Szeptembertől több éven át ingyenes tbc-vizsgálatokat végeznek a fertőzöttek kiszűrése érdekében, a kormányzati és uniós támogatással megvalósuló programban Kovászna megye is szerepel. A pontos menetről még nem tájékoztatták a helyi szakembereket, de a háromszéki tbc-program irányítójának már megvan az elképzelése arról, hogy elsőként kiket vonnak be a szűrésbe.
Lapunk érdeklődésére dr. Barkó Iza tüdőgyógyász szakorvos, a Kovászna megyei tbc-program vezetője elmondta, bár az elmúlt tíz esztendőben szinte felére csökkent az évente jegyzett új fertőzéses esetek száma, Románia még mindig a legtöbb tbc-megbetegedést regisztráló országok közé tartozik az unióban. 2009-ben 104 új esetet jegyeztek százezer lakosra számítva, 2017-ben 62-t, tavaly 59-et – mondotta. Háromszéken ez év első hat hónapjában 38 felnőtt tbc-fertőzöttet kezeltek, közülük 33 új eset, öt visszatérő, jelenleg négy Kovászna megyei gyermek van kezelés alatt Brassóban.
Dr. Barkó Iza elmondta, a visszatérők elsősorban azok közül kerülnek ki, akikkel nem tudják megértetni, hogy a kezelés kötelezően hat hónapig tart, és gyakori, hogy aki az első két hét gyógyszerezés után jobban érzi magát, nem folytatja a kezelést. Főként a szegény körülmények között, szociálisan hátrányos helyzetben élőknél jelentkezik a betegség, de jól táplált, jó körülmények között élőknél is előfordul, ha például társul egy alapbetegséggel vagy más okból gyengül az immunrendszer – közölte a szakember.
Kérdésünkre, hogy kiknek a bevételét javasolják az ingyenes szűrési programba, dr. Barkó Zita elmondta: elsősorban az olyan településekre gondol, ahol egy adott családon belül több tbc-fertőzött is előfordul, a vizsgálatokat főként falvakban végzik, de ennek menetéről még nincsenek kellő információik. A Központi Fejlesztési Régióban a Maros Megyei Kórház fogja összehangolni a programot, amelynek célja, hogy kiszűrjék azokat a személyeket, akik már fertőzöttek, de betegségük még latens állapotban van.