Imreh István-emlékünnepségSzobrot állítottak a székely falu kutatójának

2019. október 5., szombat, Közélet

Többállomásos rendezvénnyel tiszteleg Imreh István (1919–2003, Kolozsvár) szociológus, történész emléke előtt e hét végén Háromszék: a második világháború utáni erdélyi magyar tudományosság egyik legmeghatározóbb egyénisége születésének 100. évfordulóján Sepsibodokon tegnap mellszobrot avattak, Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban pedig könyvbemutatóval egybekötött konferencián idézték fel munkásságát. Vasárnap szülőfalujában, Sepsiszentkirályban is megemlékeznek a székely rendtartó falu elkötelezett kutatójáról.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Olyan történész emléke előtt tisztelgünk, aki a legnehezebb időszakban tárt fel jelentős anyagokat a székely-magyarságról, melyek a szocialista időkben nem számítottak népszerűnek, ám így olyan tudásanyagot tárt a nagyközönség elé, mely a mai napig hivatkozási pont – összegzett Imreh István kapcsán Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.

A Bartók Teremben tartott péntek délelőtti konferencián Egyed Ákos történész mint jó barátról és mentorról beszélt Imreh Istvánról, akivel a kolozsvári egyetem hallgatójaként ismerkedett meg. Bár közgazdásznak készült, Imreh István végül elkötelezett történetíróvá lett, aki szeretettel választott témát, „szinte szerelmese volt a székely faluközösségek történetének” – jegyezte meg Egyed Ákos, s ez abban is megnyilvánult, hogy következetesen kutatta a rendtartó és törvényhozó székely falut. Fontosnak tartotta a funkcionalitást is,  „nem véletlenül és nem hiába kutatjuk a történelmet” – vallotta, hiszen ezzel hatni akarunk a társadalomra, az utánunk jövőkre. Úgy tartotta, a mai székelység megmaradása érdekében lényeges az önismeret, az elődök erkölcsi tartásának, értékrendjének követése.

 

Vargha Mihály a konferencián. Albert Levente felvétele

 

Sipos Gábor történész, levéltáros a történész nemzedékek nevelőjeként mutatta be Imreh Istvánt, akit lendületes és lebilincselő előadásaiért okán kedveltek hallgatók nemzedékei, aki gyakran a fontos történések mögé kívánt láttatni, érdemi összefüggéseket feltárni. Nemcsak diákokat tanított, hanem értelmiségieket nevelt – hangzott el. Ezt erősítette meg Pozsony Ferenc néprajzkutató is, aki ugyancsak kolozsvári hallgatóként került kapcsolatba a háromszéki származású történésszel. Imreh István nagyon sokrétű, természeti, társadalmi, gazdasági, kulturális és adminisztratív rendszernek tartotta a székely falut, s elsősorban a hétköznapi közösségekkel, az emberek életmódjával, életszemléletével foglalkozott. Hitt abban, hogy a rendi társadalmi struktúrák most is jelen vannak, s „a múltban kereste a kulcsot a jelen működésének megértéséhez”, a történelem segítségével magyarázta a székely falu életét. Hitt abban, hogy ha a Fennvaló tehetséggel áld meg egy embert, értelmiségi tudóst, akkor annak kötelessége a saját nemzeti közösségéért élnie, cselekednie – mutatott rá Pozsony Ferenc.

Imreh István családja 1922-ben, testvére születésekor költözött Sepsiszentkirályból Bodokra, a településhez mindig hűen kötődött, második szülőfalujaként tekintett rá. Falusi származásának tudományos munkássága szempontjából is jelentősége van: Sepsibodok és a székely falvak történetének kutatása történetírói tevékenységének központi témájává vált. Erről Fodor István, Sepsibodok polgármestere beszélt Imreh István mellszobrának délutáni avatását megelőzően. Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke úgy vélte, a háromszéki közvélemény méltatlanul keveset tud Imreh Istvánról, éppen ezért tartották fontosnak, hogy az eredetileg 1987-ben Magyarországon megjelent könyvét újból kiadják Törvény és rend a székely faluközösségekben címmel. Hangsúlyozta, nem száraz, hanem olvasmányos, élvezhető stílusban ismerkedhetünk saját történelmünkkel, s megtapasztalhatjuk, elődeink az élet minden területét rendezték, s közösen hoztak minden társadalmi rétegre érvényes határozatokat. A József Attila Művelődési Ház parkjában a szoborállítást kezdeményező Kiss Jenő, a Háromszéki Mikes Kelemen Közművelődési Egyesület képviselője, valamint Fodor István polgármester leplezte le a történész mellszobrát, Vargha Mihály alkotását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 154
szavazógép
2019-10-05: Máról holnapra - Mózes László:

Feljelentők országa

A feljelentők élnek és virulnak. Lehangoló, hogy közel harminc évvel a rendszerváltás után még mindig ennyire meghatározó a feljelentés intézménye, illetve ennyire befolyásosak maguk a feljelentők. Lehangoló, de nem meglepő, hiszen egy besúgásra és megfigyelésre épülő pártállami, szekus diktatúra nem tűnik el nyomtalanul. És valójában szinte mindegy, éppen hogy hívják a szolgálatos feljelentőt, hogy éppen magyar vagy más ügyekben buzgólkodik, a hangsúly magára a jelentéstevőre, az egykori szekus besúgó utódjára helyezhető, nagyobb a hatalma, mint gondolnánk.
2019-10-05: Közélet - Iochom István:

Az aradi vértanúkra emlékeztek (Kézdivásárhely)

Holnap lesz 170 éve annak, hogy az aradi várban kivégezték a tizenhárom mártír tábornokot, akik méltósággal haltak meg a magyar ügyért. Aulich Lajos kivégzése előtt azt mondta: „Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik azt a szolgálatot.” Az aradi mártírokra ezúttal is méltó ünnepséggel emlékezett meg tegnap a kantai Nagy Mózes Elméleti Líceum és a Református Kollégium diáksága.