Nyári utakHonismereti túrán a gidófalviak

2019. augusztus 22., csütörtök, Közélet

Eredményes közösségi nevelő jellegű tevékenységet folytat a Gidófalváért Egyesület. Az esztendő első felében több hasznos rendezvényt szerveztek, melyről lapunk is tudósított. A hét elején a Czetz János-iskola vakációzó tanulói indultak honismereti túrára, részben a szülőkkel és a nagyszülőkkel együtt. A kirándulás résztvevői főleg a történelmi emlékhelyekkel ismerkedtek Csíkban és a Gyimesekben.

Tusnádfürdőn felidézték a háromszéki önvédelmi harc utolsó eseményeit, ahol Csíkszentgyörgy szülötte, Gál Sándor (1817–1866) honvéd vezérőrnagy még egyszer megkísérelte feltartóztatni az előnyomuló cári és osztrák csapatokat. 1849. július 29-én sikerrel állt ellen az oroszoknak, de július 31-én már nem bírta a nyomást, és visszavonult a Mitácsi-hágóig, ahol még rövid ideig tartó harc bontakozott ki. Itt ért véget Háromszék másfél éves szabadságharca. A Nagytusnád feletti teraszról szépen bontakozott ki a kirándulók szeme előtt a Dél-Hargita tetején levő Mitácsi-hágó, az említett történelmi színhely, majd a Csíki-havasok lábánál Csíkszentgyörgy, Gál Sándor szülőfaluja.

Középcsíkban már csak amúgy sorakozott a többi történelmi emlékhely: a csíksomlyói búcsújáróhely, a madéfalvi emlékmű. Szó esett a Siculicidiumról, a honfoglaló magyarok jelképes madaráról, a turulról, a véres veszedelem eseményeiről, megkoszorúzták az emlékművet és azt közös fényképen örökítették meg. A gyimesi táj lenyűgöző volt, egy maroknyi vakációzó tanuló – Sánta Noémi Krisztina, Vida Dalma Henrietta, Szász Gyula, Kölcze Tihamér és mások – bevallotta, hogy első alkalommal jutottak el a gyimesbükki ezeréves határig. Sorra ismerkedtek Gyimesbükk történelmi látnivalóival, a Rákóczi-vár romjaival, a vasúttörténeti kiállítással, a kontumáci templommal, a vesztegintézettel, a történelmi emlékösvény gelencei faragóművész, Kelemen Dénes és fia által készített remekeivel. A vakációzó tanulók határtalan örömmel próbálták ki a számukra „szuper felsőloki bobpályát”.

Az emléktúra ötlete az Erdélyi Magyar Néppárt megyei önkormányzati képviselőjétől, Fazakas Pétertől származik, aki egyesületünk támogatója – nyilatkozta Szabó Ferenc, a túraút és az egyesület szervezője, aki elmondta, hogy nyolc csapat részvételével készülnek minifoci-mérkőzést szervezni az angyalosi műgyepes pályán, augusztus 26-án pedig egy csapatuk elzarándokol az úzvölgyi megemlékezésre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2019-08-22: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Tízezren szórakoztak Sugásfürdőn (Sic Feszt után)

Felülmúlta a szervezők várakozását az idei SIC Feszt látogatottsága, a hónap eleji sugásfürdői rendezvényen négy nap alatt tízezer látogató fordult meg. Az eredményekről, kihívásokról és problémákról tegnapi rendezvényértékelő sajtótájékoztatóján számolt be a HÁRIT elnöksége és a fesztivál lebonyolításában jelentős szerepet vállaló önkéntesek koordinátora.
2019-08-22: Jegyzet - Fekete Réka:

A kézdikővári példa

„Becsüljük meg értékeinket, legyen az épített örökség vagy akár szellemi, és minderre alapozva ne feledjük identitásunkat, gyökereinket, hogy majd az utánunk következő nemzedékeknek még gazdagabb kincset adhassunk át, amelyre ők is büszkék lehessenek.” Balogh Tibor, Kézdiszentlélek polgármestere szólt ekképpen a kézdikővári iskola minapi névadó ünnepségén.