Szakmai úton kellene megvitatni

2019. augusztus 22., csütörtök, Világfigyelő

Nem nyilvánosan, hanem szakmai körben kellene folytatni a G8 formátumhoz való visszatérés lehetőségének megvitatását, amivel kapcsolatban a legfejlettebb gazdaságú országoknak egységes álláspontot kellene kialakítaniuk. Sok más tagállam is van ott. Csak kettőnek a hozzáállását ismerjük. Meg kell tudnunk, hogy milyen a többiek hangulata – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap Helsinkiben, ahová Vlagyimir Putyin orosz elnököt kísérte el.

Peszkov arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök kedden a Fehér Házban arról beszélt, hogy célszerűnek tartaná a G8 formátumhoz való visszatérést, Oroszország részvételével. A CNN amerikai hírtelevízió úgy értesült, hogy erről a témáról Trump kedd este telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel, aki hétfőn fogadta Vlagyimir Putyin orosz államfőt.

Az amerikai és a francia vezető a CNN szerint egyetértett abban, hogy célszerű lenne Oroszországot meghívni a G7-csoport jövő évi csúcstalálkozójára, és visszaállítani a G8 formátumot.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Putyint idézve azt mondta, hogy Oroszország kész lesz tanulmányozni a nagy nyolcas visszaállításának kérdését, ha ilyen javaslattal fordulnak hozzá.

Konsztanyin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke elfogadhatatlannak nevezte a G8 formátumhoz a jelenlegi körülmények között való vissza­térést, mert az megítélése szerint legitimálná azokat a büntetőintézkedéseket, amelyeket a G7-csoport tagjai a Krím elcsatolása és a délkelet-ukrajnai beavatkozás miatt vezettek be Oroszország ellen. Egy ilyen lépés a szenátor szerint annak az elismerését is jelentené, hogy a részvevők nem egyforma jogokkal és lehetőségekkel rendelkeznek. Koszacsov hozzátette, hogy Oroszország még a Moszkva elleni szankciók megszüntetése esetén sem térhetne vissza „a heten egy ellen formátumhoz”. Szorgalmazta, hogy Kína és India felvételével a csoport tíztagúvá bővüljön.

A legfejlettebb gazdaságú országok az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán által 1976-ban megalakított G7-csoportba 1997-ben vették fel Oroszországot, majd a nyolctagúvá bővült együttműködésből 2014-ben zárták ki a Krím félsziget elcsatolása és a délkelet-ukrajnai orosz beavatkozás nyomán. Putyin ezt követően arról beszélt, hogy Oroszország tagságát a G20-csoportban sokkal fontosabbnak tartja.

A Reuters hírügynökség értesülése szerint Macron úgy gondolja, hogy a G8-as formátumhoz való visszatérést az ukrajnai helyzettől kellene függővé tenné.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-08-22: Világfigyelő - :

Orosz–német együttműködésről tárgyaltak

Moszkva és Berlin érdekelt a közös nagy gazdasági projektek, köztük az Északi Áramlat 2 földgázvezeték megvalósításában való együttműködésben – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután tegnap Moszkvában fogadta német hivatali partnerét, Heiko Maast.
2019-08-22: Világfigyelő - :

Vannak alternatív lehetőségek (Ír–északír határellenőrzés)

Léteznek alternatív lehetőségek az ír–északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) helyett, és rövidesen be is mutatják ezeket – mondta Boris Johnson brit kormányfő tegnap Berlinben. Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélése előtt, kettejük közös sajtótájékoztatóján Boris Johnson megerősítette kormánya álláspontját, miszerint a backstopról szóló részt törölni kell a brit európai uniós tagság megszüntetéséről (brexit) az EU-val kötött megállapodásból, mert egy szuverén, demokratikus ország – az Egyesült Királyság – számára elfogadhatatlan korlátozásokkal járna.