Székelyföldi pálinkamustraUzoni szilvapálinka és a csíkdelnei málnapálinka lett a legjobb

2019. november 18., hétfő, Közélet

Székelyföld legjobb pálinkái részesültek elismerésben pénteken este a sepsiszentgyörgyi Fidelitas Szálló konferenciatermében megtartott gálán. A pálinkamustrára beérkező kétszáz minta közül a két fődíj mellett arany-, ezüst- és bronzfokozatú értékelést is osztott a megmérettetést szervező Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület.

  • A legjobb szilvapálinka készítője, Kovács Ferenc a begyűjtött oklevelekkel. Fotó:  Kocsis B. János
    A legjobb szilvapálinka készítője, Kovács Ferenc a begyűjtött oklevelekkel. Fotó: Kocsis B. János

Húszpontos bírálati rendszer alapján értékelte a szakmai zsűri a Kovászna, Hargita és Maros megyéből benevezett szilva-, ba­rack-, málna-, áfonya-, alma-, birsalma-, bodza-, cseresznye-, feketeribizli-, fenyő-, körte-, madárberkenye-, meggy-, szeder-, szőlő-, törköly-, sütőtökpálinkákat, valamint az almaborpárla­tokat.

A verseny szigorú vakbírálat alapján zajlott. Dezső Tibor, a rendezvény szakmai partnere, pálinkabíráló és -készítő elégedetten értékelte a rendezvényt. „Meglepetés volt számomra, hogy ennyi magánszemély készít minőségi pálinkát. A versenyen aranyérmet elért pálinkák a világ bármelyik rangos megmérettetésén megállják a helyüket. Bátran nevezzenek be” – mondotta. A szakember kiemelte: jövőre bővítik a résztvevők skáláját és a kereskedelmi főzdéket is meg­szólítják.

Székelyföld legjobb szilvapálinkája az uzoni Kovács Ferenc párlata lett. A biogazdálkodással foglalkozó termesztő szerint a legjobb pálinka biogyümölcsből készül, amely nem volt „megitatva” gomba- vagy rovarirtó szerrel.

A csíkszéki győztes, a csíkdelnei János A. Előd és Vass Csongor málnapálinkája lett Székelyföld legjobb pálinkája. Öt éve űzik hobbiszinten a pálinkafőzést. Minőségi gyümölcsökből dolgoznak, magozó- és bogyózógépet és főzőt vásároltak, hogy minőségi pálinkát tudjanak előállítani.  „Ez a díj visszaigazolás, hogy jól csináljuk, amit csinálunk” – mondották.

A zsűri minden olyan székről hirdetett győztest, ahonnan legkevesebb húsz minta érkezett. Kézdiszék legjobb pálinkájaként az esztelneki Domokos Ferenc barackpálinkáját díjazták, Sepsiszék legjobbja a sepsiszentgyörgyi Bunta Loránd barackpárlata lett. Az Erdővidék legjobb pálinkája címet a baróti Fehér Zoltán bodzából készült szíverősítője nyerte el. Marosszék legjobb pálinkája Mezőpanitról érkezett a Borbély család fenyőpálinkájaként. A gyergyószentmiklósi Biró Róbert madárberkenye-kisüstije Gyergyószék legjobb pálinkája lett.

A Székelyföldi Pálinkamustrán 28 bronz-, 42 ezüst- és 39 aranyfokozatú pálinkát díjaztak. Minden résztvevő bírói értékelői lapot kapott a párlat erősségeiről és gyengeségeiről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 158
szavazógép
2019-11-18: Közélet - Iochom István:

Böllércsapatok versenye (Bálványos)

Szép, őszies időben a tizennegyedik alkalommal szervezeték meg a Bálványosfürdői Nemzetközi Disznótoros Fesztivált, amelyen tizenkét hazai és magyarországi csapat vett részt. A gasztronómiai eseménynek – amelyet februárból napoltak el az afrikai sertéspestis miatt – az a célja, hogy bemutassák a különböző tájegységek hagyományos disznóvágási szokásait és továbbadják a következő nemzedéknek.
2019-11-18: Közélet - Fekete Réka:

Műanyagmentes karácsonyi vásár

Sepsiszentgyörgy önkormányzata műanyagmentes karácsonyi vásárt hirdet, amellyel a környezettudatosságra kívánják felhívni a figyelmet, és arra buzdítják a jelentkező vendéglátóipari egységeket, valamint a lakosságot, hogy legyenek partnerek a minden szempontból tiszta és környezetkímélő karácsonyban.