Önkormányzati választások MagyarországonNagyvárosokban az ellenzék, vidéken a Fidesz nyert

2019. október 15., kedd, Világfigyelő

A főpolgármester-választást Karácsony Gergely, az ellenzék közös jelöltje nyerte a vasárnapi önkormányzati választásokon; a fővárosi kerületek többségében és tíz megyei jogú városban is az ellenzéki jelöltek győztek, de a kormányoldal szerezte meg a vidéki városok és falvak vezetésének többségét, illetve mind a 19 megyei közgyűlésben a Fidesz–KDNP került többségbe. Bár még mindig a Fidesz a legnépszerűbb párt Magyarországon, a városi szavazók körében egyre inkább teret veszít.

A választásokat értékelve Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke kiemelte: bebizonyosodott, hogy továbbra is a Fidesz–KDNP a legerősebb pártszövetség Magyarországon. Hangsúlyozta: az elmúlt kilenc évben a kormánytöbbséget adó politikai erőé volt Budapest vezetése is, de ezúttal a fővárosiak úgy döntöttek, hogy most valami más következik. Ezt tudomásul vesszük, az ország és a Budapesten élők érdekében készen állunk az együttműködésre – fűzte hozzá.

Orbán Viktor megköszönte a vidéki Magyarország bizalmát, és azt mondta: a jövőben is „számíthatnak ránk”. Közölte: a megyei jogú városokat tekintve 13-ban továbbra is Fidesz–KDNP-többség van, és ami a megyei közgyűléseket illeti, 19 megyéből 19-ben nyertek. Az ötezer lakos feletti települések közt 147 helyen lesz Fidesz–KDNP-s polgármester, ami a települések több mint felét jelenti – mondta.

Tarlós István eddigi főpolgármester gratulált Karácsony Gergelynek az ellenzék közös jelöltjeként elért győzelméhez és sok szerencsét kívánt. A politikus elsőként azoknak mondott köszönetet, akik rá szavaztak, az egész közösségnek; ezután megköszönte Budapestnek a 13 évet és Óbudának a 29 évet. „Országosan az eredmény szép, Budapesten el kell gondolkodni” – értékelte az önkormányzati választást a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltje.


Karácsony: ez a budapestiek győzelme

Karácsony Gergely (Momentum–DK–MSZP–Párbeszéd–LMP) megválasztott főpolgármester történelmi győzelemként értékelte a választás eredményét, ami véleménye szerint arról szól, hogy Budapest zöld lesz és szabad. Az ellenzéki politikus – a jelölőszervezetek képviselőivel közösen tartott eredményváróján – úgy fogalmazott: október 14-én „egy másik országban ébredünk”, amely elkezdte visszaszerezni a saját szabadságát. Közölte, nem az ő és nem az ellenzéki pártok, hanem a budapestiek győzelméről van szó, amit azért vívtak, hogy visszaszerezzék a fővárost. Szólt arról is, hogy új alapokra helyezné a főváros és a kormány közötti viszonyt, nem háborúra, hanem méltányos együttműködésre készül a mindenkori magyar kormánnyal.

A 23 fővárosi kerület közül tizennégyben ellenzéki, kilencben kormánypárti polgármesterjelölt nyert. Tíz kerületben – I., II., III., IV., VI., VII., VIII., IX., XI., XVIII. – a kormánypárti polgármestert ellenzéki váltotta, míg az V., a X., a XII., a XXI., a XXII., a XVI. és a XVII. kerületben maradt a Fidesz–KDNP-s vezetés. A XX. és a XXIII. kerületben a kormánypártok által támogatott független jelölt nyert.

A XIII., a XV. kerületben és a XIX. kerületben ismét ellenzéki lett a polgármester, a XIV. kerületben pedig a főpolgármesteri posztot elnyerő Karácsony Gergely utódja szintén egy ellenzéki jelölt lett.


Vegyes kép a vidéki nagyvárosokban

A 23 megyei jogú város közül tizenháromban a Fidesz–KDNP által támogatott politikus, tíz helyen pedig az ellenzék jelöltje lesz a polgármester.
Békéscsabát továbbra is az a Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba) vezetheti, akit immár a kormánypártok is támogattak. Új, ellenzéki polgármestere lesz Dunaújvárosnak, ahol a kormánypárti Cserna Gábort a jelenleg még jobbikos országgyűlési képviselő, Pintér Tamás váltja, akit a Rajta Újváros! Egyesület jelölt.

Egerben szintén a kormánypárti Habis Lászlót válthatja a most még ugyancsak a Jobbik parlamenti frakciójában ülő Mirkóczki Ádám (Egységben a Városért Egyesület). Érdet is elhódította az ellenzéki Csőzik László (LMP–Jobbik–DK–MSZP–CÉL–Momentum–Mindenki Magyarországa–Párbeszéd–Magyar Liberális Párt), ahogy Pécset sem kormánypárti politikus irányítja a jövőben, hanem a Mindenki Pécsért Egyesület jelöltje, Péterffy Attila.

Miskolcon is változás történt, a jövőben Veres Pál (Függetlenek SZIVE–MSZP–Momentum–Párbeszéd–Jobbik–LMP–DK–Mindenki Magyarországa–Velünk a Város) vezetheti, ahogy Szombathelyen is az ellenzéki induló, Nemény András nyert (Éljen Szombathely! Egyesület–Momentum–DK–MSZP–Párbeszéd–LMP–MKKP–Szolidaritás–Mindenki Magyarországa).Ugyancsak változás történt Tatabányán az ottani ellenzéki győzelemmel, amelyet a jövőben Szücsné Posztovics Ilona vezet.
Az ellenzék irányítása alatt marad Szeged (Botka László), Hódmezővásárhely (Márki-Zay Péter) és Salgótarján (Fekete Zsolt).

Debrecenben Papp László, Győrben Borkai Zsolt (a kirobbant botrány ellenére, szoros eredménnyel, de sikerült nyernie), Kaposváron Szita Károly, Nagykanizsán Balogh László, Nyíregyházán Kovács Ferenc, Sopronban Farkas Ciprián, Szekszárdon Ács Rezső, Székesfehérváron Cser-Palkovics András, Szolnokon Szalay Ferenc, Veszprémben Porga Gyula, Zalaegerszegen pedig Balaicz Zoltán nyerte a polgármester-választást a kormánypártok színeiben; ezeket a városokat eddig is kormánypárti politikusok vezették.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2019-10-15: Közélet - :

Ellenőrzik a szállítókat

Az európai közlekedésrendészeti szervek hálózata (TISPOL) felhívására az Európai Unió tagállamaiban ezen a héten fokozottan figyelik a személy- és áruszállító gépjárműveket.
2019-10-15: Világfigyelő - :

Elítéltek kilenc függetlenségi vezetőt (Katalán válság)

Zendülés miatt kilenc katalán függetlenségi vezetőt ítélt 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre hétfőn kihirdetett ítéletében a spanyol legfelsőbb bíróság.