Félelem és szorongás

2019. november 14., csütörtök, Család

Honnan ered, milyen formákat ölthet a szorongás? Meddig természetes és honnan kezd problémává válni a félelem? Melyik korban mitől fél, mitől szorong a gyermek? Mit tehetünk a félelmek ellen? Miként segíthetünk a szorongó gyermeknek? – ezekre a kérdésekre próbál választ adni Szép-Márk Linda Mária klinikai pszichológus, aki szülők, nevelők számára indít ingyenes előadás-sorozatot, gyermekeknek foglalkozásokat Sepsiszentgyörgyön.

Ha egy családtagban kialakul a szorongás, félelem, az befolyással van az egész családra – véli Szép-Márk Linda Mária. Egy szorongásos tünetekkel rendelkező gyermek más személyi jellegzetességektől (értelmi szint, személyiségvonások, motiváltság, kreativitás stb.) függetlenül korlátolttá válik olyan élethelyzetekben, amelyek az ő fejlődését és előrejutását szolgálják, ami a családi élet mindennapjait is nagymértékben befolyásolja. A Bethlen Gábor Alap által támogatott, Élet a szorongásban elnevezésű program révén a pszichológus abban kíván segíteni a szülőknek, nevelőknek, hogyan váljanak a szorongó gyermek mentorává, hozzáállásukkal miként segítsék leküzdeni félelmeit.

A 6–10 éves gyermekek számára két csoport indul, egyenként hat résztvevővel. A pszichológus tizennégy foglalkozást tervez heti rendszerességgel, egy tigrisbáb bevonásával színesíti a tevékenységeket. A foglalkozások időtartama két óra.

A 10–16 évesek számára re­laxációs csoport indul húsz gyermekkel. Tizenhat alkalommal találkoznak, heti rendszerességgel, a foglalkozások két órát tartanak. Itt a szorongás kezelése mellett az önismeret és az adaptáció fejlesztése is a célok közé tartozik, a tevékenységek a relaxáció autogén tréning útján való begyakorlása mellett több terápiás módszer ötvözeteként valósulnak meg.

A szakember a program közvetlen hatásai közé sorolja a szorongás mértékének csökkenését, a beilleszkedés elősegítését, hosszú távú hatásként az egészséges önbizalom és önértékelés, a tanulmányi eredmények és az önmegvalosítás mértékének növekedését reméli.

A szülőknek, nevelőknek szánt, három előadásból álló sorozat témái: a szorongás kialakulása és tünetei születéstől kis­iskoláskorig; az iskolai szorongás megnyilvánulásai; Mitől szorong a serdülő? Az előadások időtartama két-három óra. A résztvevők megismerhetik a témára vonatkozó legújabb elméleti kutatási eredményeket, a kötetlen beszélgetés alkalmat ad arra is, hogy személyes problémáikat is megosszák. A program célja egy támogató közösség létrehozása, amely később továbbfejleszthető.

A november 22-én induló előadás-sorozatra és a gyermekfoglalkozásokra a 0745 037 509-es telefonon, illetve a lelkiek@­yahoo.com e-mail-címen lehet jelentkezni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2019-11-14: Család - :

A gyűrűs tuskógomba 3.

A magyar nyelvterület nagy részén a fontosabb nem közismert gombák egyike a gyűrűs tuskógomba (Armillaria mellea), de van tájegységünk, ahol centrális, nagyon ismert és fogyasztott gombának számít. Ilyen Moldva Csángliának is mondható része.
2019-11-14: Család - :

Gyermekeink