A laborhús károsabb

2019. június 20., csütörtök, Család

Hosszú távon a laboratóriumban növesztett hústermékek a marhatenyésztés egyes módjainál nagyobb mértékben hozzájárulhatnak a globális felmelegedéshez – derítették ki az Oxfordi Egyetem kutatói.

A kutatók szerint a szarvasmarha felváltása laboratóriumi hússal nem egyszerűen azzal jár, hogy a klímaváltozást illetően nagy hatású módszert felváltanak egy alacsony hatásúval. Hosszú távon a laboratóriumi hús előállítása nagy energiafelhasználással jár és jobban hozzájárulhat a globális felmelegedéshez, mint a marhatenyésztés, ha az energiarendszerek a jövőben is a szénalapú fűtőanyagokat használják – ismertették az egyetem honlapján. A kutatók úgy vélik, hogy a szénalapú energiarendszerektől való nagymértékű elfordulás nélkül a laboratóriumi húsok jelenleg javasolt fajtái nem jelentenek megoldást a húselőállításra a globális felmelegedés csökkentése érdekében.

„A közelmúltban nagy volt a közérdeklődés a laboratóriumi húsok elállítása iránt, és számos cikk kiemelte annak lehetőségét, hogy a marhahúst ezek váltsák fel, mivel fontos előnyeik vannak a klímaváltozást illetően. Ez nem egyértelmű, részben azért, mert nagy a bizonytalanság akörül, hogy miként lehet tömegesen ezeket a húsokat előállítani. Fontos összehasonlítani a mezőgazdaságban tenyésztett és a laboratóriumi marhahúst az üvegházhatású-gázkibocsátást illetően is” – magyarázta John Lynch, a kutatás vezetője.

A mezőgazdaságból eredő üvegházhatású gázkibocsátás a globális felmelegedés mintegy negyedéért felelős. A marhatenyésztés laboratóriumi húsokkal való felváltására sokan a környezeti hatások csökkentésének lehetséges módjaként tekintettek.

A marhák által kibocsátott metán fontos üvegházhatású gáz, de félrevezető lehet egyenértékűnek tekinteni a metángáz-kibocsátást a szén-dioxid-kibocsátással. A tonnánkénti metánkibocsátásnak nagyobb hatása van a felmelegedésre, mint a szén-dioxidnak, de előbbi csak mintegy 12 évig marad a légkörben, míg a szén-dioxid akár egy évezredig is létezik és gyűl. A metán hatása hosszú távon nem halmozódik – magyarázta Raymond Pierrehumbert, a tanulmány társszerzője.

A kutatók ezért összehasonlítottak három marhatenyésztő eljárásból eredő kibocsátást négy laboratóriumi húskészítő módszerből eredő kibocsátással, feltételezve, hogy a jelenlegi energiarendszerek változatlanok maradnak, és modellezték a módszerek hatásait a következő ezer évre. Kimutatták, hogy bár kezdetben a szarvasmarhák metánkibocsátásnak nagyobb a hatása a globális felmelegedésre, mégis egyes esetekben a laboratóriumi húselőállítás nagyobb felmelegedést hozhat. (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2019-06-20: Család - :

Gyermekeink

2019-06-20: Nyílttér - :

Testből font jelbeszéd (A kovásznai tánckör évzárója)

Weöres Sándor címadó, találó gondolata jutott eszembe, midőn a Tanulók Klubja tánckörének magával ragadó műsorát néztem gyönyörködve. Jelbeszéd volt számomra sok szép üzenettel.