Június végi átadása óta egyre nagyobb az érdeklődés Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király-templom szomszédságában felépített Cigaretta utcai fejlesztőközpont ingyenes szolgáltatásai iránt, ahol jelenleg harmincnégy fogyatékkal élő gyermekkel foglalkoznak heti egy-két alkalommal a szakemberek.
Lapunk érdeklődésére Székely Csaba, a megyei szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatósághoz tartozó egység vezetője elmondta, többségében mozgásszervi sérült gyermekeket hoznak a szüleik a központba, ahol a gyógytorna mellett lehetőség van fizikoterápiára, hidromasszázsra, masszázsra, s ahol pszichológus és nevelő is foglalkozik a gyermekekkel. A programot úgy állítják össze, hogy egy alkalommal többféle fejlesztésben vehessenek részt a gyermekek, egyik a másik folytatása legyen, és így a szülőknek is könnyebb. Székely Csaba elmondta, még elfogadnak jelentkezést, de nem szeretnék túlságosan bővíteni a keretet, hogy a mennyiség ne menjen a minőség rovására.
A központ jelenlegi páciensei főként két korcsoportot képviselnek, 2–3 évesek, illetve 10–12 évesek, közülük kevesen alkalmasak óvodai nevelésre, illetve beiskolázásra. Jó néhányukat a szülők rendszeresen hordozzák Sepsiillyefalvára a Pető András Fejlesztő- és Képzőközpont rehabilitációs foglalkozásaira, de ezek csak időszakosak, két alkalom közt ellenben legtöbbjüknél abbamarad vagy lankad a fejlesztés, a szülők otthon folytathatják a rehabilitációt vagy költséges magánrendelőkbe hordozhatják gyermekeiket. Az egészségbiztosítási pénztár félévente csak tíz gyógytornát térít meg, aki óvodába, iskolába jár, részesülhet logopédiai fejlesztésben, de ezzel nagyjából ki is merül az ingyenes terápiás foglalkozások tára.
Berde Emese hétéves lányát hordozza Illyefalvára, de a sepsiszentgyörgyi lehetőségnek is nagyon örvend, mert itt a fejlesztés folyamatos és összetett. Lapunknak azt mondta, nagyon meg van elégedve azzal, ahogyan a fejlesztőközpontban foglalkoznak a kislányával.
A szakszemélyzetből hiányzik a gyógypedagógus, egyelőre nincs jelentkező, egy logopédussal hamarosan szerződést kötnek, aki bedolgozóként vállalta a munkát. Dóczi Szende, az egység egészségügyi asszisztense szeret gyermekekkel foglalkozni, korábban azért vállalt munkát a kilyéni rehabilitációs központban, jelenleg pedig Sepsiszentgyörgyön, mert úgy érzi, a fogyatékkal élő gyermekektől több szeretet kap, mint az egészségesektől. Ilyen környezetben az apró haladás is nagy eredmény a gyermekek, a szülők, a szakemberek számára, itt lehet igazán érezni, hogy milyen sokat számít a csapatmunka – mondotta.
Koncz Gabriella nevelő szerint minden kabinetnek, az ott zajló foglalkozásoknak megvan a sajátossága és a jelentősége, de ezek együtt még inkább segítenek a fejlődésben. Ő mondókázik, játszik a gyermekekkel, tánc- és mozgásterápiára, motorikus fejlesztésre összpontosít, a jókedv és a relaxáció felelőse. Látogatásunk alkalmával a többi szakember éppen a kis páciensekkel foglalkozott, de ottlétünk alatt új családot is fogadtak.