Trianoni törvénytervezetÁtpasszolta a vitát a szenátus

2019. október 17., csütörtök, Belföld

Hallgatólagosan, plenáris vita nélkül hagyja jóvá néhány napon belül a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szociáldemokrata kezdeményezésre a trianoni szerződés napjává nyilvánítaná június 4-ét Romániában. A vita elmaradását az SZDP és az RMDSZ is nehezményezi.

A tervezet napirendre való tűzésének határideje csak pénteken, október 18-án jár le, de a szerdai nap volt az utolsó ezen a héten, amelyen plenáris ülést tartott a szenátus – és létszámhiány miatt döntésképtelen volt. Így kerül át a törvényjavaslat hallgatólagosan elfogadott tervezetként a képviselőházba. Kezdeményezője, Titus Corlăţean volt külügyminiszter az SZDP-ből való kilépését is kilátásba helyezte amiatt, hogy az általa beterjesztett tervezet nyilvános vitáját párttársai távozásukkal megakadályozták, szerinte szándékosan. Elmondása szerint „cseppet sem melegíti” őt, hogy hallgatólagosan elfogadottnak nyilvánítják a törvényt, ezért mérlegelni fogja, hogy „van-e még valami teendője ebben a pártban”.

Corlăţean a párttársait hibáztatja azért, hogy – a tervezet többszöri halasztásával, és a plenáris ülés tegnapi bojkottjával – megakadályozták őt, hogy a szószékről kifejthesse: milyen fontos méltó módon ünnepelni Romániában a jelenlegi országhatárok nemzetközi elismerésének centenáriumát.

Azt az RMDSZ is ellenezte, hogy a szenátus vita nélkül küldje tovább a „káros javaslatot” a képviselőházba. A szövetség tegnapi hírlevele szerint „a javaslat nem segíti elő a jó kisebbség-többség viszonyt Romániában. Egy olyan történelmi eseményről van szó, amely az egyik nemzet számára ünnep, az erdélyi magyar közösség számára viszont nem lehet az” – jelentette ki Cseke Attila frakcióvezető.  Rámutatott: a kisebbségek jóléte mindig a többség felelőssége, márpedig a többség részéről felelőtlenség a Trianon-napról szóló tervezet, amelynek hatályba lépése nem a békés együttélést segíti elő.

Ha a törvénytervezetet a képviselőház is elfogadja, Románia minden évben megünnepli a trianoni szerződést. A kormánynak és a helyi hatóságoknak gondoskodniuk kell a román zászlók kitűzéséről, és támogatniuk kell a trianoni szerződés jelentőségét tudatosító tudományos, oktatási, kulturális rendezvények megszervezéséhez, amelyekről a közszolgálati médiának is be kell számolnia.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-10-17: Belföld - :

Nem a kétfordulós polgármester-választásra

Elutasította tegnap a szenátus a visszatérést a kétfordulós polgármester-választáshoz. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (MRSZ) erre vonatkozó törvénytervezete 33 támogató voksot kapott, az SZDP és az RMDSZ 47 szenátora pedig ellene szavazott.
2019-10-17: Belföld - :

Kitér és halogat Románia (Úzvölgyi temetőfoglalás)

A román védelmi minisztérium azoknak az országoknak a véleményére vár, amelyeknek halottai az úzvölgyi katonatemetőben nyugszanak, ezért késik egyelőre a román és a magyar hadisírgondozó hivatal újabb tárgyalása – közölte tegnap a Krónika. A tárca nem adott konkrét választ arra, hogy mikor és milyen szinten folytatódnak a román–magyar tárgyalások az úzvölgyi hadi temető ügyében. A korábbi megegyezés szerint szeptemberben kellett volna sort keríteni az újabb tárgyalási fordulóra, Bukarest azonban halasztást kért.