Elkészült a Szent Mihály-hegyi műemlék templom és épületegyüttes felújítási terve, azt benyújtották jóváhagyásra a gyulafehérvári székhelyű Központi Fejlesztési Régió Ügynökségéhez, kedvező elbírálás esetén leghamarabb tavasszal munkához lehet látni – nyilatkozta lapunknak Lukács Róbert lemhényi községmenedzser. A templomban szenteste a hagyományoknak megfelelően gyertyafényes misét tartottak.
A Kézdialmás és Lemhény közötti Szent Mihály-domb tetején álló, Szent Mihály tiszteletére szentelt római katolikus templomban hatvanévnyi szünet után, hét évvel ezelőtt elevenítették fel az ősi hagyományt, miszerint a két község hívei karácsonykor gyertyákkal, lámpásokkal zarándokolnak a villanyáram és fűtés nélküli, több mint 500 éves templomba az éjféli szentmisére.
A műemlék templom felújításának határideje 2021 novembere, és amennyiben 2020 tavaszán megkezdhetnék a munkálatot, akkor a határidőig jó eséllyel be lehetne fejezni, de igen nagy kérdés, hogy a megváltozott körülmények közepette találnak-e olyan kivitelezőt, aki az eredeti áron is bevállalja a munkát.
Lukács Róbert és Molnár István, Lemhény, illetve Kézdialmás időközben leköszönt polgármestere 2018. február 8-án írta alá a Szent Mihály-hegyi templom felújítását célzó szerződést Gyulafehérváron. A Regionális Operatív Program részeként megkötött szerződés értéke áfával együtt 6,7 millió lej, amiből a két község önrésze akkor – az építkezési szektorban 3000 lejes minimálbérről is rendelkező 114-es sürgősségi rendelet előtt – még 152 ezer lej volt, de azóta ez az összeg jelentősen megnőtt.
A Szent Mihály-hegyi római katolikus műemlék templom, illetve a barokk épületegyüttes felújítására Lemhény és Kézdialmás önkormányzata, valamint a két település egyházközsége 2016-ban hozott létre konzorciumot, amelyben a két önkormányzat 55, illetve 45 százalékkal vesz részt. A közösen benyújtott, 62 pontosra értékelt pályázat várólistára került, de Tamás Sándor megyeitanács-elnök közbenjárása után végül mégis megkapta a finanszírozást. Az elöljáró szerint a bürokrácia útvesztői és a fellebbezések miatt nem valószínű, hogy 2021 novemberéig befejezik a munkálatokat.
A felújítás során kijavítják, illetve kicserélik a tetőszerkezetet, megtisztítják a falakat, azokat kívül-belül természetes anyagokkal újravakolják, restaurálják a padlót, a padokat és a templomhajót, vaspánttal erősítik meg kívülről a templomot, kijavítják a freskókat, elvezetik a talajvizet, kockakőből járdákat raknak, felújítják és eredeti állapotába állítják vissza a tornyot és a két bástyát, valamint a lőréseket. Egyúttal a villanyvezetés és a templom fűtése is megoldódik.