Szép, őszies időben a tizennegyedik alkalommal szervezeték meg a Bálványosfürdői Nemzetközi Disznótoros Fesztivált, amelyen tizenkét hazai és magyarországi csapat vett részt. A gasztronómiai eseménynek – amelyet februárból napoltak el az afrikai sertéspestis miatt – az a célja, hogy bemutassák a különböző tájegységek hagyományos disznóvágási szokásait és továbbadják a következő nemzedéknek.
Magyarországot Szentes, Kistarcsa, Gádoros, Szeged, Csanádapáca, Csokonyavisonta, Bálványos és Beregsurány képviselte. Valamennyi csapat visszatérő, Gádoros nagyközséget, Torja egyik testvértelepülését Szilágyi Tibor nemrég megválasztott polgármesterrel teljesen új, fiatal csapat képviselte. Romániából a Prahova megyei Brebu, Háromszékről pedig Torja, Előpatak és a Nemzetközi Rendőrszövetség Kovászna megyei szervezete volt jelen. A csapatok több mint felét az illető település polgármestere is elkísérte.
Péntek délután szokás szerint a Vár vendéglőben mutatkoztak be a csapatok hagyományos népviseletben, ismertették településüket, és itt volt a sorshúzás is. Szombaton 8 órakor felvonultak, élükön a brebui zenekarral, a településükre jellemző népviseletben és jelképeikkel, majd a hivatalos megnyitó után megkezdődött a verseny, feláldozták a sertéseket hagyományosan, áramütéssel vagy lövéssel. A vágást, perzselést és tisztítást követően minden csapat egy-egy fél sertést dolgozott fel, a rendelkezésükre álló négy óra alatt finomabbnál finomabb ínyencségeket készítettek. A rendezvény zenei aláfestéséről a sepsiszentgyörgyi Inkognito zenekar gondoskodott.
Amíg elkészültek a finomságok, a csapatok az otthonról hozott hidegtálakat, pékárut, pálinkát és bort kínálták a közönségnek. A veteránoknak számítók már nemcsak a kötelező három terméket mutatták be, hanem nyolcat-kilencet is. A fesztiválon elkészített ínyencfalatokat szakemberekből álló zsűri – vitéz Komlósi Mihály, a Vitézi Rend kulturális székkapitánya, Bene László lemhényi mesterszakács, a Szabadtéri Fehérasztal Lovagrend tagja és Hatos Mihály altorjai plébános, a torjai huszárok tábori lelkésze – értékelte és pontozta. Minden csapatot különféle kategóriában serleggel, díszoklevéllel és éremmel díjaztak. Az idei fesztivál éjszakába nyúló díszvacsorával ért véget.
Daragus Attila elmondta: a 14. kiadásához ért rendezvény a barátság fesztiválja, most is jó hangulatban zajlott, soha nem volt nézeteltérés vagy szóváltás a román és a magyar résztvevők között, és így van rendjén. A főszervező azt is hangsúlyozta, hogy a rendezvény ideje alatt egyetlen kocsit sem törtek össze a medvék, nem zavarták meg a fesztivált. Kérdésünkre, hogy jövőben februárban vagy novemberben tartják, a válasz nem volt egyértelmű, hiszen a pestis terjedése miatt könnyen megeshet, hogy februárban ismét tiltás lesz, de mivel már hagyománya van, novemberben mindenképpen sor kerül rá.