A Pünkös(d)tiek derekasan kivették részüket a mindenkori haza szolgálatából.
Ott voltak már az 1614-es lustrán, a XVII. század derekán két alkalommal nyertek nemeslevelet. Pünkösti György (felesége altorjai Apor Judit volt) harci tettei révén 1659-ben jobbágyokat nyert a fejedelemtől Uzonban, de török fogságba került, és sok más magyar fogollyal, halálraítéltekkel együtt a konstantinápolyi Héttoronyban (törökül Jedikula) raboskodott, ott, ahol szintén földije, Béldi Pál is. Pünkösti György unokája, Pünkösti György 1750-ben tíz gyermekével osztotta meg vagyonát. Ma is álló ősi, dupla tetős uzoni kúriájuk lakója Pünkösti Gergely (1820–1912) 1848–49-es őrnagy volt, Bem tábornok közvetlen segéde, aki az 1848. május 30-i alsócsernátoni népgyűlésben katonarendű és jobbágynépek jelenlétében kihirdette a jobbágyterhek megszűntét. Nevét emlékkopja őrzi Uzon központi emlékparkjában (Lengyel László munkája, 1999). Bátyja, Pünkösti Pál (1804–1868) hasonlóképpen őrnagy volt a 8. huszárezredben. Pünkösti Gergely említett uzoni műemlék kúriáját ebben az évben újítja fel a helyi önkormányzat. A kúria egykori kertjében álló családi sírboltjuk a háború után megsemmisült, a síri maradványokat az uzoni temetőben elhantolták, az azt megjelölő kis kopjának lába kelt, s a kúria kertjét házhelyek céljaira felparcellázták. A XIX. század elejétől több ágra szakadva élt a számában megszaporodott család Uzonban és szerte a Kárpát-hazában.
Uzoni Pünkösti Ferenc (1835–1898), a szónoki tehetségéről ismert helyi református pap fogadta az országgyűlési képviselő Jókait 1881-beli kortesútján, amikor előadást is tartott a Sepsi Református Egyházmegye közgyűlésén. Pünkösti Ferenc szerzett területet a Mikes családtól az első református felekezeti iskola számára, amely papsága alatt épült fel. Fiával, Pünkösti István lelkésszel (1873–1959) 81 évig szolgálták a református gyülekezetet – tájékoztatott Ungvári Barna András helybeli lelkipásztor, egyházmegyei espereshelyettes. Pünkösti István lelkész fia, Pünkösti János (1918–2005) agrármérnök volt, gyermekei: Pünkösti Ilona állatorvos, Pünkösti István almérnök és Pünkösti Dóra.
Oltean-Pünkösti Levente
Említett Pünkösti Istvánnak két tanítónő lánya van: Gabriella és Ildikó. Gabriella fia, Oltean-Pünkösti Levente, Ildikó ikergyermekei, Kusztura-Pünkösti Dorka és Kusztura-Pünkösti Attila a legzsengébb Pünkösti-ivadékok, ők, és Pünkösti Dóra József nevű fia viszi tovább a család génjeit.
A Kusztura-Pünkösti ikrek (családi képek)
Ennek a családnak volt a tagja a mártírhalált halt Pünkösti László (1912–1949) vezérkari százados, akit a szovjet megszálláskor a magyarországi ellenállás megszervezésében való részvétele miatt halálra ítéltek és 1949-ben akasztófán kivégeztek. Amikor a hóhér a kötelet a nyakára tette, Éljen a székely nép! kiáltással halt vértanúhalált. A család egy másik ágának volt tagja Pünkösti Lajos jogász, akinek négy fiúgyermeke indult a haza védelmére az első világháborúban, ahonnan soha nem térhettek haza, ismeretlen sírban alusszák örök álmukat.
Az Uzonban lakó Köpe Berta Pünkösti-dédunokaként állíttatott emlékezetükre kopját az uzoni református templom cintermében 2018-ban.