Nem a kétfordulós polgármester-választásra

2019. október 17., csütörtök, Belföld

Elutasította tegnap a szenátus a visszatérést a kétfordulós polgármester-választáshoz. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (MRSZ) erre vonatkozó törvénytervezete 33 támogató voksot kapott, az SZDP és az RMDSZ 47 szenátora pedig ellene szavazott.

A végső döntést a képviselőház hozza meg, ahol az erőviszonyok az utóbbi hetekben folyamatosan változtak. A választási törvény módosítása azért fontos, mert kihatással lehet az új kormány beiktatására – az MRSZ ugyanis a liberális kabinet parlamenti támogatásának feltételei közé foglalta azt, hogy Románia visszatérjen a kétfordulós polgármester-választáshoz. Az RMDSZ – amelynek a támogatása ugyanúgy nélkülözhetetlen az új kormány beiktatásához, mint az MRSZ-é – határozottan ellenzi ezt. Cseke Attila frakcióvezető a szenátusi szavazás alkalmával rámutatott: egy korábbi alkotmánybírósági döntés is tiltja, hogy a választások előtt kevesebb mint 12 hónappal módosítsák a választójogot.

Romániában 2012-ben és 2016-ban is egyetlen fordulóban dőlt el a csaknem 3200 polgármesteri tisztség sorsa, és mindenütt az a jelölt lett a településvezető – akár 20–30 százalékos támogatottsággal is – akire a legtöbben voksoltak. A kétfordulós rendszerhez történő visszatérést azért szorgalmazzák az ellenzéki pártok, mivel szerintük az egyfordulós választás a tisztségben lévő elöljárók újraválasztását, vagyis főleg a szociáldemokratákat segíti, akiknek a legtöbb polgármesterük van. Az SZDP tegnap azzal érvelt a második forduló ellen, hogy az „negatív” szavazatot eredményez, vagyis már nem a jelöltek programjára voksolnak a választók, hanem többnyire valamelyik jelölt ellen szövetkeznek.

A kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérés a magyar érdekképviseletnek is érzékeny veszteséget jelenthet. Az RMDSZ szerint 10–20 százalékkal kevesebb magyar polgármester lesz Erdélyben, ha a törvény lehetővé teszi, hogy egy második fordulóban a román pártok összefogjanak az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-10-17: Kármentő - Szekeres Attila István:

Ha megfutamodik a belügyminisztérium

Három évvel ezelőtt, 2016-ban módosították Románia címerét. Tulajdonképpen apró bővítésről van szó, a címersas fejére illesztették a román királyi acélkoronát. A jelképet elfogadó törvény kimondja, hogy 2018. végéig mindenhol ki kell cserélni a címert, egyedül a bankjegyek maradnak érvényesek addig, amíg a régi címerrel ellátottakat fokozatosan kivonják forgalomból. A jogszabály értelmében idéntől kötelező módon a koronás címert kell alkalmazni.
2019-10-17: Belföld - :

Átpasszolta a vitát a szenátus (Trianoni törvénytervezet)

Hallgatólagosan, plenáris vita nélkül hagyja jóvá néhány napon belül a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szociáldemokrata kezdeményezésre a trianoni szerződés napjává nyilvánítaná június 4-ét Romániában. A vita elmaradását az SZDP és az RMDSZ is nehezményezi.