Egy hazugsággal több

2019. december 19., csütörtök, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Csak azért sem hideg! Csak azért sem fázom! – ismételgettük vacogó foggal, elkékült szájjal, így biztattunk magunkat gyermekként, a múlt század hetvenes éveiben, ha nem volt hova menekülni a hideg elől. Több más hasonló mondókánk is volt, különféle helyzetekre, de egyik sem bizonyult varázsigének, soha nem javítottak semmin.

Ilyenféle önbátorításnak tűnik az is, amit a román politikusok a hazai kisebbségek jogairól és mintaszerű helyzetéről szoktak újra meg újra felmondani, habozás és gondolkodás nélkül, amikor épp előkerül a téma. Fújják, mint az egyszeregyet, hogy a világon sehol jobban meg nem oldották a kérdést, pedig már csak azért is illene ebben kételkedni, mert Romániában még egyáltalán semmit sem tudtak jól véghezvinni, sőt, mindenben a sor végén kullogunk, ami demokráciával, jogállammal, gyermekvédelemmel, szegénységgel, oktatással, egészségüggyel, környezetvédelemmel, költségvetéssel, beruházásokkal, ipari és mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos – csak éppen kisebbségi vonatkozásban teljesítünk a fejlett országoknál is jobban, mondhatni irigylésre méltóan. És ez az ellentmondás senkinek sem tűnik fel, hogy is tűnne, amikor Klaus Iohannis államfő sem többségi, és a nemzeti kisebbségeket tegnap köszöntő Ludovic Orban kormányfő is csak félig az. Egyikük sem habozott megtámadni a kisebbségi jogok bővítését vagy megszilárdítását célzó tervezeteket, és azt is látniuk kell, hogy az idegengyűlölet erősödött a mioritikus tájakon, de azért kitartóan hajtogatják, hogy jobb dolgunk már nem is lehetne.

Mi, vacogó kisebbségek – akik az új demokrácia előtt még „együtt élő nemzetiségek” voltunk – pedig bele is gémberedtünk, annyit mondtuk, hogy nem így van éppen, ne nyilatkozzanak helyettünk, legalább kérdezzenek meg előtte, és hallgassanak is meg, ha adnak valamit magukra, ha nem akarnak hazugságba keveredni. Igen, néhány előrelépés történt, úgy 2007-ig, de mostanában folyton csak hátrálunk és hátrálunk, felfalták az orvosképzésünket, támadják az iskoláinkat, zászlóinkat, feliratainkat, erdeinket – garmadával vannak gondok, és ezek a ráolvasástól nem fognak eltűnni. Ideje elkezdeni a megoldáskeresést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2019-12-19: Közélet - Fekete Réka:

Elismerés Pető Máriának

Az iskolai tananyag csak eszköz, életszemléletet kell építeni a diákokban – mondta lapunk megkeresésére Pető Mária, aki kedden nyolc magyar tudóstársával együtt Gábor Dénes-díjat vett át a Magyar Országgyűlésben. A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium fizikatanárát az erdélyi fiatalok természettudományos orientációja érdekében végzett sikeres munkájáért, innovációvezérelt oktatási módszeréért, a tanítványai által nemzetközi innovációs versenyeken elért eredményekért tüntették ki.
2019-12-19: Kármentő - Fekete Réka:

Advent másként

Gyermekkoromban számomra arról szólt az adventi várakozás, hogy nővéremmel együtt megkezdtük a visszaszámlálást, hányat kell még aludni karácsonyig. Tudtuk, hogy semmi nem jöhet közbe, biztosan eljön a Télapónak becézett Angyal, és ajándékot hoz magával.