Egyre kevesebb friss végzős regisztrál tanulmányai befejezését követően a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél, idén egyelőre csak a líceumok diákjai kérték nyilvántartásba vételüket. Az érintett fiatalok zöme vidéki, ez pedig eleve megnehezíti munkaerő-piaci elhelyezkedésüket. A munkaerő-hiány viszont továbbra is valós gond, és akad háromszéki vállalkozó, aki végső megoldásként ázsiai vendégmunkást kíván alkalmazni.
A végzősöknek hatvan napig van lehetőségük bejelentkezni a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek területi kirendeltségeinél, a szakiskolákban tanulók csak később, a gyakorlati időszak lezárultát követően regisztrálhatnak. Eddig 290 háromszéki fiatal élt ezzel a lehetőséggel, ők szakmai tanácsadásban részesülnek, tájékoztatják őket a munkaerő-piaci lehetőségekről, a szabad állásokról, díjmentes szakképzésre is jelentkezhetnek, s amennyiben nem találnak állást a jogszabályokban megszabott időszakban, segélyre is jogosultak.
Kelemen Tibor intézményvezető keddi sajtótájékoztatóján kiemelte, a bejelentkezett fiatalokat felmérték a többi, 25 évnél fiatalabb álláskeresőhöz hasonlóan, s kiderült, a célcsoportból mindössze ketten sorolhatók a könnyen foglalkoztathatók közé, zömük a nehezen és a nagyon nehezen foglalkoztathatók csoportjába került. Az igazgató szerint bonyolítja a helyzetet, hogy az érintettek nagy része vidéki, így munkaerő-piaci elhelyezkedésük is problémásabb, ingázniuk kell, ha munkát vállalnak – erre pedig egyelőre nem kaphatnak támogatást. Hozzáfűzte, a munkaadók viszont keresik, érdeklődnek a fiatalok iránt, akik főként egy jogszabályi megkötés miatt nem látják értelmét a nyilvántartásba vételnek: ugyanis aki bejelentkezett egy felsőoktatási intézménybe, az nem regisztrálhat a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél álláskeresőként.
A munkaerőhiányt érzékeltetve Kelemen Tibor rámutatott, egy kézdiszárazpataki pékség, mely hosszú ideje nem talál helyi munkaerőt, egyre inkább arra hajlik, hogy Nepálból érkező vendégmunkásokat foglalkoztasson. Ehhez igénylik az ügynökség igazolását, mely szerint az adott munkakörre nem találtak helyben dolgozókat, s a cég végül ennek birtokában kérheti az idegenrendészeti hatóságoktól a munkavégzési engedélyt az unió határain kívülről érkezők számára. Az igazgató szerint nem egyedülálló jelenségről van szó, hivatalos forrásokból értesült arról, hogy a megyeszékhely utcáit javító csapatban is dolgozik nepáli munkás a Brassó megyei vállalkozás alkalmazottjaként, s az ország déli megyéiben is egyre többet foglalkoztatnak közülük, főként a mezőgazdaságban.