Az RMDSZ az elmúlt héten összegezte, majd a két ház frakcióinak tegnapi ülésein véglegesítette azokat a teendőket, amelyeket az őszi parlamenti ciklusban kíván megvalósítani – közli a szövetség hírszolgálata. A prioritások között számos olyan törvénytervezet szerepel, amelyeket már a korábbi ülésszakokban iktattak, de csak most érnek révbe, viszont újak kidolgozására is sor kerül.
A RMDSZ parlamenti csoportja az új parlamenti ülésszakban egy olyan törvénytervezet dolgoz ki, amely megoldást nyújt annak a több száz, a kommunizmus idején történelmi egyházainktól elkobzott ingatlannak a problémájára, amelyeket ez idáig nem szolgáltatott vissza az állam. A frakciók úgy értékelték, hogy harminc évvel a kommunizmus bukását követően megengedhetetlen, hogy a restitúciós bizottság nem hozott érdemi döntéseket ezekben az ügyekben, ezért törvény által köteleznék az államot arra, hogy a javak mielőbb a jogos tulajdonosok birtokába kerüljenek.
A szövetség a július 3-án kormányrendelettel elfogadott közigazgatási törvénykönyv módosítását kéri. Mint írják, az RMDSZ törvényhozói kiegészítik az anyanyelvhasználati jogok terén megcsonkított jogszabályjavaslatot, minden olyan, az erdélyi magyar közösség számára fontos szabályozást, amelyet a kormány sürgősségi rendeletében töröltek, visszaírnak a tervezetbe. Az RMDSZ álláspontja szerint hatékonyabb közszolgáltatásokra és jobban működő közintézményekre van szükség. „A megszerzett nyelvhasználati jogainkat nem adjuk fel, azért harcolunk, hogy a települések, utcák nevét magyarul is kiírják” – szögezték le az együttes frakcióülésen.
A szülőföldön való boldogulás alapfeltétele, hogy az állam támogassa a családokat, ezért olyan országos szintű családsegítő programokra van szükség, amelyek megerősítik a családoknak szánt adókedvezmény-rendszert, valamint az aktív nagy családokat támogató kedvezményeket vezet be. Ezért az RMDSZ kidolgozza és iktatja azt az átfogó törvénycsomagot, amely az erdélyi magyar családok támogatását szolgálja azáltal, hogy adókedvezményt biztosít számos területen, továbbá könnyített eljárásban vásárolhatnak lakást és autót.
A szövetség célja, hogy a vadkárokért a hatóságok feleljenek, ne a gazdák, ezért – ígérik – a képviselőház asztalán lesz az őszi ülésszakban a vadkárok rendezését szabályozó törvényjavaslat. Hatékonyabb beavatkozást, gyorsabb ügyintézést és hatósági felelősségvállalást szorgalmaznak a vadkárok esetében, ez irányban módosító javaslatokat iktatnak.
Jelentős változások várhatóak az ásványvíz és a termálvíz kitermelését szabályozó törvények terén: az RMDSZ szorgalmazza, hogy a borvíziparból származó nyereség egy része valamilyen formában a helyi közösségekhez kerüljön vissza, valamint a kitermelés és a palackozás fenntartható legyen hosszú távon. Ennek értelmében a szövetség módosító javaslatcsomagot iktat a törvénytervezet parlamenti vitája során, amely az ásványvíz-kitermelés mellett a termálvizek hozzáférhetőségét is lehetővé tenné a helyi közösségek számára, és így egészségügyi vagy turisztikai célú beruházásokat eszközölhetnek.
Az új parlamenti ülésszakban olyan törvények elfogadását szorgalmazza az RMDSZ, amelyek hangsúlyt fektetnek az országos egészségprevenciós programok lebonyolítására, valamint hozzáférhetőbb orvosi ellátást biztosítanak mindenki számára.
Az RMDSZ frakciói azon is dolgoznak az elkövetkező ülésszakban, hogy töröljék azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely a megyeitanács-elnökök megválasztását a magyar közösség képviseletének kárára szabályozza. Jelenleg öt erdélyi megyét vezet magyar tanácselnök. A kormányrendelet értelmében csak a két székelyföldi megye vezetését tarthatná meg a magyar közösség, Kolozs, Bihar és Maros megyében meggyengülhet a magyar képviselet.