Nem nyilvánosan, hanem szakmai körben kellene folytatni a G8 formátumhoz való visszatérés lehetőségének megvitatását, amivel kapcsolatban a legfejlettebb gazdaságú országoknak egységes álláspontot kellene kialakítaniuk. Sok más tagállam is van ott. Csak kettőnek a hozzáállását ismerjük. Meg kell tudnunk, hogy milyen a többiek hangulata – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap Helsinkiben, ahová Vlagyimir Putyin orosz elnököt kísérte el.
Peszkov arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök kedden a Fehér Házban arról beszélt, hogy célszerűnek tartaná a G8 formátumhoz való visszatérést, Oroszország részvételével. A CNN amerikai hírtelevízió úgy értesült, hogy erről a témáról Trump kedd este telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel, aki hétfőn fogadta Vlagyimir Putyin orosz államfőt.
Az amerikai és a francia vezető a CNN szerint egyetértett abban, hogy célszerű lenne Oroszországot meghívni a G7-csoport jövő évi csúcstalálkozójára, és visszaállítani a G8 formátumot.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Putyint idézve azt mondta, hogy Oroszország kész lesz tanulmányozni a nagy nyolcas visszaállításának kérdését, ha ilyen javaslattal fordulnak hozzá.
Konsztanyin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke elfogadhatatlannak nevezte a G8 formátumhoz a jelenlegi körülmények között való visszatérést, mert az megítélése szerint legitimálná azokat a büntetőintézkedéseket, amelyeket a G7-csoport tagjai a Krím elcsatolása és a délkelet-ukrajnai beavatkozás miatt vezettek be Oroszország ellen. Egy ilyen lépés a szenátor szerint annak az elismerését is jelentené, hogy a részvevők nem egyforma jogokkal és lehetőségekkel rendelkeznek. Koszacsov hozzátette, hogy Oroszország még a Moszkva elleni szankciók megszüntetése esetén sem térhetne vissza „a heten egy ellen formátumhoz”. Szorgalmazta, hogy Kína és India felvételével a csoport tíztagúvá bővüljön.
A legfejlettebb gazdaságú országok az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán által 1976-ban megalakított G7-csoportba 1997-ben vették fel Oroszországot, majd a nyolctagúvá bővült együttműködésből 2014-ben zárták ki a Krím félsziget elcsatolása és a délkelet-ukrajnai orosz beavatkozás nyomán. Putyin ezt követően arról beszélt, hogy Oroszország tagságát a G20-csoportban sokkal fontosabbnak tartja.
A Reuters hírügynökség értesülése szerint Macron úgy gondolja, hogy a G8-as formátumhoz való visszatérést az ukrajnai helyzettől kellene függővé tenné.