Tíz kilométer átmérőjű lehetett az az aszteroida, amely 66 millió évvel ezelőtt kipusztította a dinoszauruszokat – mondta Juhász Árpád geológus az M1 egyik műsorában, azt is kijelentve, hogy ezen őslények virágkorának egyetlen pillanat alatt lett vége. A tudóst azzal kapcsolatban kérdezték, hogy egy új kutatás szerint negyedórán belül végezhetett a dinoszauruszokkal a Földbe csapódott aszteroida.
Juhász Árpád kifejtette: a földréteg egy bizonyos részén a kozmikus eredetű irídium felhalmozódása azt jelzi, hogy a kihalás hirtelen esemény volt. A radioaktív kormeghatározással megállapítható „határvonal” előtt ugyanis nagy számban keletkeztek a dinoszaurusz-maradványok lelőhelyei, utána azonban már nem.
Közölte, hogy a Yucatán-félsziget közelében, a Mexikói-öböl alatt rejtőző kráter méretei alapján a becsapódott aszteroida 10 kilométer átmérőjű lehetett. Egy ekkora tömegű égitest becsapódása hatalmas, az egész bolygót megrengető robbanást okoz; a felszabaduló porrészecskék, gázok, gőzök, tüzeket okoznak, erdőrengetegeket képesek pillanatok alatt felgyújtani. A becsapódás a robbanás hatókörében lévő összes nagyobb testű állatot is kivégezte – tette hozzá.
A tudós felidézte: a geológiában régóta tudott, hogy a szóban forgó kihalási időszakban az élőlények mintegy kétharmada eltűnt a Földről. Az, hogy ezt egy ekkora méretű aszteroida okozta, csak később fedezték fel. Juhász Árpád szólt arról is, hogy a becsapódás után a légkörbe jutott por és törmelék miatt teljes sötétségbe boruló Földön a napfény nem érte el az óceánok, tengerek felszínét. Ezért a tengeri tápláléklánc alapját képező fitoplankton nem tudott fotoszintetizálni, így a mély vizekből is eltűntek a tengeri élővilág addig jellemző gyakori fajai.