Kiutak az alkohol rabságából 8.Az alázat hatalma

2019. június 27., csütörtök, Család

Ha megvalljuk bűneinket, ő hű és igazságos, hogy megbocsássa a bűnöket,
és megtisztítson minket minden gonoszságtól. (1Ján 1,9)

Ha valami miatt életünk rossz irányt vált, nem a megszokott kerékvágásban halad, legtöbbször nem jövünk rá az okára. Okolhatjuk környezetünket, ráfoghatjuk múltunkra, örökségünkre, szeretteinkre, ráfoghatjuk a jelen történéseire, veszteségeinkre, a társadalomra, a kilátástalan jövőre. Sajnos, legtöbb esetben legutoljára gondolunk önmagunkra, nézünk a tükörbe, tartunk önvizsgálatot. Pedig érdemes lenne ebből kiindulni.

Szent István királyunk mondotta intelmeiben Szent Imre hercegnek: „Tartsd mindig eszedben, hogy minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.” Ez ma is időtálló, iránymutató lehet a változás és a felépülés útján. Ha pedig a jelenben szeretnék maradni, nem hagyhatom ki Ferenc pápa gondolatait az alázatról: „Nagy dolgokról van tehát szó, amelyeket Isten alázatos emberekkel vitt végbe, olyan nagy dolgokról, amelyeket az Úr az alázatosakkal művel a világban, mert az alázat olyan, mint az üresség, mely teret ad Istennek. Az alázatos embernek van hatalma: épp azért, mert alázatos, nem azért, mert erős.” Viszont ha a jövőre összpontosítunk, akkor Istennek örökkévaló igéjére támaszkodhatunk mindig: „Ha megvalljuk bűneinket, ő hű és igazságos, hogy megbocsássa a bűnöket, és megtisztítson minket minden gonoszságtól.” (1Ján 1,9)

Mindezek után mondhatnánk azt is: bárcsak találkozhattam volna ezekkel a gondolatokkal még azelőtt, hogy megtörténtek velem a rossz dolgok. Igen, lehet, hogy valamit változtathatott volna, de lehet, hogy nem. Lehet, hogy pont most időszerű, és érkeztem el oda, hogy figyelembe vegyem azokat. Ha helyes önvizsgálatot tartok, rájöhetek arra, hogy legtöbb esetben önmagam, önközpontúságom vagy büszkeségem miatt jutottam oda, ahol vagyok.

Az alázat legnagyobb ellensége a büszkeség. Szenvedélybetegek esetében az intelmek mit sem számítanak. „Végül elvesztettem az önbecsülésemet, függőségben éltem, magamban sem voltam képes megbízni, és nem hittem semmiben” – vallja egy szenvedélybeteg. A folyamatos halogatás, a harag, a neheztelés vagy túlzott önsajnálat is csak tovább ártott. A büszkeség bukáshoz, összeomláshoz vezetett minden tekintetben. De ott volt a lebilincselő félelem is, félelem a kudarctól, mások véleményétől, a bántásoktól...

Korábban már olvashattuk, hogy a gyógyulás fájdalommal jár, és hogy nincs változás gyó­gyulás nélkül. A gyógyuláshoz pedig szükség van alázatra. Az alázat annak a felismerése is, hogy Isten a cselekvő, nem én. Isten csak azt teheti meg értem, amit rajtam keresztül képes megtenni. Az alázat képessé tehet arra, hogy Isten segítségét kérjem az akadályok leküzdésében. Az alázat meggyógyíthatja a fájdalmat, visszahozhatja az egyensúlyt az életembe, segíthet abban, hogy emberi mivoltomat jobban elfogadjam. Ha életemet és akaratomat Isten gondviselésére bízom, akkor jellemhibáimtól is megszabadulhatok, életem sötétsége sugárzó fénnyé válik,  élvezhetem a békét és az áldást, amiket a mindenható Istentől kaphatok.

Kozma Ferenc lelkigondozó,
a Bonus Pastor Alapítvány
munkatársa
(telefon: 0757 489 778)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2019-06-27: Család - :

Anyós-meny kapcsolat – viszony vagy iszony? 2.

A fiatal házasokkal kibővült családi élet egy többszereplős összjáték, amely akkor működik jól, ha mindenki jól érzi magát benne. Az anyós-meny, illetve anyós-vő konfliktusok sok családi vita alapját képezik. Az okok között az elengedni nem tudás, az irányítás, a beleszólás, a vő vagy a meny el nem fogadása a leggyakoribb.
2019-06-27: Család - :

Szűrőprogram a nyártól

A szív- és érrendszeri betegségek jelentik a legfőbb elhalálozási okot Európában mind a nők, mind a férfiak körében. Romániá­ban a miatta bekövetkezett elhalálozások száma háromszor nagyobb – megközelítőleg 60 százalék –, mint a rákos megbetegedések által előidézett elhalálozásoké.