Kovászna város helyi tanácsának legutóbbi ülésén döntöttek a jövő évi adókról és illetékekről. Mint arról már beszámoltunk, idénhez viszonyítva lényegi változás nem lesz, csupán az inflációs rátával történő kiigazítás miatt várható kevés módosulás – magyarázta Bagoly Zsolt, a városi pénzügyi hivatal igazgatója. Az inflációs arány 4,6 százalék.
Arra voltunk kíváncsiak, miként számolják ki az adókat. A kovásznai pénzügyi igazgatóságon kértünk felvilágosítást, az intézmény két felügyelője, Somodi Attila és Opra Éva készségesen tájékoztatott. Mint elmondták, lényegében az informatikai rendszer segítségével határozzák meg az adók értékét, miután az alkalmazottak betáplálják a különféle adatokat – ugyanakkor háttérinformációkkal is szolgáltak. Az adószámításnál több tényezőt kell figyelembe venni, mint például: az adózandó alap, a besorolási körzet, a település rangja, az ingatlan használati célja, a tulajdonos (magán vagy jogi személy stb.). Hogy pontos képet kapjunk, a felügyelők segítségével kiszámítottuk egy Kovászna központjában található, 69,21 négyzetméter hasznos felületű, magánszemély tulajdonában levő, négyemeletes, 16 lakrészes tömbházban elhelyezkedő lakrész idei évi adóját.
Az adózandó alapot a következőképpen számítják ki: a hasznos felületet 1,4-es szorzóval szorozzák, így megkapják a lakrész teljes felületét, ami a falak vastagságát is magában foglalja, így a 69,21 négyzetméter hasznos felülettel szemben a teljes felület 96,89 négyzetméter lesz. A központban – A körzet – lévő ingatlanok zonális besorolásának szorzója 2,3, de mivel a lakrész a fenti leírásnak felel meg (emeletek, lakrészek száma), ezt 0,1 százalékkal csökkentik, így 2,2 lesz belőle. Ezzel szorozzák a lakrész teljes felületét, az eredmény 213,15 négyzetméter. Az épület típusa szerint a lakrész négyzetmétere 1013 lej (nem piaci érték, ez csak az adózandó érték kiszámításához érvényes), így a lakrész értéke a fenti felértékelés szerint 215 929 lej. Mivel több mint 30 éve építették, 10 százalékos kedvezmény van érvényben, így az adózandó alap végül 194 344 lej lesz. Az adókulcs az adózandó érték 0,11 százaléka, tehát az illető lakrész adója az idei évben 214 lej – számolták ki a szakemberek. Ha ehhez hozzáadjuk a jövő évre érvényes 4,6 százalékos inflációs rátát, a fenti lakrész 2020-as adója 223 lej lesz, a növekedés tehát 9 lej.
Járművek esetében sokkal egyszerűbb a számítás, itt csupán a motor hengerűrtartalmát kell figyelembe venni. A járművek adója 200 köbcentiméterenként változik. Példaként egy 1398 köbcentis motorral felszerelt személygépkocsi adóját számoltuk ki: a hengerűrtartalmat osztani kell 200-zal s megszorozni a köbcenti függvényében megállapított szorzóval, ez esetünkben 9. Az eredmény: a fenti, magántulajdonban lévő személygépkocsi jövő évi adója 63 lej.