A sepsikőröspataki Bedő-nemzedék ágas-bogas családi táblázatát a család is őrzi, mi azonban rejtvényfejtőink szórakoztatására ez alkalommal az Erdélyi Genealógiai Társaság adataiban is kutakodtunk.
A kőröspataki Bedők a népesebb kálnoki Bedő családdal egy törzsből indultak ki, de a XVII. század elején már különválva éltek – írta róluk Pálmay József. Valóban, 1610-ben Bedő György már Kőröspatakon élt. Az 1635-ben tartott lustrán a Bedők már mint régi lófők szerepelnek, és 1673-ban Apafi Mihály erdélyi fejedelemtől címeres nemeslevelet kaptak. Minden hadakozás ellenére a reformáció után is hithű unitáriusok maradtak, ma is ebben a vallásban élnek, és Bedő Pál személyében püspököt is adtak egyházuknak.
Évek múltán templomos népként élt a család, s miként azt a székelyszentmihályi emlékoszlop és a kőröspataki hősi emlékmű bizonyítja, a család egyik reménységét, Bedő Ferenc végzett papnövendéket (három más teológustársával) 1848-ban az ellenség kivégezte, Bedő Dénes pedig Besztercénél hősi halált halt. Időközben a család több tagja vitt tanult emberként meghatározó szerepet a település életében – többen unitárius kántortanítóként is.
A székelyszentmihályi emlékoszlop (fotó: Csedő Attila)
Ebből a családból született dr. Bedő Imre életműdíjas nyugalmazott mezőgazdasági mérnök és tudományos kutató. A Székely Mikó Kollégium végzettjeként a burgonyatermesztés szak-kultúrájának Csíkszeredában élő, Pro Urbe díjas meghatározó alakja, akit a szentimrei Büdösfürdőn levő nyaralójában kerestünk fel. Tudományos kutatásaiért számos hazai és külföldi elismerésben részesült, amelyeket a határokon túl is bemutatott.
Dr. Bedő Imre mérnök-kutató
Gyermekei értelmiségi pályán tevékenykednek. Fia, Bedő Imre közgazdász a családfán az ötödik Imre, jelenleg a világhálón mint a Férfiak Klubjának alapítója követhető.
Ennek a Bedő-ágnak, sőt, dr. Bedő Imrének közeli rokona dr. Bedő András Sepsikőröspatakon élő nyugalmazott állatorvos. Az ismert közéleti személyiség Sepsiszentgyörgyön érettségizett, Kolozsváron végezte az állatorvosi egyetemet, és rövidebb moldovai gyakorlat után a gidófalvi marhatenyésztési komplexum igazgatója lett. Innen került szülőfalujába, ahol nyugdíjazásáig végezte állatorvosi szolgálatát.
Dr. Bedő András állatorvos
Alapítója és elnöke volt a helyi közbirtokosságnak, vezetője az érdekszervezetnek. Felesége dr. Költő Gabriella nyugalmazott családorvos. Családi birtokán megélhetést teremtett gyermekeinek, Bedő Zsolt és Bedő Zsuzsa családjának.
A nagy Bedő család salamoni ágából származott a Sepsiszentgyörgyön lakó Bedő Béla (sz. 1934) nyugalmazott ezredes, akit 2013-ban megjelent könyve nyomán ismernek Háromszéken. Magyar tiszt a román hadseregben című kötetét a Mentor Kiadó így értékelte: „Kevés volt eddig az olyan katonatiszt mifelénk, aki – Bedő Bélához hasonlóan megőrizte nemzeti identitását. Bedő sok olyan apró részletet örökít meg a világháborús és az azt megelőző időkről, amelyek hiányoznak a hivatalos történelemkönyvekből.” Számos fiatal Bedő-leszármazott őrzi a család nevét.