Sokba kerül a brit monarchia

2019. június 27., csütörtök, Magazin

Jelentősen drágult tavaly a brit monarchia fenntartása, de így is csak alig több mint 1 fontjába került a 66 milliós Egyesült Királyság egy lakójának.

A Buckingham-palota által kedden ismertetett beszámoló szerint a március 31-én zárult 2018–2019-es pénzügyi évben 67 millió font (csaknem 354 millió lej) hivatalos dologi kiadással járt a királyság intézményének működtetése. Ez 19,6 millió fonttal – 41 százalékkal – több a monarchiára fordított előző évi nettó összegnél.

Az emelkedést a beszámoló szerint a királyi ingatlanportfolió, mindenekelőtt II. Erzsébet királynő első számú londoni hivatala és rezidenciája, a Bu­ckingham-palota renoválásának költségei okozták. A London központjában emelkedő palota felújítására az elmúlt pénzügyi évben 14,1 millió fontot fordítottak.

A Buckingham hercege által 1703-ban épített, hatalmas ősparkkal körülvett, 775 szobás palotában, amely 1837 óta szolgál királyi lakhelyként, már két éve megkezdődtek az eddigi legnagyobb mértékű renoválási munkálatok, amelyek várhatóan tíz évig, vagyis 2027-ig tartanak, 369 millió fontos (majdnem 2 milliárd lejes) költségvetéssel.

A renoválást nem lehetett tovább halogatni, mert a Buckingham-palota 32 kilométernyi vízvezetékrendszere, 160 kilométernyi elektromos hálózata és 40–50 éves gépészeti berendezései annyira elhasználódtak, hogy a szakértők szerint egyre nagyobb a tűz és a csőtörés veszélye.

A palotában van a felbecsülhetetlen értékű királyi művészeti gyűjtemény, a Royal Collection jelentős része, és ez is veszélybe kerülhetne az elhasználódott infrastruktúra meghibásodásából eredő esetleges tűz vagy beázás esetén. Figyelmeztető példa is akad: 1992-ben a windsori kastélyban pusztított hatalmas tűzvész, és a károk helyreállítása öt évig tartott. Szakértői számítások szerint egy hasonló méretű tűz a Bu­ckingham-palotában negyedmilliárd font kárt okozhatna.

A Buckingham-palota legutóbb 67 éve, 1952-ben esett át alapos – de akkor sem teljes körű – tatarozáson, abban az évben, amikor II. Erzsébet királynő trónra lépett.

A monarchiára elkülönített állami juttatást – Sovereign Grant – a királyi birtokokat, kereskedelmi ingatlanokat és egyéb befektetéseket kezelő független holding, a Crown Estate éves költségvetési befizetéseinek 25 százalékára emelték a 2017 és 2027 közötti időszakban a korábbi 15 százalékról, éppen azért, hogy finanszírozni lehessen a Buckingham-palota renoválását.

A keddi beszámoló szerint az elmúlt pénzügyi évben 2,4 millió font jutott Harry herceg és amerikai felesége, Meghan hercegnő windsori rezidenciájának tatarozására is.

A Crown Estate gazdálkodása e kiadásokat bőséggel fedezi: a holding a keddi kimutatás szerint a tavalyi pénzügyi évben 343,5 millió fontot utalt át eredményéből a brit költségvetésnek, 4,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-06-27: Magazin - :

Családi napon látogatható a Degenfeld-kastély

Először nyitják meg a nagyközönség előtt a Kutyfalván levő Degenfeld-kastélyt, ahol szombaton egész napos családi rendezvényt tartanak. Az udvarház méretű, jó adottságokkal rendelkező, klasszicista stílusú Maros megyei ingatlant eddig csak azok láthatták belülről, akik a szocialista időszakban az épületben dolgoztak.
2019-06-27: Család - :

Anyós-meny kapcsolat – viszony vagy iszony? 2.

A fiatal házasokkal kibővült családi élet egy többszereplős összjáték, amely akkor működik jól, ha mindenki jól érzi magát benne. Az anyós-meny, illetve anyós-vő konfliktusok sok családi vita alapját képezik. Az okok között az elengedni nem tudás, az irányítás, a beleszólás, a vő vagy a meny el nem fogadása a leggyakoribb.