diákkal számolnak városon (291), mint vidéki iskolákban (242). A kilencedikes felvételi kínálatot is említett létszámra szabták, de máig nem tudni, mennyi a központilag jóváhagyott helyek száma.
Tizenharmadik osztályban is több mint százan végeznek, a szakiskolák ballagóival is számolni kell, de utóbbiak esetében a legnagyobb eredmény nem a vizsgákon derül ki, hanem a munkaerőpiacon. Ők azok, akik az iskolapadból kilépve szinte azonnal élvezhetik a kenyérkeresés önállóságát, míg másoknak azon múlik a boldogulása, hogy mennyire kitartóak a továbbtanulásban.