A kormány összetételének és programjának megújítására szólította fel Viorica Dăncilă szociáldemokrata (SZDP) miniszterelnököt koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetségét (LDSZ) vezető Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi házelnök. A kisebbik kormánypárt elnöke az infrastruktúra-fejlesztéstől elvont erőforrások miatt bírálta a kormány által tegnap elfogadott költségvetés-kiigazítást. Tăriceanu szerint a kormány jelenlegi összetételében alkalmatlannak bizonyult a nagyszabású beruházások megvalósítására, ezért az állami intézmények reformjára, a kormányprogram megújítására és egy olyan kabinetre van szükség, amelynek tagjait hozzáértésük alapján választják ki.
Tăriceanu augusztus 20-áig adott ultimátumot Dăncilănek, hogy javaslatot tegyen a kormány szerkezetének és összetételének módosítására, kimondatlanul is arra utalva, hogy ellenkező esetben pártja kilép a kormányból. A kormánykoalícióban azt követően keletkezett feszültség, hogy az SZDP nem volt hajlandó elfogadni Tăriceanut a koalíció közös államfőjelöltjeként, és saját elnökjelöltet akar indítani Dăncilă személyében.
A román média tudni véli, hogy a parlamenti mandátumok mintegy 7 százalékával rendelkező, de az európai parlamenti választásokon az ötszázalékos küszöb alá csúszott LDSZ azzal próbálja rákényszeríteni a parlamenti helyek 45 százalékával rendelkező SZDP-t Tăriceanu államfőjelöltségének támogatására, hogy a koalíció felbontását lebegteti. Mivel az LDSZ maga sem bízik igazán abban, hogy ez meghátrálásra késztetheti az SZDP-t, már ellenzékbe vonulását készíti elő, és úgy bírálja a kormányzást, mintha nem lenne annak részese.
Múlt héten Tăriceanu bejelentette, hogy az LDSZ politikai szövetségre lép, és közös képviselőházi, illetve szenátusi frakciót hoz létre az SZDP-ből két éve kizárt Victor Ponta volt miniszterelnök vezette baloldali Pro Románia Párttal.
Tegnap összeült az SZDP végrehajtó bizottsága, hogy a koalícióban kialakult feszültséget elemezze. Dăncilă az ülés előtt kifejezte reményét, hogy nem bomlik fel az SZDP–LDSZ kormánykoalíció, és a párbeszéd fontosságát hangoztatta.
Politikai elemzők szerint az SZDP nem riad vissza attól, hogy az LDSZ távozása esetén – a baloldali pártok és az RMDSZ alkalmi támogatásával – kisebbségben folytassa a kormányzást, legalábbis a novemberben rendezendő elnökválasztásig.
Bár az EP-választáson előretörtek a jobbközép pártok, a parlamenti választásokig még több mint egy év van hátra, a törvényhozás jelenlegi összetételében pedig szinte lehetetlen az SZDP nélkül kormánytöbbséget alakítani.