1956-ra emlékezett SepsiszentgyörgyKüzdeni kell, más út nincs

2019. október 24., csütörtök, Közélet

Tizenkét-tizenhárom dicsőséges nap, tele reménnyel, örömmel, amikor csodálatos dolog volt magyarnak lenni a világ bármely pontján. Így jellemezte az 1956-os októberi forradalom és szabadságharc idejét a tegnap esti sepsiszentgyörgyi megemlékezésen a Volt Politikai Foglyok Szövetsége részéről felszólaló Váncsa Árpád, aki a 63 éve történt eseményeket elevenítette fel. Az ’56-os emlékparkban tartott rendezvényen a pesti utcákon zajló harcokat korabeli felvételek szemléltették, ezekhez csatlakoztak a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai a budapesti emlékhelyeken a napokban készült videójukkal, verses összeállításukkal.

  • Fáklyával vonultak át az Erzsébet parkba. Fotók: Albert Levente
    Fáklyával vonultak át az Erzsébet parkba. Fotók: Albert Levente

A huszadik század a modern történelem legviharosabb időszaka volt, amikor két világégés, Trianon és a bécsi döntés után Kelet-Európát hosszú időre a vasfüggöny tartotta rabságban, s olyan totalitárius rendszer rendezkedett be, melyhez foghatót addig még nem látott a világ. Erről Antal Árpád polgármester beszélt, aki emlékeztetett: az akkori hatalom elvette az emberek szabadságát, s szándékában állt teljesen átalakítani az emberi társadalmakat. Úgy vélte, az 1956-os események jelentősége vitathatatlan, még olyan körülmények között is, hogy a forradalmat brutálisan leverték. Kiemelte, a múlt szelleme ma tovább kísért Erdélyben és Székelyföldön, s bár a politikai rendszer változott, a nacionalizmus él és virul Romániában, túlélte Ceaușescut – fogalmazott.

 

 

„Nem mondhatjuk, hogy lezártuk ezt a fejezetet addig, amíg azzal kell szembesülnünk, hogy az elmúlt közel 30 évben tíz évig a KGB-ügynökgyanús Ion Iliescu, 10 évig a Petrov fedőnevű besúgó, Traian Băsescu, négy évig a szeku által lebénított Constantinescu és öt éve a legrománabb szász vezeti ezt az országot” – jelentette ki. A Ceaușescu szellemét idéző rendszer a mai napig próbálja ellehetetleníteni és lefejezni a székelyföldi önkormányzatokat, hiszen kommunista stílusú kirakatpereket kezdeményezett székelyföldi elöljárók ellen, így akarják a közösséget gyengíteni, megfélemlíteni.

 

 

„A lelkünket akarják megtörni új eszközökkel, a közösség előtt akarnak hiteltelenné tenni, mert tudják, ha a közösség mögöttünk van, akkor hegyeket tudunk elmozdítani, és ettől félnek. Küzdeni kell, más út nincs” – szögezte le Antal Árpád. Szólt végül arról is, a világban ma is vannak népek, melyek politikai árulás áldozatai, ahogyan ’56-ban a magyarság volt az, s példaként a katalánok és a kurdok helyzetét nevezte meg, megjegyezvén: a világ vezetői félrenéznek, engedik sérülni az emberi szabadságot.

 

 

Ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak, akik készek és képesek cselekvően tenni a közösségért és a nemzetért – fogalmazott Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője. Úgy vélte, 1956 azt igazolja: a legsötétebb és a legreménytelenebb időben is lehet és érdemes vállalni a harcot. Az az érzés, hogy együtt van a nemzet, mindennél erősebb volt 1956 októberében, s azok, akik részesei voltak az eseményeknek, egybehangzóan állítják, a felszabadultság boldogsága mellett ez volt a forradalom másik alapélménye, mely áthatotta az egész nemzetet. Megjegyezte, Székelyföldön is a pesti forradalmárokkal dobbantak a szívek, a hivatalos propaganda ellenére itt is tudták, mi zajlik Magyarországon, s egy emberként vállaltak velük sorsközösséget.

 

 

Az ’56-os magyar forradalomnak és szabadságharcnak városunkban is voltak követői, akik életükkel, börtönévekkel fizettek azért, mert megpróbáltak tiltakozni a kommunista önkényuralom ellen – hangzott el. Váncsa Árpád, aki az áldozatok nevében szólt tegnap este a sepsiszentgyörgyi megemlékezőkhöz, úgy vélte: 63 évvel ezelőtt is – akárcsak 1848-ban – az volt a kérdés, rabok legyünk vagy szabadok? „Mi a tanulság, mit üzennek nekünk a pesti srácok? Azt, hogy vannak a történelemben olyan pillanatok, melyeket nem csupán eszünkkel kell mérlegelnünk, hanem lelkünkkel, szívünkkel is. Mert a legkilátástalanabb helyzetben is van esély arra, hogy igazunkat győzelemre vigyük, ha akarunk, ha merünk. Maradjunk ebben a hitben” – összegezett a Volt Politikai Foglyok Szövetségének képviselője.

 

 

Kovács István unitárius lelkész fohászában arra emlékeztetett, az Isten úgy adta nekünk a szabadságot, úgy lehet a miénk „a kincs”, ha mindenkinek elajándékozzuk azt. Felhívására egymás kezét fogva mondták el a rendezvény résztvevői a miatyánkot, majd himnuszainkat is elénekelték.

 

 

A rendezvény koszorúzással zárult, az Erzsébet parkban pedig a kommunizmus áldozatai emlékére felállított kopjafánál fáklyák lángjainál koszorúztak, Zelenák József evangélikus esperes áldást mondott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 154
szavazógép
2019-10-24: Világfigyelő - :

Az 1956-os forradalomra emlékezett a magyarság

Katonai tiszteletadással, a Himnusz hangjaira, Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke jelenlétében a honvédség díszegysége felvonta a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 63. évfordulóján szerda reggel Budapesten a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. Az eseményen közreműködött a központi katonazenekar és a nemzeti lovas díszegység. A Parlament főlépcsőjének két oldalán az ablakokban a forradalomra emlékeztető lyukas zászlók lengtek.
2019-10-24: Közélet - Iochom István:

A magyar csoda napjai (Kézdivásárhely)

Kézdivásárhely önkormányzata és a városban működő középiskolák minden évben közösen emlékeznek az 1956-os magyar forradalomra és szabadságharcra. Tegnap a 63. évfordulón egész napos rendezvénysorozattal emlékeztek.