Az iskolai tananyag csak eszköz, életszemléletet kell építeni a diákokban – mondta lapunk megkeresésére Pető Mária, aki kedden nyolc magyar tudóstársával együtt Gábor Dénes-díjat vett át a Magyar Országgyűlésben. A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium fizikatanárát az erdélyi fiatalok természettudományos orientációja érdekében végzett sikeres munkájáért, innovációvezérelt oktatási módszeréért, a tanítványai által nemzetközi innovációs versenyeken elért eredményekért tüntették ki.
Pedagógusi munkájában Pető Mária arra törekszik, hogy a tudomány nyelvét lefordítsa a használhatóság, az alkalmazás nyelvére, diákjait az innovációs gondolkodás irányába tereli, kezdeményezője és mindmáig vezetője a Székely Mikó Kollégium tudóskörének. A háromszéki tehetséggondozó központ irányítójaként is sokat tesz a kreatív gondolkodású tanulók fejlődéséért, jelenleg is mentorálja azokat az egyetemistákat, akik középiskolás korukban az ő tanítványaiként kóstoltak bele a kísérletező tudományosság világába, és azt reméli, az ő példájuk a jelenlegi diákok számára is hajtóerőként hat. A robotika terén már az első években bizonyított az általa vezetett iskolai tudóskör, tavaly Gschwindt András, a magyar űrkutatás neves úttörője látogatta meg a Székely Mikó Kollégium Pető Mária vezette tudósklub által kifejlesztett, CanSat műholdutánzat alapján épített meteoállomást, és elismerését fejezte ki a létesítményért.
„A díj meglepetésként hatott és megihletődést jelent, mert a munka lényege nem az elismerés, hanem a felelősség, hogy nyitottak legyünk átadni diákjainknak az innovatív gondolkodást” – mondta lapunknak Pető Mária. A családban is látta a technika, az alkotás iránti érdeklődést, de úgy emlékszik temesvári egyetemi tanárára, Toró Tiborra, mint a tudományos vívmányok hírvivőjére, aki úgy robbant be az órára: hallottátok, mi történt a részecskefizika terén?
A 31. alkalomból megítélt kitüntetés díjátadóján Kövér László, az Országgyűlés elnöke – az MTI tudósítása szerint – úgy fogalmazott: a díj harminc esztendeje egy magyar lámpagyújtás, amelynek fénye segít a természettudományok egyetemes katedrálisának felfedezésében, a magyar műszaki alkotóerő felmutatásában és közösségi elismerésében, valamint segít a magyar tudományosság határokon átívelő összefogásának erősítésében is.
Gábor Dénes-díjban az idén kilencen részesültek, Pető Mária egyedüli erdélyiként kapta meg az elismerést.