Közvitára bocsátotta az oktatási tárca azt a minisztériumi rendeletet, amely az egyetemi, mesteri és doktori képzésre felvételiző fiataloktól megkövetelt románnyelv-vizsgára vonatkozó szabályozást módosítja.
Az RMDSZ, az ombudsmani hivatal és az Országos Diszkriminációellenes Tanács idén nyáron észrevételezte az oktatási minisztériumnak, hogy a romániai egyetemi felvételiket szabályozó, 2016-ban kiadott miniszteri rendelet diszkriminálhatja a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákokat. Az egyetemi, mesteri és doktori képzés felvételijének jelenlegi módszertana ugyanis feljogosítja a felsőoktatási intézményeket arra, hogy a román nyelv ismeretéből is vizsgáztassák azokat a felvételizőket, akik nem román tannyelvű középiskolában végeztek.
A rendelkezés eredetileg olyan külföldi személyekre vonatkozott, akik román nyelvet iskoláikban nem tanultak, és romániai egyetemekre felvételiznek – de egyes egyetemeken romániai magyar fiatalokra is alkalmazni akarják ezt a rendelkezést, amely sem a felvételizőknek, sem az illető egyetemeknek nem jó – hívta fel a figyelmet az RMDSZ a jogszabály módosítását kérve. Ugyanezt kérte az ombudsmani hivatal és az Országos Diszkriminációellenes Tanács is, azzal érvelve, hogy ez az eljárás ellentmond az oktatási törvénynek és sérti a nemzeti kisebbségeknek az etnikai, kulturális és nyelvi identitásuk megőrzéséhez való jogát. A közös fellépés hatására az oktatási minisztérium azzal egészítette ki a szóban forgó rendeletet, hogy a romániai érettségi oklevél felmutatásával kiváltható a románnyelv-vizsga az egyetemi felvételiken. Ehhez a módosításhoz lehet hozzászólni december 2-áig a dgis@edu.gov.ro e-mail-címen.