Egy évtizeddel ezelőtt nemzetközi Csoma- és Gecse-találkozót tartottak Csomakőrösön, ahova meghívták a Tüzes Lenke és dr. Gecse Albert Kőrösi Csoma Sándor-kutatók által összeállított nemzedékfán szereplő, akkor életben lévő Gecséket is. A találkozó jól sikerült, de voltak olyan Gecse leszármazottak, akik neheztelésüknek adtak hangot, amiért a meghívásból kimaradtak – mesélte a tízesztendős történetet Debrecziné Szász Irén csomakőrösi genealógus.
Apai nagyanyja, Gecse Zsuzsanna révén dr. Nagy Lajos rétyi genealógus-helytörténész is megkezdte összeállítani a családfáját, de már az időközben megszerzett kőrösi-csomakőrösi egyházi anyakönyvek digitális másolata alapján mind a Gecse, mind a Csoma családról sok új adat került napvilágra. A Gecse-nemzedékfa ismerete azért fontos a mi számunkra, mert Csoma Sándor édesanyja Gecse Krisztina volt.
Olvasóink számára tehát mi is bemutatjuk a Gecse családot, amelynek legrégibb ágából való volt Kőrösi Csoma Sándor, akit 1784. április 4-én kereszteltek a falu ma is álló templomában. „A Csoma és Gecse családok legszakavatottabb kutatója, néhai dr. Gecse Albert szerint mind a két család Zágonból került Kőrösre, mert az 1635-ös, I. Rákóczi György-féle lustrán) már ott szerepel Gecse Bálint neve a hét esküdt ember és a veterán lófők között” – idézi dr. Nagy Lajos egyik leghitelesebb családtörténeti tanulmányában.
Lassan szaporodott a család, mert az egyházi anyakönyvek megnyitásakor (1764) még csak egy Gecse Ferenc élt Kőrösön. Ennek a legnagyobb gyermeke a már említett Gecse Krisztina (Csoma Andrásné), a „Nagy vándor” édesanyja. Krisztina testvére Mózes, annak unokája Gecse Zsuzsanna (1853–1936), Nagy Ferencné, dr. Nagy Lajos nagyanyja. Egy másik testvér János volt, ebből nő ki a néptanító Gecse Béniám ága, ebből származik egyrészt a jeles Gecse Albert pap, fia, dr. Gecse Albert jogász, genealógus, dr. Nemes Pál egykori szentgyörgyi nőgyógyász főorvos, valamint a sepsiszentgyörgyi Vasút utcai „kulcsos ház” néhai híres lakatosmestere, Gecse Ferenc, akinek unokája Gecse László (szül. 1957), a sepsiszentgyörgyi Templom utcai autófestő, magánvállalkozó. Jogász végzettségű fiatal lányát, a Sepsiszentgyörgyön élő Gecse Ágnest kapta lencsevégre fotóriporterünk, aki jelenleg a történelmi régi család nevét viseli (képünk).
Az elvándorlás Kőrösről minden időben gyakori volt. Vagy tanult emberként, vagy mesteremberként választottak megfelelő életteret maguknak ennek a családnak a tagjai is. Szárazajtára is Kőrösről származott át 1741-ben a Gecse család – jelezte egyik, dr. Nagy Lajosnak küldött levelében dr. Gecse Albert. Ennek a családnak volt a sarja Marosvásárhely híres-neves orvostudora, Gecse Dániel (1768–1824), aki anyjának körülményes élete miatt nem Szárazajtán született, de a szárazajtai előnevét haláláig viselte.
Gecse Dániel orvostudor
Lemenői, a zömében Dél-Erdélyben élő Ajtay Gecsék családfája ismeretes, amelyre még visszatérünk. Szárazajtán, ahonnan származtak, ma több Gecse család él.
Családfaszerkesztésünk hasznos, mert emléket állít az elfelejtett ősöknek, és forrás azoknak, akiknek szándékukban van elkészíteni saját családfájukat.