John McCain republikánus szenátor csütörtök este pártja országos konvencióján hivatalosan elfogadta az elnökjelöltséget; azt ígérte, hogy a kétpárti együttműködés szellemében fogja irányítani az Egyesült Államokat. Így pontosan két hónappal a november 4-i elnökválasztás előtt felállt a republikánus jelöltpáros is; az arizonai szenátor mellett az előző este nagy sikerrel bemutatkozott Sarah Palin alaszkai kormányzó, az alelnökjelölt. ,,Újra és újra együtt dolgoztam mindkét párt tagjaival, hogy megoldjuk a problémákat" — hangoztatta McCain a Minnesota állambeli St. Paulban rendezett kongresszus végén, s hozzátette, ő nem egy párt vagy lobbisták érdekeit szolgálja, és nem magáért, hanem a nemzetért dolgozik.
Együttműködésre kérte a demokrata párti és független választókat. Obamának azt üzente, hogy ,,a köztünk levő hatalmas különbségek ellenére több dolog köt össze bennünket, mint amennyi elválaszt, mindketten amerikaiak vagyunk".
Palin ellen Clinton a fegyver
Washington Hillary Clintont, a keménységéről híres volt first ladyt veti be Barack Obama, a republikánusok alelnökjelöltje, Sarah Palin alaszkai kormányzó ellen — értesült a tegnapi The New York Times. A liberális lap szerint a demokrata elnökjelölt fontos szerepet szán pártja vezető női politikusainak abban, hogy megállítsák a republikánus konvención nagy sikerrel bemutatkozott Palint. Még Joe Biden, Obama alelnökjelöltje is kénytelen volt elismerni, hogy a kormányzó asszony remek beszédet mondott. Palin csütörtökön megjegyezte, hogy kemény küzdelemre számít, önmagát tréfásan olyan ,,jéghoki mamaként" jellemezte, akit csak a rúzs különböztet meg egy pitbulltól. A The New York Times szerint Hillary ellensúlyozhatja Palin támadásait és azt a friss lendületet, amelyet a republikánus kampány kapott a váratlan alelnökjelöléssel.
Amerikai hadihajó érkezett Potiba
Megérkezett a grúziai Poti város kikötőjébe a Földközi-tengeren állomásozó amerikai 6. flotta zászlóshajója. A Grúziának szánt humanitárius segéllyel megrakott Mount Whitney tegnap horgonyzott le Poti kikötőjének közelében — közölte Vahtang Tavberidze kikötőmester. A McFaul rakétahordozó romboló és a Dallas őrhajó után a Mount Whitney a harmadik amerikai hadihajó, amellyel az augusztusi orosz—grúz fegyveres konfliktus lezárulta után amerikai segélyszállítmányokat juttattak el Grúziába. Andrej Nyesztyerenko orosz külügyi szóvivő tegnap úgy nyilatkozott, hogy Dick Cheney amerikai alelnök ígérete Grúzia mihamarabbi NATO-tagságára csak ösztönzi a grúz vezetés veszélyes ambícióit, s a Washington által Tbiliszinek felajánlott támogatási csomag értéke történetesen megfelel Grúzia katonai költségvetésének.
Fodor szakértői kormányról tárgyalna
Az SZDSZ elfogadja Gyurcsány Ferenc meghívását, de a megbeszélésen a szakértői kormányról akar tárgyalni a miniszterelnökkel — jelentette be Fodor Gábor liberális pártelnök az SZDSZ ügyvivői testületének tegnapi budapesti ülését követő sajtótájékoztatón. Az MSZP továbbra is a programról akar egyeztetni, a Fidesz és a KDNP az előre hozott választásokat tartja az egyetlen megoldásnak. Az MDF üdvözölte, hogy az SZDSZ elfogadta a meghívást a Dávid Ibolya által kezdeményezett találkozóra, amelyen az ellenzéki pártvezetők vennének részt. Fodor Gábor szerint az elmúlt egy hét új helyzetet teremtett, a kisebbségi kormány beterjesztette programját, amire az SZDSZ tartalmi és személyi okok miatt nemet mondott, ahogyan a többi ellenzéki párt is elvetette azt. Mint mondta, az MSZP egyedül maradt programjavaslatával, az SZDSZ pedig megoldási javaslatként letette az asztalra a szakértői kormány ötletét. A pártelnök úgy véli, hogy az ország érdekét ez szolgálná a leginkább, ugyanis a szakértői kormány meg tudná teremteni a stabilitás és a növekedés feltételeit, és egy ilyen kabinet állíthatná vissza a leggyorsabban a közbizalmat. Gyurcsány Ferenc kedden jelentette be, hogy pártelnöki minőségében közvetlen politikai tárgyalásokat akar folytatni az SZDSZ-szel arról, miként tudják ,,a mainál szélesebb együttműködésben a parlamentben, esetleg a kormányban szolgálni Magyarországot".