Szilva – az ősz ajándéka

2019. október 3., csütörtök, Gasztronómia

A Kárpát-medence legelterjedtebb gyümölcse, mely felhasználhatóságát tekintve igen sokoldalú, ennek ellenére leggyakrabban lekvár vagy jóféle pálinka készül a szilvából. Az aromás hamvaskék gyümölcs azonban főfogás hozzávalójaként is megállja helyét, de leves, desszert, savanyúság formájában is gazdagíthatja étrendünket. Bizonyos források szerint már a rómaiak is kedvelték, Kis-Ázsiából és a Kaukázus vidékéről hozták magukkal és terjesztették el Európa-szerte. Összeállításunkkal arra próbáljuk olvasóinkat ösztönözni, hogy bátran főzzenek szilvával, és amennyiben nem idegenkednek az új ízélményektől, társítsák az ásványi anyagban gazdag gyümölcsöt akár szokatlan hozzávalókkal is.

Sütőből a kenyérre

Ugyan nem időtakarékos módszer sütőben szilvalekvárt készíteni, ám az aromás végeredmény még azt is kárpótolja, hogy nagyobb mennyiségű gyümölcsből csupán néhány üvegnyi sűrű szilvaízt nyerünk. Gyakorlott háziasszonyok szerint, amennyiben édes a gyümölcs, akár cukor nélkül is elkészíthetjük a lekvárt. Mossunk meg tetszés szerinti mennyiségű szilvát, magozzuk ki, majd vágjuk apróbb darabokra, terítsük mélyebb tepsibe vagy lábosba, s amennyiben kedveljük a fűszereket, szórjuk meg fahéjjal, szegfűszeggel, esetleg cukorral. Toljuk sütőbe a tepsinket, edényünket, előbb magas hőfokon forraljuk fel a szilvát, majd alacsony hőmérsékleten hagyjuk besűrűsödni. Többórás folyamatról van szó, mindenki maga döntheti el, milyen sűrű szilvaízt készítene. Félúton akár átkeverhetjük a gyümölcsöt, ám több leírás szerint erre nincs szükség.

 

Ecetesen, fűszerezve

Érett, de kemény szilvából javasolt elkészíteni ezt a savanyúságot, amelynek számtalan változata fellelhető a világhálón. Először gyermekkoromban kóstoltam a tanító nénim által készített változatot, az íze az­óta is kísér.

 

Sültekhez, szaftos ételekhez ajánlott tálalni. Egy kg szilvához 1 liter vízből, 2 dl ecetből és 20 dkg cukorból készül a felöntőlé, amelyhez 2–3 szem szegfűszeget, fahéjdarabokat is adunk. A gyümölcsöt mossuk meg, tegyük egy nagyobb tálba. Forraljuk össze a felöntőlevet és töltsük forrón a szilvára. Ha kihűlt, a gyümölcsöket gondosan kiforrázott befőttesüvegekbe pakoljuk, a levet újból felforraljuk, majd az üvegekbe adagoljuk. További fűszerként babérlevelet, egész borsot is tehetünk a befőttesüvegek aljára, a pikánsabb, erősebb ízek kedvelői fokhagymát is tehetnek a szilvák közé – bátrabbak akár egy-egy cikket is a szilvamagok helyére. Végezetül tartósítószert szórunk a tetejére, rácsavarjuk a kupakokat, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni a savanyúságot.

 

Aszalvány a levesben

Gyergyószentmiklós környékén többféle névvel illetik azt a különleges, aszalt szilvás levest, melynek leírása a Kövi Pál népszerű gyűjteményében, a Kriterion Kiadónál 1981-ben megjelent Erdélyi lakoma című könyvében is fellelhető. Leggyakrabban azonban gyergyói leves néven találkozhatunk vele. Hozzávalói a Kövi-féle könyv nyomán: fél kg friss vagy füstölt sertéshús, 2 db murok, 2 evőkanál rizs, 12 szem aszalt szilva, 2 tojás, 25 dkg liszt, 1 kanál cukor, só, bors, tejföl, valamint citrom ízlés szerint.

 

 

A húst hideg vízbe tesszük, majd lassú tűzön főzzük. A felkockázott murkot kevés zsírban megpároljuk, s amikor a hús megpuhult, a leveshez adjuk, sózzuk, borsozzuk és belefőzzük a rizst. Paprikás rántást készítünk, feleresztjük vele a levest, citromlével, cukorral ízesítjük, végül beledobjuk az aszalt szilvákat és még egyszer felforraljuk. Közben a tojásból és a lisztből kevés sóval tésztát gyúrunk, félujjnyi vastagra nyújtjuk, apró kockára vágjuk, zsírban megpirítjuk és tálalás előtt a leveshez adjuk. Tejföllel kínáljuk levesünket.

 

Ünnepi asztalra

Az aszalt szilva remekül társítható különféle húsokkal, a sült kacsacombhoz szinte kötelező – akárcsak a párolt lila káposzta –, de sertéshússal, pulykával, csirkével egyaránt kiváló gyümölcsös főételt készíthetünk. A füstös császárszalonna is remek ízesítője, így a legtöbb aszalt szilvás receptben ez is kötelező alapanyag.

 

 

Íme egy szárnyashússal készült változat, hozzávalói négy főre: kb. 70–80 dkg csirkemell, egy nagy marék reszelt sajt, 15 szelet császárszalonna, só, bors, kevés liszt, 15–20 dkg aszalt szilva – de tetszés szerint tehetünk többet vagy kevesebbet hozzá –, 2 tojás, kevés főzőtejszín. Egy hőálló tálat, vagy ha nincs, akkor őzgerinc- vagy kuglófformát kikenünk kevés zsiradékkal, majd beleterítjük a baconszeleteket úgy, hogy picit túllógjanak az edény peremén (a kilógó végekkel fogjuk a végén betakarni az ételünket). A csirkét feldaraboljuk, sózzuk, borsozzuk, majd beleforgatjuk a lisztbe. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejszínt, ráöntjük a húsra, hozzákeverjük a sajtot és a feldarabolt aszalt szilvát, majd az egészet lazán összeforgatjuk. Aki szereti, kevés friss aprított petrezselyemzöldet is szórhat rá. A húsos keveréket belekanalazzuk a tepsibe, elsimítjuk, elegyengetjük, aztán ráhajtjuk a császárszalonna kilógó végeit. Forró sütőben pirosra sütjük. Ha azt szeretnénk, hogy az alsó része is szép színt kapjon, óvatosan borítsuk át egy másik tepsire, s toljuk vissza rövid időre a sütőbe. Krumplipürével, párolt rizzsel, üde zöldsalátával finom fogás.

 

Aromás köret

Sültek, párolt húsok aromás kísérője a lila káposzta, mely főként a téli ünnepek idején kerül az asztalra – szezonban azonban érdemes gyakrabban is elkészíteni. Az aszalt szilvával remek párost alkot, mézzel, vörösborral, fűszerekkel gazdagítva igazán különleges kísérőt főzhetünk.

 

 

Hozzávalók: 1 kg vékonyra gyalult vörös káposzta, 1 közepes fej hagyma, 20 dkg aszalt szilva, őrölt kömény, só, bors, cukor vagy méz, étolaj, 2,5 dl vörösbor, ecet. A hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd rádobjuk a felaprított káposztát, kicsit összepirítjuk, majd felöntjük a borral, sózzuk, borsozzuk, ízesítjük a köménnyel és közepes lángon pároljuk. Közben a szilvát egy kevés borban áztatjuk – ez a lépés elhagyható –, s még mielőtt a káposzta megpuhulna, a körethez adjuk és összeforraljuk, cukorral vagy mézzel, ecettel kerekítjük az ízét. Amennyiben szükséges, főzés közben kevés vizet adhatunk a párolódó káposztához.

 

Szilvás-pudingos pite

Bár a leggyakoribb édes fogás, amelyhez a szilvát társítjuk, a gombóc, a hamvaskék gyümölcspiték és morzsasütik remek alapanyaga is. Juhászné Ildikó receptjei korábban is szerepeltek összeállításainkban, ezúttal egy szilvás pite receptjét közöljük tőle.

 

Juhászné Ildikó felvétele

 

A tészta hozzávalói: 50 dkg liszt, 25 dkg hideg vaj, 3 evőkanál cukor, 1 csipetnyi só, 1,5 teáskanál sütőpor, 1 egész tojás, 1 tojássárgája, 1–2 evőkanál tejföl a tészta összeállításához, kb. 2 evőkanál zsemlemorzsa. Töltelék: 1 kg szilva darabolva – de lehet picit több is –, 2 zacskó főzős vaníliaízű pudingpor, cukor, őrölt fahéj és szegfűszeg. A szilvát fél dl vízben addig főzzük, míg teljesen megpuhul, szétmegy, majd hozzáöntjük a 4 dl vízben elkevert pudingokat és egypercnyi főzés után lezárjuk. Cukrozzuk és ízlés szerint fűszerezzük. A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összeállítjuk, hűtőben pihentetjük fél órát. Ezt követően két részre osztjuk, majd egy 32×24 cm nagyságú tepsi aljába nyújtjuk a tészta kétharmadát, s ha esetleg kevésnek találjuk, pótoljuk a fennmaradó részből. Megszórjuk zsemlemorzsával, rákanalazzuk a szilvás tölteléket, a tészta másik felét vékonyra nyújtjuk, pizzavágóval vagy éles késsel vékony csíkokra vágjuk, majd rácsozzuk a sütemény tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben alsó-felső sütési módban 30–35 percig sütjük.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2019-10-03: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Imreh István-emlékünnepség
Sepsiszentgyörgyön pénteken 11 órától könyvbemutatót és tudományos konferenciát tartanak a Székely Nemzeti Múzeumban. Megnyitóbeszédet mond Vargha Mihály, a múzeum igazgatója. Előadást tart dr. Egyed Ákos történész, dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató, dr. Sipos Gábor történész, levéltáros.
2019-10-03: Család - :

Kövek és kavicsok

Mit jelent állandó rohanásban élni? Azt az állapotot, amikor az ember egész nap nem éri utol magát, mert ezernyi elintézendő dolga van. Vajon megváltozik-e ettől bármi is a világban? A rohanás közepette néha megtörténik, hogy megint az „előzősávon” találjuk magunkat, és a hétköznapok elsöprő tempójában a valóban fontos dolgok mellett egyszerűen elsuhanunk. Lehetne ezt másként is?