Ballagás a Sapientia sepsiszentgyörgyi tanulmányi központjábanFöldet parlagon ne hagyjatok!

2019. június 24., hétfő, Közélet

Bensőséges ünnepségen búcsúztatták szombaton a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karához tartozó sepsiszentgyörgyi tanulmányi központ első végzős évfolyamát. A 2015-ben indított agrármérnöki szakon 15 hallgató fejezte be tanulmányait – volt, aki saját gazdaságának vezetése, családja mellett, mások többszörös ösztöndíjasként. Első nemzedéknek, ösvénytaposónak lenni nem könnyű, ám felelősségteljes feladat – hangzott el a diplomaosztón, ahol arra is biztatták a végzős fiatalokat, ne menjenek túl messzire, hiszen tudásukra, annak kamatoztatására szülőföldjükön van a legnagyobb szükség.

  • Albert Levente felvételei
    Albert Levente felvételei

A ragyogó napsütésben zajló szabadtéri ballagási ünnepséget a végzősök névsorolvasása nyitotta, majd Dénes Katinka református lelkész asszony mondott áldást. „Ti magatoknak, fiaitoknak, lányaitoknak, unokáitoknak ültessetek kerteket, áldott termőföldeket, vessetek magot a jövendőnek, földet parlagon ne hagyjatok” – buzdította a fiatalokat, mert „senki olyan közel nincsen a jó Istenhez, mint a magot vető ember” – hívta fel a figyelmet.

Ézsaiás próféta könyvéből kölcsönzött gondolatokra alapozva az oktatást a vetés példájával hasonlította össze beszé­dében a Kató Béla, a Sapientia Alapítvány elnöke. Az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke egyebek mellett a hallgatók kitartását köszönte meg, azt, hogy első évfolyamként vállalták az új kezdetet egy új felsőoktatási központban, ahol a tanári közösség arra törekedett az évek során, hogy a diákok figyelmét az életre szóló, fontos tanagyagra irányítsa. Kiemelte, a Sapientia egyik sajátossága, hogy „mindenkit név szerint ismerünk, odafigyelünk, hiszen saját gyermekeinket neveljük a jövendőre, azért, hogy átadhassuk azt az örökséget, amelyet kaptunk”. Felidézte, a sepsiszentgyörgyi központ indulását több pozitív változás követte, példaként említette: elkészült az erdészeti szak akkreditálása s előkészületben a testnevelés szaké is.

Az első végzős évfolyam diáksága négy és fél éve olyan egyetemet választott, melynek nem volt hagyománya a városban, s induláskor bizony nem volt mindenki meggyőződve arról, hogy az a legjobb, ha a Sapientia a megyeszékhelyen nyit tagozatot – kevés volt az erőforrás, kevés volt a tanár, ám volt olyan elöljáró, aki úgy látta, ennek a régiónak akkor van jövője, ha van egyeteme is. Mindezekről Dávid László (fotó), a Sapientia EMTE rektora beszélt, aki hangsúlyozta, attól válik valóban egyetemi várossá egy település, ha ide vonzza a tudást és annak szeretetét, ha olyan fiatalokat nevel, akik évről évre okosabbak, szülőföldjük iránt elkötelezettebbek lesznek. Nem volt könnyű egyetemet építeni, ám a megmaradás érdekében vállalni kell, hogy új helyszínekre visszük a tudást – ismerte el. Köszönetet mondott kollégáinak, szakembereknek, akik vállalták, hogy rendszeresen Sepsiszentgyörgyre utazzanak akár több száz kilométerről is, hogy egy életen át hasznosítható tudással vértezzék fel a hallgatókat. „Életeteknek egy pajzsa van, a hit és a becsületesség, ez kísérjen utatokon” – búcsúzott a ballagó ifjaktól.

 

 

Fazakas Csaba, a marosvásárhelyi kar kertészmérnöki tanszékének vezetője úgy tekintett az első évfolyam hallgatóira, mint akik négy évig közvetve gyámsága alá tartoztak. Felidézve az előző évek fontos, közösséget kovácsoló pillanatait, arra kérte a ballagókat, ne feledjék becsülni a talajt, melyen dolgoznak és élnek.

A magyar anyanyelven történő agrármérnöki képzés több évtizedes „magnyugalmi időszak után” a sepsiszentgyörgyi tanulmányi központban éledt újjá – mutatott rá beszédében Nyárádi Imre István dékánhelyettes. A megyeszékhelyi tanulmányi központ igazgatója felidézte, négy éve 37 jelentkezőből 30 nyert felvételt intézményükbe, az agrármérnöki képzést tizenöten végezték el. Mint mondta, sok áldozatot hoztak s törekedtek arra, hogy a klasszikus értelemben vett komoly oktatást biztosítsanak hallgatóiknak közel félszáz tanár és szakember bevonásával, ami számokban mérve 72 tantárgyat, több mint 3600 óraszámot – 45 százalékban elméleti, 55 százalékban gyakorlati – összesít. Úgy vélte, az első végzős évfolyam szakmailag nagykorúvá érett, s arra emlékeztette a fiatalokat, kötelesek gyarapítani az itt elnyert tudást és ismereteket, s ebben a továbbiakban is számíthatnak az egyetem támogatására.

Antal Árpád városvezető üdvözletét Tóth-Birtan Csaba alpolgármester tolmácsolta a szombati ünnepségen, hangsúlyozva: Sepsiszentgyörgy városa jól döntött, amikor vállalta az együttműködést a Sapientiával, biztosítva ezáltal az anyanyelven történő oktatás lehetőségét. Rámutatott arra is, az önkormányzat tanulmányi ösztöndíjasainak 40 százaléka a Sapientia hallgatója.

A ballagás kiemelkedő pillanataként oklevelet vehettek át a végzős hallgatók, akik közül évfolyamelsőként Pilbát Tímeát köszöntötték, Székely Csaba második, míg Keresztes Benjamin harmadik helyen végzett. A ballagók nevében Demeter Beáta szólalt fel, a műsort Deák Anett népdalokkal színesítette. Az ünnepség zárásaként nemzeti imánk, a székely, valamint a régi székely himnusz is felcsendült.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2019-06-24: Máról holnapra - Farkas Réka:

Összekapaszkodás ellenszélben

Előbb Pozsonyban, majd Bukarestben is kiütötte a biztosítékot, hogy múlt kedden a magyar országgyűlés a nemzeti összetartozás évének nyilvánította 2020-at, a trianoni békediktátum 100. évfordulóját. A szlovák külügy már pénteken tiltakozott, a román kivárt kicsit, de szombaton rátromfolt a pozsonyiak nyilatkozatára. Mindkét állásfoglalásra jellemző, hogy megalapozatlannak és ellenségesnek minősíti a magyar kezdeményezést.
De mit is fogadott el a budapesti parlament?
2019-06-24: Közélet - Józsa Zsuzsanna:

Magasztalja lelkem az Urat! (Szabó Lajos kanonok aranymiséje)

Zsúfolásig telt a sepsiszentgyörgyi belvárosi Szent József-templom szombat délelőtt, amikor ünnepi aranymisés szentmisére gyűltek össze a vendégek és a helybeliek, hogy Szabó Lajos kanonokkal együtt adjanak hálát az elmúlt ötven év kegyelmeiért. A jubileumi szentmisét megtisztelte jelenlétével Tamás József segédpüspök (ő tavaly ünnepelte aranymiséjét), Potyó Ferenc érseki vikárius, Csató Béla pápai káplán, Hajdú János, a Sepsi-Barcasági kerület főesperese, a kerület papsága és anyaországi vendégek is.