Kutyahűség, kihez?

2008. szeptember 19., péntek, Nyílttér

Bár a tusványosi szabadegyetem után elhatároztam, hogy a parlamenti választásokig nem nyilvánítok véleményt napilapunkban az RMDSZ vezetőségéről, mégsem tudom szó nélkül megállni, hogy az RMDSZ visszautasította a Székelyföld autonómiájáról való népszavazást, amit a parlamenti választásokkal együtt le is lehetne bonyolítani. Ezek után az a kérdés, hogy magyarok vagyunk-e, vagy kannibálok?

Míg az RMDSZ vezetősége azt állítja, hogy a szövetség megalakulása óta ez a cél a programjukban szerepel (de csak választások előtt kerül elő), tizenhat évi kormányban való részvétellel sem sikerült semmit elérni. De ha visszatérünk a múltba, 1990-ben az igazi szövetség megalapítói — Domokos Géza, Sütő András, Király Károly és mások — már akkor programjukba vették az autonómiát, és ez is oka lehetett annak, hogy az 1992-es választások után, látva, milyen irányt vesznek a dolgok, lassan-lassan eltávolodtak az általuk létrehozott szervezettől.

Nagyon érdekes a szövetség elnökének a kijelentése, hogy Székelyföld önállósága csak a kormány, a parlament ,,rábólintásával" születhetne meg, a népszavazással nem lehet elérni semmit. Csodálkozom, hogy Markó Béla úr Székelyföld szülötte, mert ha tudja is, hogy ez a kezdeményezés csak egy csepp lenne egy kád vízben, akkor is támogatnia kellene, már csak azért is, mert tapasztalhatta, hogy ott, ahol tizenhat éve mindenféle ,,színezetű" kormányban részt vett, semmit sem ért el, pedig ő maga állítja, hogy csak onnan lehet várni a megoldást — legalább egy kormányhatározatot, amit majd a parlament jóváhagy vagy nem.

Az RMDSZ tizenhat évi kormányzásban való részvételét úgy látom, mint egy szobakutya hűségét, amelyik két lábon állva vár valamit a gazdájától, és amikor már türelmetlenebb lesz, hogy nem kap semmit, ugatni is kezd, mert hiába ,,szolgál" — így végül odadobnak neki egy koncot, máris négy lábra ereszkedik, s továbbra is hűséges marad gazdájához.

Nem tudom, Markó Béla fenti kijelentése kinek használ és kinek nem, de annyi bizonyos, hogy a székelyföldi választópolgárok még jobban meg fogják gondolni, kire is adják majd ,,voksukat", vagy ilyen körülmények közepette érdemes-e egyáltalán elfáradni a szavazóközpontba. A magyarság megosztásával Erdélyben elit politikusaink azt érték el, hogy tizenhat év után már az utolsó vagon utolsó lépcsőjére sem fogunk felkapaszkodni, mert nem fogjuk elérni az ötszázalékos bejutási küszöböt. Lehet, jobb lesz majd ellenzékben.

Lőrincz Béla, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2008-09-19: Nyílttér - x:

Adalékok Luka Lászlóról (Visszajelzés)

Különös véletlen, hogy Sylvester Lajos A Tömlőhegy lábánál Luka László Ojtoz-völgyi vadászháza című írását, valamint Iochom István kiigazítását akkor olvashattam, amikor családtörténetem a marosvásárhelyi Lyra nyomdába került. Ezúttal mindhármunk témája Luka László. Kár, hogy már nem javíthatok bele saját kéziratomba, mert mindkét cikkben van számomra is érdekes adat. Iochom úr Luka édesapját Luka Andrásnak említi — nálunk a családban Luka Antal néven emlegették.
2008-09-19: Nyílttér - Simó Edmund:

Han Gerő (Jegyzet)

Jó, ha az emberfia maga választhatja meg a szomszédját! — tartja egyik ismert közmondásunk. Rossz, ha az ember maga választhatja ki a szomszédját! — mondom én. Vajon melyik a nagyobb kockázat? — teszem fel a kérdést nemcsak közvetlen szomszédaimnak egy rosszul szigetelt betonkalitkában, hanem tágabb értelemben átjárható, huzatos vagy átjárhatatlan országhatár-szomszédaimnak is.