Egymilliárd forint a külhoni magyarságnak

2019. december 4., szerda, Világfigyelő

Összesen egymilliárd forinttal támogatja a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága a diaszpóra magyarságának szervezeteit, az ifjúsági és cserkész közösségek tevékenységét és a testvértelepülési programokat – jelentette be Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján. A három pályázat felhívásait most tették közzé.

Az államtitkár ismertette: a diaszpórában élő magyarság szervezetei és a diaszpórában található, magyar nyelvű oktatást végző szervezetek számára 500 millió forintot, az ifjúsági és cserkész közösségek tevékenységének támogatására 250 millió forintot, testvértelepülési programok és együttműködések támogatására pedig szintén 250 millió forintot különítettek el. A diaszpórának szóló pályázat célja a világon szétszórtságban élő magyar közösségek boldogulásának, anyaországgal való kapcsolataik fejlesztésének előmozdítása, a magyar nyelv, magyar identitás, magyar kultúra megőrzése szerte a világon. Négy nagy területen lehet pályázatot benyújtani: ezek a kulturális, családi, egyházi, cserkész, ifjúsági és sport programok támogatása, az anyanyelvi oktatásra irányuló tevékenységek és hozzá kapcsolódó működési támogatások. Anyagi segítség kérhető továbbá az írott és elektronikus média, könyvkiadás támogatására, civil szervezetek, egyházak, belső egyházi jogi személyek, intézmények működésére, a magyar közösség céljait szolgáló fejlesztések és ingatlan-beruházások megvalósítására.

Az ifjúsági és cserkészközösségek tevékenységének támogatását megvalósító pályázat célja a Magyarország határain kívül élő 15–35 éves korú ifjúsági korosztály (a cserkészközösségek esetében nincs korosztályi megkötés) közösségteremtő programjainak, közösségépítést elősegítő tevékenységének támogatása. Pályázatot nyújthat be az a szlovákiai, ukrajnai, romániai, szerbiai, horvátországi, szlovéniai székhellyel rendelkező, jogi személyiségű civil szervezet vagy egyházi jogi személy, amely létesítő okirata szerinti tevékenységei alapján az ifjúsági korosztályok érdekeinek képviseletét vállalta fel.

A testvértelepülési pályázat célja Magyarország és a Kárpát-medence magyarok lakta települései közötti magyar–magyar kapcsolatok ápolása és fejlesztése.

Támogatás kérhető a magyar történelemhez, nemzeti ünnepekhez kapcsolódó esemény közös megvalósításához, az oktatási és nevelési intézmények együttműködésének támogatására, a kulturális örökség ápolására, kulturális, ifjúsági, hagyományőrző programok megvalósítására, valamint új testvértelepülési kapcsolatok kiépítésére. A Kárpát-medencei testvértelepülési programmal 2015 óta összesen 1200 magyarországi és külhoni magyar település testvértelepülési kapcsolatának kialakítását és megerősítését támogatták.

Potápi kiemelte: mindhárom pályázat évek óta nagy sikerrel fut, az érdeklődést látva a keretösszegeket évről évre emelték. Mindhárom pályázat december 3-tól elérhető a bgazrt.hu és akulhonimagyarok.hu oldalon, a benyújtási határidők pályázatonként változnak. Az államtitkár elmondta: még idén közzéteszik a magyar kultúráért és oktatásért pályázati kiírást is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2019-12-04: Belföld - :

Lesújtó eredmények (Diákok tudását mérték)

Mindhárom vizsgált területen – szövegértésben, matematikában és a természettudományokban is – a világátlag alatt teljesített Románia a 2018-as PISA-felmérésen. A felmérés egyik legaggasztóbb megállapítása, hogy a résztvevő diákok – több mint ötezer országszerte – 41 százaléka funkcionális analfabéta, azaz nem értik, hogy a szöveg, amit olvasnak, miről szól. Matematikában sem túl rózsás a teljesítmény, magas azok aránya, akik alapvető műveleteket sem képesek elvégezni. A világ legfejlettebb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által háromévente elvégzett PISA-mérésen ezúttal is ázsiai országok érték el a legjobb eredményeket, az európai államok túlnyomó többségénél visszaesés volt tapasztalható a 2015-ös szinthez képest.
2019-12-04: Magazin - :

A Lakiteleki Filmszemle díjazottjai

Az erdélyi Daczó Katalin A völgy hangja című filmje kapta a XIX. Lakiteleki Filmszemle fődíját, amelyet péntek délelőtt adtak át. Daczó Katalin alkotásáért az emberi erőforrások minisztere által felajánlott egymillió forint összegű díjat, valamint az agyagosszergényi Közi Horváth József Népfőiskola különdíját és a Nemzeti Művelődési Intézet különdíját vehette át – közölték a szervezők.