A gyógyszerekre kirótt többletadó átlépte a 25 százalékot, ami a hazai készítmények eltűnéséhez vezethet, mert a gyártók úgy vélik, a magas adózás és a visszaszorított referenciaár miatt tevékenységük veszteségessé válhat. A hiány már jelentkezett, bizonyos generikus gyógyszerekért recepttel a kezükben valóságos hajtóvadászatra kényszerülnek a betegek.
Szabó Péter, a háromszéki gyógyszerészkamara elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, a gyártóknak megterhelés a többletadó, de árat sem emelhetnek, mert a referenciaárat kötelező betartaniuk minden olyan készítménynél, amely szerepel az erre vonatkozó gyógyszerlistán, és ez nem csak az ingyenes és ártámogatott orvosságokat érinti. A clawback-adó nagysága az eladás mennyiségétől függ, ami azt jelenti, ha egy, az adott időszakban a szabott árú gyógyszerekre fordítható országos költségvetésnél nagyobb értékű a fogyasztás, a különbséget a gyógyszergyártóktól hajtja be az állam. Az economica.net internetes gazdasági oldal nemrég közzétette a generikus gyógyszereket gyártó országos egyesület elnökétől származó információt, miszerint idén az első negyedévi 24,63 százalékról a második negyedévben 25,21 százalékra nőtt a többletadó, ami az esztendő első hat hónapjában másfél milliárd lejes bevételt jelentett az országos egészségbiztosítási pénztárnak. Ennek az adótípusnak a növekedése közvetlenül nem befolyásolja a gyógyszerek árának az emelkedését, de közvetlenül érezhető, mivel az olcsóbb hazai készítmények hiánya miatt a beteg kénytelen lesz megvásárolni a drágább külföldi orvosságot.
A háromszéki gyógyszerészkamara elnöke lapunknak elmondta, a krónikus betegek esetében bevált szokás, hogy a patikák szinte már attól a pillanattól készülnek a szükséges gyógyszer beszerzésére, amikor az illető kiváltotta három hónapos receptjét, ezáltal a páciens biztonságban érzi magát, de az utóbbi időben már erre sem lehet számítani, mert a raktárak egyre inkább kiürülnek. Változó, hogy mikor milyen gyógyszerekből van hiány, a számítógépes nyilvántartási rendszer pedig ingadozva működik, ezért a betegeknek gyakran kell várniuk arra, hogy be tudják szerezni a felírt orvosságot, vagy azért, hogy ki tudják adni a meglévőt – mondotta Szabó Péter.
A gyártók úgy vélik, az előző évi fogyasztáshoz igazított differenciált többletadót kellene bevezetni, ami független a gyógyszerköltségvetéstől, vagy teljesen eltörölni. Elemzők szerint év végéig a clawback-adó megközelítheti a 30 százalékot, ami miatt a gyártók megpróbálják külföldön értékesíteni termékeiket, ami azt jelenti, a jelenleginél is nagyobb hiány jelentkezhet az olcsóbb hazai készítményeknél.