Lassan két esztendeje, hogy Sepsiszentgyörgy egyik forgalmas utcája, a Váradi József újjáépítésén dolgoznak, ám a munkálatok befejezése még mindig várat magára. Ezúttal – az utcában lakók kérdéseire is választ keresve – a kivitelező céget kerestük meg: mi az akadálya annak, hogy nem tudják elhelyezni a koptatóréteget, és végre normális körülmények között járható legyen az utca felső szakasza?
Halmágyi Jenő, a kivitelezést végző Valdek vállalat vezetője megérti a lakók bosszúságát, de cáfolja azokat a híreszteléseket, miszerint a kivitelező hibájából nem fejezték még be a beruházást. Kérdésünkre, hogy mikorra várható az átadás, mintegy ultimátumként fogalmazta meg: ha szeptemberig a villanyvállalat nem véglegesíti a földalatti vezetékek elhelyezését, a koptatóréteget nem tudják leönteni, és kénytelenek lesznek szerződést bontani a munkálatok befejezése előtt.
A kialakult helyzet kapcsán az igazgató az előkészületek és a kivitelezés dátumait sorolja: 2015 szeptemberében tették le az árajánlatot, a kivitelezési szerződést a következő év májusában írták alá, de csak mintegy másfél évre rá, 2017 novemberében kapták meg a beruházás elkezdéséhez szükséges határozatot. Egy hónapra rá értesítették az Electrica Rt.-t, hogy a villanyoszlopokat szereljék le és helyezzék a vezetékeket a járda alatti csatornába. Ezt a munkálatot többrendbeli felszólításra sem véglegesítették, az indoklás szerint a beruházási összegek hiánya miatt (a villanyvezetékek áthelyezése nem az útjavítási beruházás része), ezért többször le kellett állni az útépítéssel. Ez legutóbb hivatalosan ez év július 19-én történt meg, amikor már csak a koptatóréteg hiányzott az úttestről. Halmágyi azt is elmondta, hogy az év elején azért állt közel négy hónapot az építkezés, mert meg kellett oldani az esővíz lefolyását a szomszédos Aschermann utcában.
Az elhúzódó kivitelezés egyébként a valamivel több mint 2,5 millió lejes beruházás költségeit is megterhelte, hiszen ezalatt az időszak alatt csak a bitumen ára tonnánként mintegy ezer lejjel, vagyis közel negyven százalékkal nőtt, nem is beszélve például az építővállalatok számára bevezetett minimálbér-emelésről.
„A lakók elégedetlensége érthető, és az építővállalat nevében elnézést is kérek a kényelmetlenségekért, ám nem a mi hibánkból csúsztak a munkálatok” – fogalmazott Halmágyi Jenő, aki szerint egy-egy útszakasz teljes felújítását jelentős mértékben befolyásolja, hogy az alatta lévő csatorna, villany- és gázvezetékek pontos elhelyezkedése legtöbbször ismeretlen. Ráadásul egy felújítási beruházás során a kivitelező, amely csupán az esővíz elvezetését végzi el, ki van szolgáltatva az illető rendszerek tulajdonosainak.