Lezárult a Szent Mihály-hegyi barokk műemlék templom és épületegyüttes felújítási tervének elkészítésére kiírt versenytárgyalás, amelyre egyetlen cég, a Linea Kft. jelentkezett. Amint a terveket a cég szakemberei elkészítik – erre valószínűleg az év végéig kerül sor –, kiírják a licitet a kivitelezésre.
Molnár Barna, Lemhény megbízott polgármestere elmondta: átiratot kaptak a gyulafehérvári székhelyű Központi Fejlesztési Régió Ügynökségétől, amelyben jelezték, a 114-es sürgősségi kormányrendelet nyomán megnövekedett költségek ellenére sem adnak több pénzt az önkormányzatoknak, ami azt jelenti, hogy az eredeti kétszázalékos önrészükből óvatos becslések szerint is 17–18 százalék lesz.
A műemlék templom felújításának határideje 2021 novembere, ha 2020-ban megkezdhetnék a munkálatot, akkor a határidőig jó eséllyel be lehetne fejezni, de igen nagy kérdés, hogy a megváltozott körülmények közepette találnak-e olyan kivitelezőt, aki ezen az áron is bevállalja a munkát.
Lukács Róbert és Molnár István, Lemhény, illetve Kézdialmás időközben leköszönt polgármestere 2018. február 8-án írta alá a Szent Mihály-hegyi templom felújítását célzó szerződést Gyulafehérváron. A Regionális Operatív Program részeként megkötött szerződés értéke áfával együtt 6,7 millió lej, amiből a két község önrésze akkor – az építkezési szektorban 3000 lejes minimálbérről is rendelkező 114-es sürgősségi rendelet előtt – még csak 152 ezer lej volt. A Szent Mihály-hegyi római katolikus műemlék templom, illetve a barokk épületegyüttes felújítására Lemhény és Kézdialmás önkormányzata, valamint a két település egyházközsége 2016-ban hozott létre konzorciumot, amelyben a két önkormányzat 55, illetve 45 százalékkal vesz részt. A közösen benyújtott, 62 pontosra értékelt pályázat várólistára került, de Tamás Sándor megyeitanács-elnök közbenjárása után végül mégis megkapta a finanszírozást. Az elöljáró szerint a bürokrácia útvesztői és a fellebbezések miatt nem valószínű, hogy 2021 novemberéig befejezik a munkálatokat, a határidő inkább 2022 végére tolódik el.
A felújítás során a tervek szerint kijavítják, illetve kicserélik a tetőszerkezetet, megtisztítják a falakat, azokat kívül-belül természetes anyagokkal újravakolják, restaurálják a padlót, a padokat és a templomhajót, vaspánttal erősítik meg kívülről a templomot, kijavítják a freskókat, elvezetik a talajvizet, kockakőből járdákat raknak, felújítják és eredeti állapotába állítják vissza a tornyot és a két bástyát, valamint a lőréseket. A két község önrészéből az utakat teszik járhatóvá mindkét település irányából, parkolót alakítanak ki és turisztikai tájékoztató táblákat helyeznek el. Molnár István kézdialmási községmenedzser véleménye szerint a nyertes pályázat a két község példás összefogásának köszönhetően valósulhatna meg.