Léteznek alternatív lehetőségek az ír–északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) helyett, és rövidesen be is mutatják ezeket – mondta Boris Johnson brit kormányfő tegnap Berlinben. Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélése előtt, kettejük közös sajtótájékoztatóján Boris Johnson megerősítette kormánya álláspontját, miszerint a backstopról szóló részt törölni kell a brit európai uniós tagság megszüntetéséről (brexit) az EU-val kötött megállapodásból, mert egy szuverén, demokratikus ország – az Egyesült Királyság – számára elfogadhatatlan korlátozásokkal járna.
A backstop helyett vannak más megoldások, például előzetes elektronikus ellenőrzési és egyéb technikai lehetőségek – mondta Boris Johnson. Hozzátette, hogy hamarosan némileg pontosabban ismertetik majd a brit javaslatokat.
Angela Merkel szintén kiemelte, hogy lehetségesnek tart a backstop helyett egy más megoldást az ír–északír határ igazgatásának kérdéseire a brexit tervezett időpontjáig, október végéig. A német kancellár és a brit miniszterelnök egyaránt úgy vélte, hogy a következő 30 nap kulcsfontosságú lesz az EU-val kötött megállapodáson nyugvó, rendezett brexitért folytatott küzdelemben. Angela Merkel elmondta, hogy a backstopot eleve átmeneti eszköznek szánták arra az időre, amíg kidolgozzák az EU és a közösségen kívüli Egyesült Királyság kapcsolatrendszerét. Úgy tervezték, hogy ez két évet vehet igénybe, de talán 30 nap alatt is meg lehet találni a végleges megoldást – jegyezte meg a német kancellár.
Angela Merkel aláhúzta, hogy az EU-ban maradó 27 ország egységes, közösen kiáll a belső piac épségének megőrzése mellett, és várja a brit javaslatokat. Boris Johnson kiemelte, hogy valóban a brit félnek kell lépnie. Az előző, Theresa May vezette brit kormány tevékenységére utalva kiemelte, hogy a rendezett brexitet pártolja, és úgy látja, hogy az utóbbi időszakban a brit fél nem terjesztett elő ennek érdekében mindenkinek elfogadható megoldást a backstop helyett. Ebben most változás következik, és ha sikerül megegyezésre jutni a backstop törléséről, akkor nagyon gyorsan lehet majd tovább haladni a rendezett brexit felé – fejtette ki Boris Johnson.
Az EU-hoz tartozó Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti határ igazgatására vonatkozó backstop az állandó fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére egységes vámügyi szabályozást ír elő határozatlan időre arra az esetre, ha a brexit utáni átmeneti időszakban nem sikerül megállapodni az EU és az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolatának rendszeréről. A Johnson-kormány szerint ez azért elfogadhatatlan, mert korlátozná az Egyesült Királyság kereskedelempolitikai önállóságát.