BálványosBöllércsapatok versenye

2019. november 18., hétfő, Közélet

Szép, őszies időben a tizennegyedik alkalommal szervezeték meg a Bálványosfürdői Nemzetközi Disznótoros Fesztivált, amelyen tizenkét hazai és magyarországi csapat vett részt. A gasztronómiai eseménynek – amelyet februárból napoltak el az afrikai sertéspestis miatt – az a célja, hogy bemutassák a különböző tájegységek hagyományos disznóvágási szokásait és továbbadják a következő nemzedéknek.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Magyarországot Szentes, Kistarcsa, Gádoros, Szeged, Csanádapáca, Csokonyavisonta, Bálványos és Beregsurány képviselte. Valamennyi csapat visszatérő, Gádoros nagyközséget, Torja egyik testvértelepülését Szi­lágyi Tibor nemrég megválasztott polgármesterrel teljesen új, fiatal csapat képviselte. Romániából a Prahova megyei Brebu, Háromszékről pedig Torja, Előpatak és a Nemzetközi Rendőrszövetség Kovászna megyei szervezete volt jelen. A csapatok több mint felét az illető település polgármestere is elkísérte.

Péntek délután szokás szerint a Vár vendéglőben mutatkoztak be a csapatok hagyományos népviseletben, ismertették településüket, és itt volt a sorshúzás is. Szombaton 8 órakor felvonultak, élükön a brebui zenekarral, a településükre jellemző népviseletben és jelképeikkel, majd a hivatalos megnyitó után megkezdődött a verseny, feláldozták a sertéseket hagyományosan, áramütéssel vagy lövéssel. A vágást, perzselést és tisztítást követően minden csapat egy-egy fél sertést dolgozott fel, a rendelkezésükre álló négy óra alatt finomabbnál finomabb ínyencségeket készítettek. A rendezvény zenei aláfestéséről a sepsiszentgyörgyi Inkognito zenekar gondoskodott.

 

 

Amíg elkészültek a finomságok, a csapatok az otthonról hozott hidegtálakat, pékárut, pálinkát és bort kínálták a közönségnek. A veteránoknak számítók már nemcsak a kötelező három terméket mutatták be, hanem nyolcat-kilencet is. A fesztiválon elkészített ínyencfalatokat szakemberekből álló zsűri – vitéz Komlósi Mihály, a Vitézi Rend kulturális székkapitánya, Bene László lemhényi mesterszakács, a Szabadtéri Fehérasztal Lovagrend tagja és Hatos Mihály altorjai plébános, a torjai huszárok tábori lelkésze – értékelte és pontozta. Minden csapatot különféle kategóriában serleggel, dísz­oklevéllel és éremmel díjaztak. Az idei fesztivál éjszakába nyúló díszvacsorával ért véget.

Daragus Attila elmondta: a 14. kiadásához ért rendezvény a barátság fesztiválja, most is jó hangulatban zajlott, soha nem volt nézeteltérés vagy szóváltás a román és a magyar résztvevők között, és így van rendjén. A főszervező azt is hangsúlyozta, hogy a rendezvény ideje alatt egyetlen kocsit sem törtek össze a medvék, nem zavarták meg a fesztivált. Kérdésünkre, hogy jövőben februárban vagy novemberben tartják, a válasz nem volt egyértelmű, hiszen a pestis terjedése miatt könnyen megeshet, hogy februárban ismét tiltás lesz, de mivel már hagyománya van, novemberben mindenképpen sor kerül rá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 149
szavazógép
2019-11-18: Közélet - Hecser László:

Ahány ház, annyi recept (Székelyföldi kolbászfesztivál)

A székelyföldi ember számára a kolbásztöltés többet jelent, mint holmi élelmiszer-előállítást – remekül példázta ezt a szombaton a sepsiszentgyörgyi Vadász utcai sportcsarnokban tartott gasztroesemény. A „lánynevén” XVII. Háromszéki Kolbászparádén, friss menyecskenevén I. Székelyföldi Kolbászfesztiválon mintegy nyolcvan csapat háromszáznál több tagja állt asztalhoz, hogy legjobb tudását adva elkészítse az egyik legnépszerűbb disznóságunkat. A legjobb kolbászt a Maros megyeiek csapata készítette, így a következő Csabai Kolbászfesztiválon ők képviselhetik Székelyföldet.
2019-11-18: Közélet - :

Uzoni szilvapálinka és a csíkdelnei málnapálinka lett a legjobb (Székelyföldi pálinkamustra)

Székelyföld legjobb pálinkái részesültek elismerésben pénteken este a sepsiszentgyörgyi Fidelitas Szálló konferenciatermében megtartott gálán. A pálinkamustrára beérkező kétszáz minta közül a két fődíj mellett arany-, ezüst- és bronzfokozatú értékelést is osztott a megmérettetést szervező Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület.