Tanulj szakmát!

2019. június 4., kedd, Közélet

Iskolán kívüli tananyagként tanulnak szakmát a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskola diákjai, akik vállalták, hogy önként vesznek részt abban a kétéves Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programban, amelynek fő pályázója a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A pályázat egy szakaszát háromnapos szakmai vetélkedővel zárják, amelynek utolsó gyakorlati próbáit a napokban tartották.

  • Az autószerelÅ‘ tanoncok versenyeztek. Fotó: Albert Levente
    Az autószerelő tanoncok versenyeztek. Fotó: Albert Levente

A géplakatos, automatizálás és számítógép-vezérlésű szerszámgépkezelő szakos osztályok tanulóinak kedden kis méretű, működőképes emelődarut kellett összeszerelniük a mechanikaversenyben, szerdán az autószerelő tanoncok bizonyították, hogy ki tudják cserélni a gyertyát és a kerekeket, ismerik a motorház minden alkatrészét, tegnap pedig az elektrotechnika szakosok önjáró robotautót építettek, amelynek labirintuspályán kellett végigmennie. Az első és a harmadik versenyen szakiskolás és szakközépiskolás diákok is részt vettek, az autószerelésben csak szakiskolások.

Lapunk érdeklődésére Mihálcz Szende pályázatmenedzser és Kristó Kinga, a program innovációs szakértője elmondta, a kezdeményezés lényege, hogy a diákok iskolán kívül szerezzenek a választott szakmában többlettudást és elmélyítsék a gyakorlati ismereteket, oktatóik pedig azoknak a cégeknek a munkatársai, akik partnerei a pályázatnak. A Kristó Kft., az Ariadne Impex Kft., a Sepsiszentgyörgyi Autószerelők Egyesülete olyan mentorokat állított a tanulók mellé, akik a szakmán kívül az érvényesüléshez szükséges gyakorlati információkkal is szolgálnak, tapasztalataikat megosztják tanítványaikkal, valódi műhely- és munkahangulatot teremtenek. Ha elismert szakemberektől hallják, mi az adott szakma lényege, mit kell leginkább elsajátítaniuk, jobban elfogadják, mint azoktól a mesterektől, akik tanteremben, iskolaműhelyekben tanítanak – vélik.

A Tanulj szakmát! programban jelenleg hetvenhét diák vesz részt, egyenlő arányban a mechanika, autószerelő és elektrotechnika szakmában, a jelenleg záruló szakasz után újabb hetvenöt vagy még több tanulónak lesz lehetősége önként megkezdeni az iskolán kívüli szakmagyakorlást. A pályázat értéke 1 millió lej, ebből szerelte fel a fő pályázó a tanműhelyt a Puskás Tivadar Szakközépiskola Munkás utcai épületében, amely a pályázat befejeztével is a Puskás Tivadar Kulturális, Műszaki és Tudományos Alapítvány tulajdonában marad, és ebből szerveztek céglátogatást, vállalkozókkal való találkozót, pályaorientációs tanácsadást a programban részt vevő diákok számára. A 2020 júliusáig tartó programhoz még csatlakozhatnak más, az említett három szakterületen tevékenykedő cégek – mondta Mihálcz Szende.

Kristó Kinga azt hangsúlyozta, a technológiák gyorsan változnak, a cégek versenyhelyzetben vannak, ezért fontos számukra, hogy mindig az adott elvárásoknak megfelelően képzett szakemberekkel tudjanak dolgozni. Úgy véli, a szakiskolák, szakközépiskolák tananyagát ezekhez a kihívásokhoz kellene igazítani.

Bár a megyei munkaerő-ügynökség közvetlenül nem partnere az említett pályázatnak, Kelemen Tibor igazgató fontosnak tartotta közelről megismerni a szakképzés eme formáját, és a helyszínre látogatva lapunknak azt mondta, az iskolapadból kilépve ezek a fiatalok munkahelykeresővé válnak, és akkor lehet őket támogatni, amire sok egyébbel ellentétben jelenleg is van pénz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2019-06-04: Közélet - Nagy D. István:

Megyei pénz a parókia újjáépítésére (Kihelyezett ülés Sepsibükszádon)

Háromszázezer lejjel járul hozzá Kovászna Megye Tanácsa a sepsibükszádi római katolikus plébánia február elején leégett épületének újjáépítéséhez – egyebek mellett erről döntöttek az önkormányzati testület kihelyezett ülésén. A jóváhagyott összeg a becsült költségek nagyjából egyharmadát teszi ki. A testület tagjai némi vitával egyeztek bele a civil és egyházi szervezeteknek megítélt pályázati támogatások jóváhagyásába. Ez a határozattervezet tartalmazta a plébániának nyújtott anyagi segítséget is.
2019-06-04: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Azok a rejtélyes Kárpátokon túli szavazatok

Nincs itt semmi látnivaló, az RMDSZ eddig is kapott szavazatokat az Erdélyen kívüli megyékből, és ez teljesen természetes, hiszen a szövetség mindig igyekezett megszólítani a román választókat. Kelemen Hunor szövetségi elnök ezzel magyarázta, hogy az idei európai parlamenti választásokon a magyar szervezet feltűnően sok – húszezernél több – voksot kapott olyan megyékben, ahol csak nagyon kevés magyar él, ráadásul ezek nélkül a szavazatok nélkül alig-alig lépte volna át az ötszázalékos küszöböt.