MoldovaÖt hónap után megbukott Maia Sandu kormánya

2019. november 13., szerda, Világfigyelő

Megbukott a Maia Sandu vezette moldovai kormány tegnap a szocialista koalíciós partner által kezdeményezett parlamenti bizalmatlansági szavazáson, mindössze öt hónappal azután, hogy beiktatták tisztségébe.

A 101 tagú egykamarás parlamentben 63 képviselő támogatta a bizalmatlansági indítványt. A Reuters hírügynökség szerint a Sandu vezette, a korrupció elleni harcot zászlajára tűző Most (Acum) pártszövetség és koalíciós társa, az Oroszország által támogatott Szocialista Párt közötti viszony a főügyész kinevezésének joga körül folytatott vita miatt romlott meg. A pártoknak most 90 napjuk van arra, hogy megpróbáljanak új kormányt alakítani, ha ez nem sikerül, újabb parlamenti választásokat kell kiírni.

A romániai politikai vezetők aggodalmuknak adtak hangot tegnap az Európa-barát moldovai kormány megbuktatása miatt, és jelezték: Bukarest további együttműködési hajlandósága azon múlik, hogy európai elkötelezettségű kormány alakul-e Chișinăuban. Románia támogatása, beleértve a pénzügyi támogatást is, attól függ, hogy folytatódnak-e a demokrácia fejlődését célzó reformok Moldovában – szögezte le Klaus Iohannis államfő. Felidézte, hogy Bukarest minden diplomáciai csatornán a chisinăui kormány igazságügyi reformjának támogatására kérte a moldovai politikai erőket, és Maia Sandu kormánya jelentősen erősítette az igazságszolgáltatás függetlenségét, fellépett a korrupció ellen, és gazdasági, társadalmi reformokkal javította állampolgárai biztonságát és jólétét. Iohannis szerint ellentétes a moldovai polgárok érdekeivel az, hogy az igazságügyi reform egy meghatározó mozzanatát – a főügyész kinevezésének kormányfői hatáskörbe utalását – a Moldovai Szocialista Párt meghiúsította azzal, hogy az ellenzék bizalmatlansági indítványát támogatva megbuktatta koalíciós partnerét.

Ludovic Orban miniszterelnök is aggodalmát fejezte ki a chisinăui politikai válság miatt, leszögezte: ha nem alakul olyan kormány Chisinăuban, amelyben garanciát látnak a demokratikus reformok folytatására, Bukarest együttműködési hajlandósága „nagyon alacsony lesz”.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 180
szavazógép
2019-11-13: Világfigyelő - :

Támogatást ígért a magyar parlament (SZNT polgári kezdeményezés)

Tegnap ülésezett a Magyar Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága, amelynek napirendjén szerepelt a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezése. A bizottság meghallgatta Izsák Balázst és Dabis Attilát, a Székely Nemzeti Tanács elnökét és külügyi megbízottját, a kezdeményezés képviselőit.
2019-11-13: Világfigyelő - :

Továbbengedték a francia, a magyar és a román biztosjelöltet (Az EP jogi bizottsága)

Nem állapított meg összeférhetetlenséget az új francia, magyar és román biztosjelölt esetében keddi ülésén az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága, így folytatódhat a jóváhagyási folyamat a képviselő-testületben.