Ír–északír határellenőrzésVannak alternatív lehetőségek

2019. augusztus 22., csütörtök, Világfigyelő

Léteznek alternatív lehetőségek az ír–északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) helyett, és rövidesen be is mutatják ezeket – mondta Boris Johnson brit kormányfő tegnap Berlinben. Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélése előtt, kettejük közös sajtótájékoztatóján Boris Johnson megerősítette kormánya álláspontját, miszerint a backstopról szóló részt törölni kell a brit európai uniós tagság megszüntetéséről (brexit) az EU-val kötött megállapodásból, mert egy szuverén, demokratikus ország – az Egyesült Királyság – számára elfogadhatatlan korlátozásokkal járna.

A backstop helyett vannak más megoldások, például előzetes elektronikus ellenőrzési és egyéb technikai lehetőségek – mondta Boris Johnson. Hozzátette, hogy hamarosan némileg pontosabban ismertetik majd a brit javaslatokat.

Angela Merkel szintén kiemelte, hogy lehetségesnek tart a backstop helyett egy más megoldást az ír–északír határ igazgatásának kérdéseire a brexit tervezett időpontjáig, október végéig. A német kancellár és a brit miniszterelnök egyaránt úgy vélte, hogy a következő 30 nap kulcsfontosságú lesz az EU-val kötött megállapodáson nyugvó, rendezett brexitért folytatott küzdelemben. Angela Merkel elmondta, hogy a backstopot eleve átmeneti eszköznek szánták arra az időre, amíg kidolgozzák az EU és a közösségen kívüli Egyesült Királyság kapcsolatrendszerét. Úgy tervezték, hogy ez két évet vehet igénybe, de talán 30 nap alatt is meg lehet találni a végleges megoldást – jegyezte meg a német kancellár.

Angela Merkel aláhúzta, hogy az EU-ban maradó 27 ország egységes, közösen kiáll a belső piac épségének megőrzése mellett, és várja a brit javaslatokat. Boris Johnson kiemelte, hogy valóban a brit félnek kell lépnie. Az előző, Theresa May vezette brit kormány tevékenységére utalva kiemelte, hogy a rendezett brexitet pártolja, és úgy látja, hogy az utóbbi időszakban a brit fél nem terjesztett elő ennek érdekében mindenkinek elfogadható megoldást a backstop helyett. Ebben most változás következik, és ha sikerül megegyezésre jutni a backstop törléséről, akkor nagyon gyorsan lehet majd tovább haladni a rendezett brexit felé – fejtette ki Boris Johnson.

Az EU-hoz tartozó Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti határ igazgatására vonatkozó backstop az állandó fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére egységes vámügyi szabályozást ír elő határozatlan időre arra az esetre, ha a brexit utáni átmeneti időszakban nem sikerül megállapodni az EU és az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolatának rendszeréről. A Johnson-kormány szerint ez azért elfogadhatatlan, mert korlátozná az Egyesült Királyság kereskedelempolitikai önállóságát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2019-08-22: Világfigyelő - :

Szakmai úton kellene megvitatni

Nem nyilvánosan, hanem szakmai körben kellene folytatni a G8 formátumhoz való visszatérés lehetőségének megvitatását, amivel kapcsolatban a legfejlettebb gazdaságú országoknak egységes álláspontot kellene kialakítaniuk. Sok más tagállam is van ott. Csak kettőnek a hozzáállását ismerjük. Meg kell tudnunk, hogy milyen a többiek hangulata – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap Helsinkiben, ahová Vlagyimir Putyin orosz elnököt kísérte el.
2019-08-22: Közélet - Bokor Gábor:

Ázsiai és nyugat-európai turistákat csalogatnának Bikfalvára

Tovább dolgoznak azon, hogy Bikfalva felkerülhessen az UNESCO világörökség-listájára. A folyamat hosszú, első lépésként a várólistára kell felkerülni, ehhez azonban az elvárásoknak megfelelően kell fejleszteni a települést, gazdasági, szociális és tájépítészeti szempontból is. Előrelépést jelent viszont, hogy Kovászna Megye Tanácsának segítségével Bikfalva bekerült Székelyföld és Erdély értéktárába is. Párhuzamosan dolgoznak azon, hogy Bikfalvát hungarikummá nyilváníthassák – tudtuk meg Ráduly István uzoni polgármestertől.