Szombaton és vasárnap ismét megszervezték a Franciaországból 1983-ban útjára indított, jelenleg Európa-szerte népszerű rendezvényt, a Kulturális Örökség Napjait.
Gelence nagyközség első alkalommal kapcsolódott be, és vasárnap egész napos rendezvényt tartott azzal a céllal, hogy a nagyközönségnek és elsősorban a helybelieknek olyan, az épített örökséghez tartozó műemlékeket mutassanak meg díjmentesen, melyek csak ritkán vagy egyáltalán nem látogathatók. Vasárnap reggel a felszegi, XIII. században épült műemlék templomnál annak történetét szakemberek ismertették. Ezt követően a Bodor György Művelődési Otthon emeleti klubtermében több tárlatot is megnyitottak. A falakon látható fehér-fekete képeken az 1920 és 1940 közötti Gelence látható; a színes képeket a sepsiszentgyörgyi Horváth Szilveszter készítette.
A teremben üveg-, gyertyatartó- és lámpakiállítás is helyet kapott, ezeket Kelemen Botond gyűjtötte össze. A földön régi vasalók, szerszámok, eszközök láthatók az iskola, valamint Kelemen Botond gyűjteményéből. A klub kisebb helyiségében Jancsó Benedek, Bodor György és fia, Bodor Ferenc alakját idézik fel korabeli fényképek, újságcikkek és egyéb tárgyak segítségével.
A délelőtti rendezvényeken jelen levő Várallyay Réka művészettörténész, a magyarországi Kulturális Örökségvédelmi Hivatal határon túli ügyekért felelős munkatársa elismerő szavakkal méltatta a fő szervezők, Kovács Attila és Tamás Gitta munkáját.
A megnyitó után a nagyszámú érdeklődő a Jancsó Benedek-iskolába vonult, ahol levetítették Haszmann Pál, a csernátoni múzeum vezetője múlt évben elhangzott előadását Háromszék épített örökségéről. A rendezvény utolsó helyszíne a ladiai falurész volt, ahol a Jancsó István által építtetett nemesi udvarkapura emlékplakettet helyeztek, megjelölve ezzel a helybeli iskola névadója, Jancsó Benedek születési helyét. Az emléktáblát Kovács Zsuzsanna iskolaigazgató leplezte le, felszentelte Bereczi István római katolikus plébános. A tízhektáros Jancsó-kert és teljesen felújított nemesi kúria jelenlegi tulajdonosa Szász Károly budapesti közgazdász, bankár, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének volt elnöke, az OTP Bank elnöki tanácsadója, akinek köszönhetően az érdeklődők betekintést kaphattak a nagy múltú Jancsó család épített örökségébe, megnézhették a boltíves pincét, valamint az újjáépített gazdasági épületeket. Az eseményen a Jancsó család több leszármazottja, köztük Jancsó Benedek legközelebbi rokona, a Magyarországon élő Jancsó Norbert is jelen volt, aki most járt ősei származási helyén első alkalommal. A kertben felállított színpadon Balog Károly ny. történelem szakos tanár ismertette a Jancsó nemzetség történetét, méltatta a család jeles személyiségeit, a Jancsó Benedek-iskola tanulói verssel, énekkel és tánccal köszöntötték a nem mindennapos eseményt, majd a zabolai Gyöngyharmat Néptáncegyüttes lépett színpadra.
Az estig tartó program keretében a 15. számú Székely Határőr Gyalogezred Ha-gyományőrző Csapatának gelencei ütege a korabeli hadviseletet mutatta be. A rendezvény végén a panziótulajdonosok frissen sütött kürtőskaláccsal és finom házi süteménnyel vendégelték meg a jelenlevőket.