A legfontosabb dolgaink

2019. június 27., csütörtök, Jegyzet
Nagy B. Sándor

Madárcsicsergésre ébredek. Megfőzöm a kávét, és a boltba is kimegyek, amíg a család felébred, döntöm el, és kipattanok az ágyból. Ragyogó napsütésben sétálok lefelé az úton, nyitott szívvel, mint aki mindenre kész, mindenre kíváncsi, és ha tehetné, keblére ölelné a világot. A boltban egy öreg bácsi párizsit kér.

Ma reggel kiesett az utolsó foga, mondja, ezután már csak puha ételeket fog vásárolni. Döbbenten fürkésztem az arcát. Olyan természetes a hangja, mintha azt mondaná, szép napunk van. Közhellyel búcsúzik, de szavai sokáig visszhangoznak a fülemben: „amit tudunk, még elvégezzük, a többi elmarad.” Otthon átgondolom a mai teendőket. Hétvége van, de délután dolgoznom kell, sebaj, addig kutyaketrecet szerelhetek, szőlőlugast hegeszthetek, cseresznyét szedhetek, füvet nyírhatok, megjavíthatom és lefesthetem a régi könyvespolcot, hogy végre visszapakolhassuk rá a könyveket a garázsból...

Aztán felébred a család, és minden másképp alakul. Fát hasogatok a fiammal, aztán együtt bemegyünk a piacra vásárolni. Sokat beszélgetünk, lassan haladunk. Majdnem összeütközünk egy tilosban előző autóval, majdnem kitörjük az ajtót a parkolásnál, majdnem összeveszünk egy piaci árussal, mert kétszer fizettetné ki az áruját, aztán epret eszünk, mialatt én hosszú telefonbeszélgetésbe keveredek egy ügynökkel, aki szerint vásárolhatnék egy táblagépet a fiamnak, hűségem miatt most féláron. Végezetül a kutyaketrechez is beszerzünk pár kelléket, mielőtt bezárna az építőanyag-lerakat. Alig várom, hogy végre barkácsolhassak valamit, de ahogy hazaérünk, ebédelni kell, utána pedig felmászom a cseresznyefára, hogy bár egyetlen veder cseresznyét leszedjek, mielőtt leérne az egész. Aztán rohanok vissza a városba dolgozni.

Este fáradtan és kedvetlenül érek haza. Vacsora közben internetről tanulom a hegesztés tudományát, hátha holnap végre sor kerülhet erre. Rám szól a feleségem, hogy ne nyomkodjam a telefont a gyerek előtt. Ingerült, sok a dolga, ő sem haladt ma semmivel. Átvállalom a fürdetést és az esti meséket. A harmadik után végre leoltom a villanyt. Egy ideig csend van, csak a feleségem tesz-vesz a konyhában. Milyen jól indult ez a nap, és milyen rosszul végződik – gondolom magamban. Semmit sem váltottunk valóra a terveink közül, és a kisfiamnak sem volt túl jó napja.

– Apa, beszélgetünk még egy kicsit? Csak nagyon-nagyon keveset – szólal meg mellettem.

– Miről beszélgessünk? – kérdezem, inkább csak reflexből.

– A mocsokról és a műanyagról – mondja határozottan.

– Miért pont ezekről? – érdeklődöm.

– Mert ezektől halnak meg a halak. A rossz emberek bedobják a mocskot és a műanyagot a tengerbe, a halak megeszik és meghalnak – magyarázza. – Apa, a szemetet nem szabad bedobni a tengerbe, hanem a kukába kell dobni...

Talán azért olyan beteg ez a világ – gondolom magamban –, mert csak magunkkal vagyunk elfoglalva, a mi kis terveink, sikereink, bosszúságaink annyira felemésztik minden energiánkat, hogy képtelenek vagyunk észrevenni az igazán fontos dolgokat. Úgy érezzük, minden csak azért történik körülöttünk, hogy nekünk jobb vagy rosszabb legyen. Mintha a Jóisten is csak hozzánk képest létezne, mintha Őt is csak az határozná meg, hogy jót vagy rosszat tett velünk... Az álom határán a reggeli bácsi jut eszembe, akinek kiesett a foga, de nem esett kétségbe emiatt. Aztán a klímakatasztrófa is felrémlik. Az utóbbi napokban rettenetes meleg volt Indiában, Delhiben 48 Celsius-fokot mértek, a hőség és a vízhiány miatt pedig több száz falu tejesen elnéptelenedett. Majd idejönnek dolgozni, várja őket a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség... A fiam ásít egy óriásit.

– Aludjunk – mondom neki –, holnap rengeteg dolgunk lesz...

Vajon melyik is a legfontosabb?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2019-06-27: Közélet - :

Gyere utánam… lépj Jézus nyomdokába (Református hírnök)

A KOEN Alapítvány sepsiszentgyörgyi csoportja június 15-én mutatta be a 2019-es vakációs bibliahét programját a vártemplomi imateremben.
2019-06-27: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Viharban

Csattog az ég, zúdul az ár, kopog a jégeső, törnek a fák, dőlnek a falak, szakadnak a tetők, odavész a termés, százával mennek tönkre a gazdaságok, azaz emberéletek. Hetek óta majd mindennapos a viharriadó, már tornádótól is rettegnünk kell, segítség pedig nincs. A legnagyobb bajban a katasztrófavédők ugyan többnyire ott vannak, hirtelenjében a kisebb-nagyobb vezetők is ígérgetnek ezt-azt, de a veszedelem múltával minden marad a régiben, a kárvallott polgár csak magára, családjára, jó esetben közösségére számíthat a takarításban és az újjáépítésben.