Előadás a plasztikai sebészetrőlKihívások és kreativitás a műtőben

2019. szeptember 18., szerda, Közélet

A plasztikai sebészetről sokan úgy gondolják, kizárólag szépészeti, esztétikai beavatkozásokra korlátozódik, holott ennél jóval szélesebb az ide sorolható műtétek skálája, a máig nagy kihívást jelentő égési sérülések kezelésétől a rekonstrukciós, helyreállító eljárásokig, visszérbetegségek vagy bőrelváltozások kezeléséig. Mindezekről a csíkszeredai megyei kórház fiatal szakorvosa, Jankó Botond plasztikai sebész tartott átfogó, ám közérthető előadást a sepsiszentgyörgyi máltai ifjúság meghívására. Bár bizonyos plasztikai, rekonstrukciós mikrosebészeti beavatkozásokat a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban is végeznek, kimondottan erre szakosodott orvos nincs Háromszéken, így a fiatal csíkszeredai szakembert itteni betegek is felkereshetik.

  • Dr. Jankó Botond sepsiszentgyörgyi előadásán
    Dr. Jankó Botond sepsiszentgyörgyi előadásán

Hargita megyében elsőként a megyeközponti kórháznak sikerült plasztikai sebészt alkalmaznia, fiatal munkatársuk, dr. Jankó Botond idén februártól dolgozik az intézményben, ahová már rezidensként jelentkezett, s korábban ügyeletet is vállalt. Tanulmányai az előző évben zárultak, szakmáját Marosvásárhelyen, majd öt évig Kolozsváron alapozta meg, a kincses városba egyébként máig visszajár egy magánklinikára dolgozni. Jankó Botond úgy fogalmazott, a plasztikai sebészet viszonylag új szakág, mely rengeteg lehetőséget és kihívást tartogat, s magába foglalja az esztétikai és rekonstruktív mikrosebészetet, „egyik nincs a másik nélkül”.

Célunk, hogy a normálishoz közeli állapotot visszaállítsuk, amit lehet, azt kijavítsuk, rekonstruáljuk, enyhítsük – szögezte le a fiatal orvos. Szólt a csíkszeredai kórházban elvégezhető beavatkozásokról, a mellrekonstrukcióról, orrplasztikáról, lágyrésztumorok eltávolításáról, felfekvések kezelése mellett hasfalplasztikáról, zsírleszívásról, traumák, balesetek utáni rekonstrukciókról vagy a kezeket érintő lehetséges műtétekről, lebenyplasztikáról, izmok és inak helyreállításáról, krónikus sebek ellátásáról is. Saját praxisából merítve, fényképes bemutatóval szemléltette, hogy az emberi test mely részén milyen típusú beavatkozásokat végezhetnek, komplex esetekről is szót ejtve, melyeket professzora közreműködésével sikerült megoldania – ezek közül néhányat publikáltak is. A régió adottságai révén gyakran találkozik körfűrész, fejsze vagy motoros fűrész okozta balesetekkel, s ha ezeknél viszonylag korán sikerül elvégezni a szükséges beavatkozást, jó eredményeket lehet elérni – mondta. Példaként egy súlyos helyzetről beszélt: a sürgősségre érkező beteg negyedik ujját gyakorlatilag szétroncsolta, tenyerét jelentősen károsította a fűrészlap, ám sikerült úgy orvosolni a veszteséget, hogy a megmaradó három, valamint a hüvelykujj által a kézfej továbbra is funkcionális maradt – hangzott el. Gyakran találkozik továbbá a Dupuytren-kontraktúrával, más néven a tenyérzsugorral is, mely egy progresszív betegség,  az idő előrehaladtával a kéz állapotának romlásával jár. Ennek kezelésére ma már több módszer is létezik, ő professzorától tanult olyan eljárást, mely során tűvel, gyakorlatilag vágás nélkül kezelhető ez a probléma – taglalta.

A fiatal szakember kiemelte, a rekonstrukciós műtéteket támogatja a betegbiztosító, az érdeklődők küldőpapírral fordulhatnak hozzá a csíkszeredai kórházban, ahol hetente két al­kalommal, kedden, vala­mint csütörtökön konzultál a járóbeteg-rendelőben. Azt tapasztal­ja, munkájára igény van, so­kan fordulnak hozzá, Háromszékről is volt már pá­ciense, korábban főként Marosvásárhelyre jártak panaszaikkal az érintettek. Az esztétikai beavatkozásokat egyelőre ma­­gánklinikán végzi, Székelyud­varhelyen, valamint hétvégenként Kolozsváron. Jankó Botond viszonylag korán találkozott az orvoslással, hiszen édesapja is gyakorló sebész, ő maga fantáziát látott a plasztikai sebé­szetben, mert nagyon tág, kihívásokkal telített szakma, ahol a kreativitásnak igen nagy a szerepe, éppen ezért vonzó számára – ismerte el a sepsiszentgyörgyi találkozó végén.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2019-09-18: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Hirtelen jött magyarbarátság

Nagyon el lehet keseredve Viorica Dăncilă, ha még a 14 éve folyton félrerúgott kisebbségi törvénytervezetet is kiásta – nyilván nem az irántunk való jóindulatból, hanem az RMDSZ szavazataiért cserébe. Ám ez is csak azt mutatja, hogy milyen szinten áll a kormányzás ebben a balkáni államban, ahol a miniszterelnök még mindig azt hiszi, hogy kilóra megvásárolhat bárkit.
2019-09-18: Közélet - Szekeres Attila:

Szigorúbban büntetik a járművezetők telefonhasználatát

Szigorúbban fogják büntetni az okostelefonok és más, hang, kép és mozgókép rögzítésére, illetve visszajátszására alkalmas eszközök járművezetés közbeni használatát. A kormány augusztus közepén hozott, a Kresz (2002/195-ös sürgősségi rendelet) szigorítását célzó 11-es rendelete október 12-én lép érvénybe. Lapunk augusztus 14-i számában hírt adtunk az új jogszabályról. Azután a Kovászna megyei rendőrséghez fordultunk kérdéseinkkel, de nem kaptunk választ. Tegnap viszont sajtóközleményt adtak ki a témában.