Nemzedékről nemzedékre 16.Uzon történelmi családja: a Pünkösti

2019. június 14., péntek, Élő múlt

A Pünkös(d)tiek derekasan kivették részüket a mindenkori haza szolgálatából.

  • A Pünkösti családi címere (1653)
    A Pünkösti családi címere (1653)

Ott voltak már az 1614-es lustrán, a XVII. század derekán két alkalommal nyertek nemeslevelet. Pünkösti György (felesége altorjai Apor Judit volt) harci tettei révén 1659-ben jobbágyokat nyert a fejedelemtől Uzonban, de török fogságba került, és sok más magyar fogollyal, halálraítéltekkel együtt a konstantinápolyi Héttoronyban (törökül Jedikula) raboskodott, ott, ahol szintén földije, Béldi Pál is. Pünkösti György unokája, Pünkösti György 1750-ben tíz gyermekével osztotta meg vagyonát. Ma is álló ősi, dupla tetős uzoni kúriájuk lakója Pünkösti Gergely (1820–1912) 1848–49-es őrnagy volt, Bem tábornok közvetlen segéde, aki az 1848. május 30-i alsócsernátoni népgyűlésben katonarendű és jobbágynépek jelenlétében kihirdette a jobbágyterhek megszűntét. Nevét emlékkopja őrzi Uzon központi emlékparkjában (Lengyel László munkája, 1999). Bátyja, Pünkösti Pál (1804–1868) hasonlóképpen őrnagy volt a 8. huszárezredben. Pünkösti Gergely említett uzoni műemlék kúriáját ebben az évben újítja fel a helyi önkormányzat. A kúria egykori kertjében álló családi sírboltjuk a háború után megsemmisült, a síri maradványokat az uzoni temetőben elhantolták, az azt megjelölő kis kopjának lába kelt, s a kúria kertjét házhelyek céljaira felparcellázták. A XIX. század elejétől több ágra szakadva élt a számában megszaporodott család Uzonban és szerte a Kárpát-hazában.

Uzoni Pünkösti Ferenc (1835–1898), a szónoki tehetségéről ismert helyi református pap fogadta az országgyűlési képviselő Jókait 1881-beli kortesútján, amikor előadást is tartott a Sepsi Református Egyházmegye közgyűlésén. Pünkösti Ferenc szerzett területet a Mikes családtól az első református felekezeti iskola számára, amely papsága alatt épült fel. Fiával, Pünkösti István lelkésszel (1873–1959) 81 évig szolgálták a református gyülekezetet – tájékoztatott Ungvári Barna András helybeli lelkipásztor, egyházmegyei espereshelyettes. Pünkösti István lelkész fia, Pünkösti János (1918–2005) agrármérnök volt, gyermekei: Pünkösti Ilona állatorvos, Pünkösti István almérnök és Pünkösti Dóra.

 

Oltean-Pünkösti Levente

 

Említett Pünkösti Istvánnak két tanítónő lánya van: Gabriella és Ildikó. Gabriella fia, Oltean-Pünkösti Levente, Ildikó ikergyermekei, Kusztura-Pünkösti Dorka és Kusztura-Pünkösti Attila a legzsengébb Pünkösti-ivadékok, ők, és Pünkösti Dóra József nevű fia viszi tovább a család génjeit.

 

A Kusztura-Pünkösti ikrek (családi képek)

 

Ennek a családnak volt a tagja a mártírhalált halt Pünkösti László (1912–1949) vezérkari százados, akit a szovjet megszálláskor a magyarországi ellenállás megszervezésében való részvétele miatt halálra ítéltek és 1949-ben akasztófán kivégeztek. Amikor a hóhér a kötelet a nyakára tette, Éljen a székely nép! kiáltással halt vértanúhalált. A család egy másik ágának volt tagja Pünkösti Lajos jogász, akinek négy fiúgyermeke indult a haza védelmére az első világháborúban, ahonnan soha nem térhettek haza, ismeretlen sírban alusszák örök álmukat.

 

 

Az Uzonban lakó Köpe Berta Pünkösti-dédunokaként állíttatott emlékezetükre kopját az uzoni református templom cintermében 2018-ban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 60
szavazógép
2019-06-07: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

A csomakőrösi Gecsék (Nemzedékről nemzedékre 15.)

Egy évtizeddel ezelőtt nemzetközi Csoma- és Gecse-találkozót tartottak Csomakőrösön, ahova meghívták a Tüzes Lenke és dr. Gecse Albert Kőrösi Csoma Sándor-kutatók által összeállított nemzedékfán szereplő, akkor életben lévő Gecséket is. A találkozó jól sikerült, de voltak olyan Gecse leszármazottak, akik neheztelésüknek adtak hangot, amiért a meghívásból kimaradtak – mesélte a tízesztendős történetet Debrecziné Szász Irén csomakőrösi genealógus.
2019-10-16: Autóvilág–Technika - :

A sötétben való vezetés kiemelt figyelmet igényel /X/

Napjainkban már teljesen természetes dolognak számít, hogy nappal és éjszaka, illetve esőben és hóban egyaránt útnak lehet indulni autóval. Azonban az autók korai szakaszában még ez egyáltalán nem volt alapvető helyzet. Hosszú évszázadokon át az éjszakai sötétben történő utazás valóban extrém körülménynek számított, és csak az igazán vakmerő emberek mertek útnak indulni. Még a nagyobb méretű városok sem rendelkeztek közvilágítással, ezért természetesen az utakon közlekedőket koromsötét látvány fogadta.