Nemzedékről nemzedékre 31.Egy család, amelyből székely vértanúk származtak

2019. szeptember 27., péntek, Élő múlt

A sepsikőröspataki Bedő-nemzedék ágas-bogas családi táblázatát a család is őrzi, mi azonban rejtvényfejtőink szórakoztatására ez alkalommal az Erdélyi Genealógiai Társaság adataiban is kutakodtunk.

  • Családi címer. A szerző felvételei
    Családi címer. A szerző felvételei

A kőröspataki Bedők a népesebb kálnoki Bedő családdal egy törzsből indultak ki, de a XVII. század elején már különválva éltek – írta róluk Pálmay József. Valóban, 1610-ben Bedő György már Kőröspatakon élt. Az 1635-ben tartott lustrán a Bedők már mint régi lófők szerepelnek, és 1673-ban Apafi Mihály erdélyi fejedelemtől címeres nemeslevelet kaptak. Minden hadakozás ellenére a reformáció után is hithű unitáriusok maradtak, ma is ebben a vallásban élnek, és Bedő Pál személyében püspököt is adtak  egyházuknak.

Évek múltán templomos népként élt a család, s miként azt a székelyszentmihályi emlékoszlop és a kőröspataki hősi emlékmű bizonyítja, a család egyik reménységét, Bedő Ferenc végzett papnövendéket (három más teológustársával) 1848-ban az ellenség kivégezte, Bedő Dénes pedig Besztercénél hősi halált halt. Időközben a család több tagja vitt tanult emberként meghatározó szerepet a település életében – többen unitárius kántortanítóként is.

 

A székelyszentmihályi emlékoszlop (fotó: Csedő Attila)

 

Ebből a családból született dr. Bedő Imre életműdíjas nyugalmazott mezőgazdasági mérnök és tudományos kutató. A Székely Mikó Kollégium végzettjeként a burgonyatermesztés szak-kultúrájának Csíkszeredában élő, Pro Urbe díjas meghatározó alakja, akit a szentimrei Büdösfürdőn levő nyaralójában kerestünk fel. Tudományos kutatásaiért számos hazai és külföldi elismerésben részesült, amelyeket a határokon túl is bemutatott.

 

Dr. Bedő Imre mérnök-kutató

 

Gyermekei értelmiségi pályán tevékenykednek. Fia, Bedő Imre közgazdász a családfán az ötödik Imre, jelenleg a világhálón mint a Férfiak Klubjának alapítója követhető.

Ennek a Bedő-ágnak, sőt, dr. Bedő Imrének közeli rokona dr. Bedő András Sepsikőröspatakon élő nyugalmazott állatorvos. Az ismert közéleti személyiség Sepsiszentgyörgyön érettségizett, Kolozsváron végezte az állatorvosi egyetemet, és rövidebb moldovai gyakorlat után a gidófalvi marhatenyésztési komplexum igazgatója lett. Innen került szülőfalujába, ahol nyugdíjazásáig végezte állatorvosi szolgálatát.

 

Dr. Bedő András állatorvos

 

Alapítója és elnöke volt a helyi közbirtokosságnak, vezetője az érdekszervezetnek. Felesége dr. Költő Gabriella nyugalmazott családorvos. Családi birtokán megélhetést teremtett gyermekeinek, Bedő Zsolt és Bedő Zsuzsa családjának.

A nagy Bedő család salamoni ágából származott a Sepsiszentgyörgyön lakó Bedő Béla (sz. 1934) nyugalmazott ezredes, akit 2013-ban megjelent könyve nyomán ismernek Háromszéken. Magyar tiszt a román hadseregben című kötetét a Mentor Kiadó így értékelte: „Kevés volt eddig az olyan katonatiszt mifelénk, aki – Bedő Bélához hasonlóan megőrizte nemzeti identitását. Bedő sok olyan apró részletet örökít meg a világháborús és az azt megelőző időkről, amelyek hiányoznak a hivatalos történelemkönyvekből.” Számos fiatal Bedő-leszármazott őrzi a család nevét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 168
szavazógép
2019-09-20: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

A nagy vándor zágoni felmenői (Nemzedékről nemzedékre 30.)

Egyre több visszajelzés érkezik rejtvénysorozatunk kapcsán. Van több olyan leányági leszármazott, aki nem viseli direkt, azaz közvetlenül a család nevét, s nem került be a rövid családtörténetbe, de olyan is akad, aki már rég felkutatta őseit, de eddig nem jelentkezett eredményeivel a nyilvánosság előtt.
2019-10-04: Élő múlt - Kisgyörgy Zoltán:

A kálnoki Bedők nagy családja (Nemzedékről nemzedékre 32.)

A valamikor nagyon népes kálnoki Bedő család  lélekszáma mára érezhetően megcsappant. Arról már szóltunk sorozatunkban, hogy a két Bedő famíliának – a sepsikőröspatakinak és a kálnokinak – közös törzse volt. A fejedelemség korabeli katonai összeírások szerint  1602-ben Kálnokon 11 lófő, hat szabad székely és egy jobbágy családfő volt jelen a lustrán. A Bedő család tagjainak meghatározó szerepük volt a sepsiszéki székelyek életében, közülük legalábbis nyolc lófőt írtak össze. 1614-ben a Bethlen Gábor fejedelem által elrendelt székely katonai összeírásban 12 Bedő nevű nemes szerepel, de szép számban ott van a család az I. Rákóczi György fejedelem hadi szemléje alkalmával összeállított katonai összeírásban is (1635).